V každom športe ich nájdeme. Zlí muži, ktorých fanúšikovia nenávidia ale zároveň potajomky milujú. Borci, ktorí pútajú pozornosť médií a zvyšujú tak záujem o daný šport.

Ani šípky nie sú výnimkou. Počas histórie sa pred terčami predstavili mnohé osobnosti, ktoré možno označiť za rebelov. Niektorí sa negatívne prejavili len na pódiu, iní zasa dokázali byť búrlivákmi aj v súkromnom živote a pútali pozornosť mnohými škandálmi. Pozrite si rebríček zlých mužov svetových šípok.

10Peter Manley

zdroj: petermanley.co.uk

 

“One Dart” si proti sebe poštval publikum po finále World Darts Championship 2002, kedy odmietol podať ruku Philovi Taylorovi a po výprasku 0:7 zbabelo utiekol z pódia. To viedlo k tomu, že fanúšikovia začali na jeho adresu pískať a bučať.

Známy je incident zo štvrťfinále World Darts Championship 2006. Manley sa v zápase stretol s Adrianom Lewisom. “One Dart” na Lewisa počas jeho hodov rozprával, čo”Jackpota” tak vytočilo, až odišiel do zákulisia.

Manley bol viackrát obvinený z nešportového správania.  Dokonca jeho svedok zo svadby, ktorým nebol nik iný ako ďalší výborný hráč Wayne Mardle ho označil za podvodníka. Rovnaké pomenovanie sa mu dostalo aj od legendárneho komentátora Sida Wadella. Výnimkou neboli ani spory s ďalšími hráčmi ako Roland Scholten, John Lowe, či Rod Harrington.

 

9Mervyn King

zdroj: pdc.tv

“The King” sa v poslednej dobe kontroverziám vyhýba, avšak z minulosti má veru niekoľko vecí za ušami. Známe sú alkoholové výstrelky ešte z počiatkov kariéry a pôsobenia vo WDF resp. BDO. Vtedy sa nesnažil ani skryť, že je pod parou. Raz dokonca dal počas zápasu premerať odhodisko, lebo sa mu nezdala vzdialenosť odhodovej čiary. Nakoniec sa ukázalo, že je všetko v poriadku.

Známy je prípad, kedy pokrikoval na svojho súpera počas zápasu, či napr. obvinenie Johna Hendersona z podvádzania, čo sa tiež ukázalo ako neoprávnené.

 

8Adrian Lewis

zdroj: dailyrecord.co.uk

Proti Manleymu bol možno obeť, ale inak bol Adrian Lewis počas svojej kariéry súčasťou mnohých incidentov. Za potýčku s Kevinom Painterom napríklad vyfasoval 6 mesačný dištanc. Lewis sa však dokázal vždy správať tak sofistikovane, že pri akomkoľvek konflikte pôsobil, že nevie, čo sa deje.

Adrian Lewis je žiakom Phila Taylora a zrejme čo-to pochytil  z Taylorovho repertoáru. Najmä v začiatkoch kariéry sa prezentoval ako “rozmaznaný fracek”, to v kombinácií s výnimočným talentom nemohlo dopadnúť inak než problémami.

Často brnkal na nervy a provokoval publikum. Počas nástupu na zápas Premier League v Glasgove v  sezóne 2011 pristálo na jeho hlave niekoľko pív a v priebehu zápasu bol obhadzovaný mincami.

Aj keď Lewis už nie je takým rebelom ako v minulosti, stále sa nevyhýba kontroverzným situáciám. Najmä v minulom roku zaujali jeho mediálne vojny s Gerwynom Priceom, či manželkou Petra Wrighta.

 

7Paul Nicholson

zdroj: skysports.com

Nemohol by to byť rebríček rebelov, ak by v ňom chýbal Paul Nicholson. Tento 37 ročný Austrálčan si na postave “zlého chlapca” postavil celú kariéru. Nicholson využil, že v čase jeho vstupu do PDC na okruhu podobný charakter chýbal.

Arogantné správanie, oplzlé gestá, konfrontácie s publikom, to všetko z neho spravilo zlého muža svetových šípok  a razom patril k najnenávidenejším hráčom. Sám však priznal, že z jeho strany ide iba o pózu, ktorú pred publikom vystrúha, keď chytí do ruky šípky.

Počas víkendového European Tour v Hildesheime ale v rozhovore povedal, že po novom budeme vídať na okruhu novú verziu Paula Nicholsona, ktorá už nebude tak kontroverzná ako tá predchádzajúca.

 

6Phil Taylor

zdroj: skysports.com

Najväčší hráč všetkých čias, 16-násobný majster sveta, avšak svojim spôsobom aj veľký rebel. Taylor si svoje miesto v rebríčku s určitosťou zastane. Počas kariéry sa dostal nespočetnekrát do rôznych konfliktov s inými hráčmi.

Víťazstvá mu nepochybne zvýšili ego, avšak znížili jeho schopnosť stráviť prehry. Výnimkou nie sú ani situácie, kedy bol obviňovaný z nešportového správania.

Svojho súpera sa snažil vždy rozhodiť, často hral na nervy divákov a svoje si s nim zažili aj redaktori v  televíznom štúdiu počas jeho pozápasových rozhovorov. V máji roku 2001 bol dokonca uznaný vinným z napadnutia dvoch žien, ktorého sa mal dopustiť ešte v roku 1999 na jednej z exhibícií v Škótsku.

 

5Eric Bristow

zdroj: expressandstar.com

Bez Erica Bristowa by šípky zrejme neboli tam kde sú teraz. Jedna z najväčších legiend tohto športu a 5-násobný svetový šampión však nebol žiaden anjel. Bristow bol svojský, drzý, arogantný a neuveriteľne sebavedomý. Nikdy si nedával servítku pred ústa, čo sa mu neraz aj vypomstilo.

V rozhovoroch vždy nezabudol zabŕdnuť do svojho súpera a dať najavo svoju nadradenosť. Fanúšikovia ho za to milovali a nenávideli zároveň.

Problémom sa nevyhol ani v súkromí, keď bol dokonca obvinený z útoku na svoju manželku, tú mal v opitosti udrieť päsťou do tváre.

 

4Richie Burnett

zdroj: espn.co.uk

Bývalý majster sveta organizácie BDO z roku 1995 patrí medzi fanúšikmi k najnenávidenejším hráčom. Časté konflikty so svojimi súpermi, či dokonca divákmi prispeli k jeho imidžu búrliváka. “Prince of Wales” dal vždy na pódiu jasne vedieť, ak sa mu niečo nepáčilo. Účastníci Czech Open by o ňom tiež vedeli povedať svoje.

Burnett za svoje prehrešky aj pykal. V októbri 2015 mu bol antidopingovou agentúrov potvrdený 18 mesačný zákaz činnosti, keď bol pozitívne testovaný na kokaín počas kvalifikácie na Grand Slam of Darts.

 

3Chris Mason

zdroj: reddragondarts.com

Pri pohľade na Chrisa Masona vo farebnej košeli v komentátorskej lóži, by ste si možno povedali, že je v tomto zozname neoprávnene, veď pôsobí ako milý chlapík. Opak je však pravdou, za sebou má veľmi “temnú” minulosť spojenú s viacerými incidentmi a to nie len spred sisalových terčov.

“Mace the Ace”, ako znie jeho prezývka býval fanúšikmi obviňovaný, že nedokázal príliš športovo znášať prehry. Legendárne je jeho neslušné gesto na adresu Phila Taylora z majstrovstiev sveta 2007. Po zápase sa obaja dokonca do seba takmer pustili.

Omnoho závažnejšie prehrešky má však na svojom konte v súkromnom živote. Vyhrážanie sa manželke podrezaním krku, opakované obťažovanie, psychický teror, kvôli ktorému ju doviedol až na pokraj samovraždy. Mason si dokonca odsedel 3 roky za útok kladivom na otca dvoch detí, kvôli sporu o psa. Daňové úniky, ktorých sa taktiež dopustil, pri tom všetkom už pôsobia ako maličkosť.

 

2Ted Hankey

zdroj: livedartsnl.nl

Zrejme sa nenájde medzi fanúšikmi nenávidenejší hráč, ako práve “The Count”. Táto nenávisť dospela až do takého štádia, že Hankey zvažoval ukončenie svojej kariéry. Fanúšikom však ich nenávisť nemožno uprieť. Vezmite ego všetkých hráčov a stále nebude siahať Hankeymu ani po členky.

Hankey si často na publiku vybíjal zlosť. Dav ho dokázal niekedy vytočiť natoľko, že udrel päsťou do terča. Raz dokonca kvôli nespokojnosti  s pustenou klimatizáciou odsabotoval zápas a šípky hádzal do terča bez rozmýšľania.

Úcta k vlastným fanúšikom mu tiež nič nehovorí. Chceli by ste jeho autogram? Máte smolu, Hankey vás pošle kadeľahšieNapriek tomu, že je dvojnásobným majstrom sveta BDO, fanúšikov si na svoju stranu získať nikdy nedokázal.

 

1Tony Eccles

zdroj: gezettelive.co.uk

Meno Tony Ecless mnohým asi nič nehovorí, ale “The Viper”, ako znie Eclessova prezývka je “padouch”  v pravom slova zmysle. Eccles pôsobil počas svojej kariéry striedavo v BDO a PDC. Jeho najväčším  úspechom je štvrťfinále z majstrovstiev sveta BDO z rokov 2007 a 2014. Počas 14 ročnej kariéry si pripísal víťazstvo na 13 turnajoch. V roku 2014 sa však dokázal dostať na titulku všetkých významných britských novín.

V období rokov 1996 až 2001 opakovane znásilnil, týral a vydieral maloleté dievča. Jeho činy boli natoľko závažné, že v súčasnosti už mladá žena bude niesť  psychické následky po celý zvyšok života. Počas 12 dňového súdneho procesu bol uznaný vinným v 5 bodoch obžaloby. Ecless bol odsúdený a momentálne si vo väzení odpykáva 16 ročný trest.

Eccles si týmto nechutným činom právom zaslúži titul “najhoršieho” muža, ktorý stál pred sisalovými terčami.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.