Mensur Suljović a Peter Wright dnes zabojujú o prežitie v Premier League Darts

V poradí deviaty večer Premier League Darts sa tradične nazýva aj ako „Deň zúčtovania“. Je to moment, kedy sú hráči postavený pred realitu a bude im vystavený účet za ich doterajšie pôsobenie v súťaži. Dvaja s najhoršími výsledkami po tejto noci elitnú spoločnosť opustia. Prvým z nich sa stal minulý týždeň Gerwyn Price a dnes sa k nemu pridá niekto z dvojice Mensur Suljović – Peter Wright.

Simon Whitlock v Gerwyn Price

Gerwyn Price si vo svojej derniére v najlepšie platenej šípkarskej súťaži pokúsi pripísať premiérové víťazstvo a aspoň trocha si napraviť chuť z pokazeného ročníka.

Po minulotýždňovej prehre na svojom oficiálnom profile priznal, že Premier League nenávidí, no včera sa však už snažil svoje slová zmierniť (možno aj z dôvodu hroziaceho postihu) a ďakoval za príležitosť byť v elitnej spoločnosti.

V Liverpoole už  „Icemanovi“ o nič nejde, tak ťažko vedieť, čo od Welšana dnes očakávať. Na svojich pleciach už nebude mať žiaden tlak, preto môže na zápas nastúpiť uvoľnený a maximálne si ho užiť.

Simon Whitlock čaká už päť ťýždňov na ďalšiu výhru v Premier League, no na rozdiel od Pricea hrá v lepšej forme a takmer vo všetkých herných ukazovateľoch má v tejto sezóne navrch.

Obaja sa doteraz stretli v šiestich zápasoch a bilancia je zhodne vyrovnaná 3:3. Austrálsky čarodejník však vyhral posledné dva vzájomné zápasy.


Raymond van Barneveld v Michael Smith

Pri svojej premiérovej účasti v Premier League v roku 2016 dokázal Michael Smith zvíťaziť iba v jedninom zápase a zhodou okolností to bolo proti dnešnému súperovi Raymondovi van Barneveldovi. V Exteri ho vtedy zdolal 7:5.

Dnes je jeho situácia diametrálne odlišná. Angličan za dva roky herne dospel a aj napriek tomu, že nehrá na hranici svojich možností, tak je nadmieru efektívny a z minima dokáže vyťažiť maximum.

Mladému Angličanovi je zdá sa v tejto sezóne osudné číslo dva. Pred „nocou posledného súdu“ mu patrí v tabuľke druhá pozícia aj napriek tomu, že v lige má druhý najnižší priemer.  Naopak, po dvoch turnajoch European Tour má druhý najvyšší priemer, avšak bez výraznejšieho úspechu.

„Raymond je v v poslednej dobe v dobrej forme a už sa na tento zápas veľmi teším,“ povedal rodák zo St. Helens, pre ktorého to dnes bude takmer domáci zápas, keďže jeho rodisko je od Echo Arény vzdialené len pár kilometrov.

Raymond van Barneveld v minulom týždni nestačil na svojho krajana van Gerwena, no proti Smithovi by to mal byť z jeho strany iný zápas. „Barney“ začal znova spolupracovať s Waynom Mardleom, ktorý mu pomohol v sezóne 2014, kedy sa bývalý poštár z Haagu stal víťazom celej Premier League.

Mardle prezradil, že van Barneveld menil v poslednom období svoj setup vrátane váhy svojich šípok, ktorá sa pohybovala v rozmedzí +/- 4 gramy, čo môže znamenať už podstatný rozdiel. Ako prvé teda spolu vyriešili tento problém a Holanďan by mal mať už šípky zložené podľa svojho gusta.

Obaja sa naposledy vo vzájomnom zápase stretli vlani na jednej z kvalifkácií na UK Open a van Barneveld zvíťazil 6:4. „Barney“ zvíťazil celkovo v siedmich zápasoch, Smith sa radoval päťkrát.

 

Gary Anderson v Rob Cross

Veľmi dobrý zápas môžu ponúknuť svetová trojka Rob Cross a svetová štvorka Gary Anderson. Zaujímavosťou je, že ich umiestnenie vo svetovom rebríčku reflektuje to z Premier League.

„Flying Scotsman“ nenašiel v posledných piatich zápasoch premožiteľa a rád by túto sériu predĺžil, veď o Crossovi možno povedať, že je jeho obľúbeným súperom. Škótska hviezda doteraz zvíťazila vo všetkých piatich vzájomných zápasoch a naposledy vo štvrťfinále Players Championship 3 udelil svojmu súperovi dokonca kanára.

Anderson si včerajšok spríjemnil aj veľmi príjemnými starosťami, keď oslávila štvrté narodeniny svojho syna Taia. Dvojnásobný víťaz súťaže by tak mal byť pozitívne naladený na zápas a s Crossom môžeme očakávať veľkú prestrelku.

Majster sveta Rob Cross v minulom týždni súperil nielen so svojim protivníkom Darylom Gurneym, ale stalo proti nemu aj viac ako 7 500 severoírskych fanúšikov v SSE Aréne v Belfaste, ktorí tlačili svojho miláčika k ligovému víťazstvu.

Aj napriek velmi dobrému výkonu nestačil na domácu hviezdu Daryla Gurneya a prišiel tak o svoju päť zápasov trvajúcu sériu bez prehry.

Cross sa v posledných týždňoch môže spolahnuť na fantastické zatváranie, ktoré je najlepšie v súťaži. „Voltage“ na 43 zatvorených legov potreboval iba 87 šípok (49,43%).


Mensur Suljović – Michael van Gerwen

Rakúske eso Mensur Suljović nastúpi v zápase o všetko proti svetovej jednotke a lídrovi Premier League Michaelovi van Gerwenovi. Suljović má pred sebou len jednu jedinú úlohu a to zdolať van Gerwena a čakať, či Peter Wright zakopne a podľahne Darylovi Gurneymu. „Mám pred sebou dôležitý večer, pretože Premier League milujem a nechcem byť v tento týždeň vyradený,“ hovorí šiesty hráč svetového poradia.

„Hrať proti Michaelovi je vždy ťažké, ale viem, čo musím spraviť a pokúsim sa vydať zo seba to najlepšie, aby som zvíťazil. On je skvelým hráčom a vždy si zápasy proti nemu užívam,“ povedal o svojom súperovi Suljović.

„The Gentle“ má po ôsmich odohraných zápasoch stále druhý najvyšší zápasový priemer, hneď za van Gerwenom, no Rakúšan dokázal zvíťaziť v iba dvoch zápasoch. „Myslím, že som hral dobre, aj keď výsledky to nenaznačujú. Mať príležitosť hrať v Premier League bolo fantastické a nechcem aby to skončilo.“

Podľa Suljovičových  slov je jeho problémom zatváranie „Moje dable sú trocha problém. Každý deň ich trénujem, ale stále neprichádzajú. Možno je problém v mojej hlave,“ povedal pre Sky Sports.

Michael van Gerwen cestuje do Liverpoolu ako víťaz German Darts Grand Prix. Vo finále zdolal podobne ako na provom podujatí European Tour Petra Wrighta, tentoraz v pomere 8:5. O svojej aktuálnej forme sa vyjadril: „Nemôžem sa sťažovať na svoju formu. Je dobrá, no ešte nie fenomenálna.“

„Moje skórovanie zatiaľ nie je tam, kde by som chcel vidieť, ale rád by som ho tam čoskoro dostal. Viem to aj lepšie, než som doteraz ukázal, no vyhrávam a to je to najdôležitejšie,“ hovorí van Gerwen, ktorý stále vidí vo svojej hre určite nedostatky, na ktorých musí zapracovať.

Mensur Suljović zdolal svojho dnešného protivníka celkovo štyrikrát. Holanďan je však v bilnacií úspešnejší a z víťazstva sa radoval v ôsmich zapasoch.

 

Daryl Gurney v Peter Wright

V minulej sezóne bol Peter Wright jednu šípku od víťazstva v celej Premier League a o necelý rok neskôr bojuje o zotrvanie v súťaži. „Zvyčajne, keď sa mi nedarí, tak to je tréningom, ale teraz tomu tak nebolo. V tréningu som hádzal 9-šípkové zavretia, no nedokázal som to preniesť na pódium a vyzeralo to, ako by som nebojoval. Neviem, čím to bolo. Nedokážem to vysvetliť, ale už je to preč a ja som späť v normále,“ približuje Wright dôvody jeho slabej formy.

Minulý týždeň remizoval so Simonom Whitlockom, keď prehrával už 3:6. Práve vďaka tomuto bodu sa dnes nemusí spoliehať na pomoc niekoho iného a všetko má vo vlastných rukách.

„Snakebite“ počas víkendu predvádzal znova výborné výkony na European Tour a bola z toho ďalšia finálová účasť. Zaujímavosťou je, že z posledných 33 finálových zápasov European Tour, až v 26 prípadoch sa vo finále predstavil minimálne jeden z dvojice Wright – van Gerwen.

„Vraciam sa k tomu, že hrám slušné šípky. Dúfam, že dokážem svoje priemery tlačiť pravidelnejšie k 110 a 120, čo by sa odo mňa aj očakávalo. Nebude to dlho trvať , než sa tak stane,“ myslí si o návrate do starej formy rodák zo škótskeho Livingstonu

Svetová dvojka Wright však stále vie, že za akýchkoľvek okolností, ho nečaká nič jednoduché a na zápas sa poctivo pripravuje. „Sústreďujem sa na svoju hru. Samozrejme, potrebujem dva body, aby som dostihol chalanov v boji o O2 Arénu. Chcem byť v semifinále, kam aj patrím. Takže sa koncentrujem na zisk dvoch bodov proti Darylovi,“ povedal v rozhovore pre Sky Sports.

O Wrightovi a jeho neustálom hľadaní správnych šípok by sa dala napísať celá kniha a v rozhovore neobišiel ani túto tému. „Niekde hlboko vo vnútri viem, že tieto sú tie správne, ale jednoducho mám občas rád zmeny. V tomto momente hrám dobre, takže nie je dôvod zmeniť ich,“ povedal „Snakebite“, ktorý počas oboch turnajov European Tour hral so svojim obľúbeným modelom Euro 11 Element.

Daryl Gurney po veľmi dlhom čakaní na prvú výhru zvíťazil v posledných dvoch zápasoch a celkovo neprehral už štyri duely v rade. Severnému Írovi sa podarilo zlepšiť jeho zatváranie a konečne sa dostal na úroveň 30% (31,65), no stále je v tejto bilancií na poslednom mieste v lige.

„Superchin“ sa však vďaka zlepšeným výsledkom posúva v tabuľke a rozhodne môže pomýšľať na Play off. Víťaz World Grand Prix aktuálne stráca na štvrtú pozíciu iba jeden bod.

Dnes má Severný Ír aj špeciálny dôvod na radosť, jemu a jeho partnerke Aine sa narodil potomok. Podľa Darylovych slov sú chlapec aj mama v úplnom poriadku.

Aj keď v zápasovej bilncií je úspešnejší Wright s jedenástimi výhrami, Daryl Gurney zdolal Škóta v posledných štyroch zápasoch.

 

Tipovačka osobností Premier League Darts
Tipy osobností v našej tipovačke

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *