Každý, kto to so šípkami myslí aspoň trocha vážne, v kútiku duše dúfa, že by sa mohol dostať do najprestížnejšej šípkarskej organizácie PDC.

Ako si však zabezpečiť miesto medzi najlepšími svetovými hráčmi? Aké možnosti majú slovenskí a českí hráči, ak si chcú zahrať proti najlepším? Je PDC uzamknutá a medzi steelovú smotánku sa dostanú iba vyvolení, či sa svojej šance môže chopiť hocikto?

Odpoveď na tieto a ďalšie mnohé otázky sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Tisíce divákov v arénach, milióny pred televíznymi obrazovkami a atraktívne finančné odmeny sú lákaldom pre každého šípkara. Dobrou správou je, že splnenie jeho sna nemusí byť také nemožné, ako si môže na prvý pohľad myslieť.

Jedným zo špecifík PDC je, že táto organizácia ako jedna z mála na svete nedelí svoje turnaje na mužskú a ženskú kategóriu. Je jedno, či ste muž, či žena. PDC je otvorená pre všetkých a jediné, čo je potrebné, je dokázať, že na to máte.

Ako sa dostať do PDC? Priblížme si teda možnosti, aké majú hráči a hráčky zo Slovenska a Čiech, ak si túžia zahrať v tejto organizácii, či dokonca zmeniť svoj život a stať sa profesionálom.

PDC Q-School

Je unikátne podujatie, ktoré umožňuje každému hráčovi splniť si svoj sen a stať sa profesionálom.

Nie je to škola v pravom zmysle škola. Ide o sériu kvalifikačných turnajov, z ktorých najúspešnejší hráči získajú PDC Pro Tour kartu alebo ako ju nazýva šéf PDC Barry Hearn – „zlatý lístok Willyho Wonku“. Pro Tour karta je vstupenkou do sveta veľkých šípok. Jej držitelia sa stávajú plnými členmi hráčskej asociácie PDPA a môžu sa tak zúčastňovať všetkých turnajov pod hlavičkou PDC.

Platnosť Pro Tour karty je 2 roky a v prípade, že sa hráč po uplynutí tejto doby nachádza medzi Top 64 hráčmi podľa rebríčka PDC Order Of Merit, je mu platnosť Pro Tour karty obnovená o ďalší rok. V opačnom prípade si musí podať znova prihlášku do PDC Q-School a zabojovať o novú Pro Tour kartu.

PDC Q-School sa môže zúčastniť akýkoľvek hráč, či hráčka, ktorá v deň turnaja dovŕši 16 rokov a  zaplatí registračný poplatok. V minulých rokoch sa kvalifikačnej školy zúčastnili aj títo českí a slovenskí hráči:  Peter Martin, František Humpula, Karel Sedláček, Michal Šmejda, David Rosí.

Zápisné do Q-School nie je najlacnejšie (cca 500€), no aj v prípade neúspechu ponúka hráčovi ďalšie výhody. Jednou z nich je aj možnosť štartovať zdarma na všetkých Východoeurópskych kvalifikáciách na European Tour a ušetriť tak pekné peniaze.

PDC Challenge Tour

Ak sa zúčastnite PDC Q-School, no nepodarí sa vám vybojovať Pro Tour kartu, máte možnosť hrať PDC Challenge Tour. Je to séria turnajov (celkovo 20) určená pre hráčov, ktorí nevlastnia Pro Tour kartu.

Aj napriek tomu sa však na týchto turnajov môžete stretnúť s mnohými veľkými menami, akými sú napríklad Krzysztof Ratajski, Stuart Kellet, David Pallet, Ted Evetts, Cody Harris, či u nás známi Tony O´Shea a Darryl Fitton.

Ďalšou výhodou účasti na Challenge Tour je to, že hráči Challenge Tour zapĺňajú prázdne miesta po odhlásených hráčoch z Players Championship, čo je zasa séria, určená pre hráčov vlastniacich Pro Tour kartu. Najúspešnejší hráči z rebríčka Challenge Tour Order of Merit tak majú možnosť nastúpiť proti najväčším svetovým hviezdam.

Celkový víťaz Challenge Tour na záver získa pozvánku aj na prestížny PDC World Darts Championship a spolu s druhým najúspešnejším hráčom si zabezpečí Pro Tour kartu na najbližšie dva roky. Hráči na 3. až 8. mieste získajú volné štartovné do PDC Q-School 2019.

V aktuálnom ročníku Challenge Tour nastupuje pravidelne aj český reprezentant František Humpula a Slovák Peter Martin. Pridať by sa k nim mal v zostávajúcej časti sezóny aj Karel Sedláček.

PDC Unicorn Development Tour

Táto séria je určená pre mladých hráčov od 16 do 23 rokov. Na to aby ste sa mohli zúčastniť nie je potrebná žiadna účasť na predchádzajúcej kvalifikácií. Stačí sa len prihlásiť, zaplatiť štartovné, ktoré sa pohybuje na úrovni 25 libier za turnaj a môžete si zahrať proti najlepším hráčom vo vašej vekovej kategórií.

O tom, že to nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou a Developlment Tour disponuje obrovskou kvalitou hovorí aj menoslov účastníkov. V tomto roku sa Development Tour účastnia napríklad Dimitri van den Bergh, Max Hopp, Martin Schindler alebo Dawson Murschell.

Pre mladého hráča zo Slovenska alebo Čiech to môže byť jedinečná príležitosť nabrať nenahraditeľné skúsenosti a otestovať svoje schopnosti. Turnaje Development Tour sa hrajú na Britských ostrovoch a v Nemecku.

Víťaz a druhý v poradí Development Tour získa pozvánku do predkola PDC World Darts Championship. Najlepších 72 hráčov z rebríčka Development Tour Order of Merit si vďaka rozšíreniu počtu účastníkov PDC Unicorn World Youth Championship zahrá na záver roka aj  na tomto najvýznamnejšom juniorskom podujatí.

Na Development Tour štartuje spomedzi českých hráčov František Humpula a svoju premiéru si čoskoro odkrúti aj Roman Benecký.

World Cup of Darts

Česká republika je pravidelným účastníkom populárneho World Cup of Darts. To dáva možnosť českým šípkarom zabojovať o reprezentačnú miestenku. Primárne sú do reprezentácie nominovaní dvaja najvyššie postavení hráči na rebríčku Order of Merit.

V prípade, že krajina žiadnych takých hráčov nemá, je povinná zorganizovať národnú kvalifikáciu. V tomto roku si vďaka víťazstvu v kvalifikácii zabezpečili miesto na pódiu s najväčšími hviezdami Karel Sedláček a Roman Benecký.

Východoeurópska kvalifikácia na PDC European Tour

Ďalšou príležitosťou, ako sa dostať na turnaj PDC je Východeurópska kvalifikácia na PDC European Tour. PDC European Tour je séria halových turnajov naprieč Európou, ktorej sa zúčastňujú najväčšie mená PDC. Tých doplnia víťazi rôznych regionálnych kvalifikácií.

Slováci a Česi súperia o miestenku práve vo Východoeurópskej kvalifikácii. Počas víkendu sa hrajú 4 kvalifikačné turnaje a víťaz každej z nich vždy postúpi na konkrétny turnaj European Tour. Dejiskom týchto kvalifikácií je aj známy pražský Klub Ajeto, kde sa o European Tour bude znova súperiť aj koncom augusta.

Zápisné na jeden kvalifikačný turnaj je 65€, pričom účastníci Q-School majú štartovné zdarma.

Východoeurópska kvalifikácia na PDC World Darts Championship

PDC World Darts Championship je najvýznamnejším turnajom v celom šípkarskom kalendári. Nie všetci možno viete, no aj na tento turnaj sa môžete priamo kvalifikovať a to teoreticky aj bez toho, aby ste si predtým zahrali na akomkoľvek turnaji.

Stačí sa zúčastniť Východoeurópskej kvalifikácie a zvíťaziť na jednom turnaji v konkurencii ďalších hráčov zo strednej a východnej Európy. V minulom roku sa táto kvalifikácia odohrala v Budapešti a maďarská metropola by mala byť dejiskom aj tej tohtoročnej.

Východoeurópska kvalifikácia na PDC Unicorn World Youth Championship

Podobnú príležitosť majú aj juniorskí hráči od 16 do 23 rokov. Tí majú možnosť sa kvalifikovať na najvýznamnejšie juniorské podujatie. Nový juniorský majster sveta si zabezpečí účasť aj na seniorskom šampionáte a spolu s porazeným finalistom má právo štartovať na PDC Grand Slam of Darts.

Ženská kvalifikácia na PDC World Darts Championship

Novinkou na PDC World Darts Championship 2019 je priama účasť dvoch ženských hráčok. Tie si budú môcť účasť vybojovať vo dvoch kvalifikáciach. Jedna bude určená pre hráčky z Britských ostrovov a druhá pre šípkarky zo zvyšku sveta. Tá bude otvorená aj pre slovenské a české hráčky, no na bližšie podrobnosti si musíme ešte počkať.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.