Vďaka neustálej profesionalizácií šípok sa alkohol začína pomaly  z tohto športu vytrácať. Niekoľko majstrov sveta z minulosti však bolo známych pre ich veľkú obľubu k pitiu. Môže vlastne alkohol zlepšovať u hráčov schopnosť hrať šípky?

Odpoveď na túto otázku záleží od toho, ako veľmi ste nervózni a či ste alebo nie ste závislí od alkoholu. Mnohé výskumy dokázali, že už malé množstvo alkoholu dokáže narušiť motorické schopnosti a priestorové vnímanie. Avšak účinky nervozity a vysadenia alkoholu môžu byť oveľa horšie, najmä ak hráte šípky.

„Niektorým ľudom dokáže malé množstvo alkoholu zlepšiť výkon ich činností. Alkohol dokáže znížiť úzkosť a nervozitu, čiže keď ste nervózny, dokáže zlepšiť váš výkon,“ hovorí pre BBC profesor Robert Adron Harris z University of Texas.

Primerané množstvo stresu dokáže zlepšiť výkon, avšak iba do určitého momentu. Po dosiahnutí tejto úrovne nakoniec nervozita človeka premôže. Tento jav je známky ako Yerkes-Dodsonov zákon.

Síce je úroveň súťaživosti v puboch nižšia, ale aj amatéri zistia, že oche (odhodová čiara) má nad nimi podivnú moc. „Nervozita prechádza priamo športom, rovnako ako viera, že alkohol vyrieši problém,“ hovorí Paul Gilings z Darts Performance Center. „Mnohí hráči si myslia, že nedokážu hrať bez toho, aby si niečo vypili. Pohybuje sa to od jedného do desiatich pohárikov.“

Gilings odrádza hráčov o tohto prístupu a namiesto toho radšej odporúča relaxačné cvičenia a pozitívne myslenie. Hráčom tiež nezabúda pripomenúť, že v konečnom dôsledku ide len o šípky.

John Thomas alebo ak chcete „Jocky“ Wilson, jedna z najväčších hviezd 80-tych rokov doviedol pitie do extrému. Povedal, že potrebuje sedem, až osem pohárikov vodky, aby upokojil svoje nervy pred zápasom.

Legendárny škótsky hráč mal dokonca svoj obľúbený nápoj, ktorý na nazýval „magic coke“ (1/2 litra koly a 1/2 litra vodky). „Jocky“ raz kvôli opitosti dokonca spadol z pódia medzi divákov.

Pred svojím víťazstvom na Majstrovstvách sveta BDO v roku 2004 vypil Andy Fordham údajne 24 fliaš piva a popritom si ulial aj trocha brandy. Fordham bol ťažkým alkoholikom, vážil takmer 200 kilogramov a vyvolal si vďaka tomu cirhózu pečene.

„Viking“ ako znela jeho prezývka, bol presvedčený, že alkohol bol jediným riešením ako zostať koncentrovaný – pravdepodobne mal aj pravdu.

Pre niekoho, kto pil rovnako ako on, môže byť veľmi náročné hrať v triezvom stave.„Čím viac pijete, tým vyššiu odolnosť na alkohol si budujete,“  tvrdí klinická výskumníčka Anya Topiwala z University of Oxford. „Abstinencia spôsobuje úzkosť, triašku a potenie, čiže všetko, čo sťažuje hranie šípok.“

Odborníci sa však zhodujú, že hráči ako Wilson, či Fordham vyhrali svoje zápasy aj napriek ich picím návykom a nie vďaka nim.

V šípach však dochádza postupne ku zmene. „Je tu veľa peňazí, aby boli hráči opitý,“ myslí si David King z webu Darts501.

Podľa neho šípky potrebujú viac trénerov a psychológov, ktorí pomôžu hráčom prekonať strach, trasenie rúk, či dokonca veľmi nepríjemný stav, akým je dartitída. Psychickú poruchu znemožňujúcu hráčom odhodiť ich šípky.

V konečnom dôsledku alkohol nerobí väčšinu hráčov lepšími, ale dokým sú puby najlepším miestom pre tréning, budú začínajúci hráči musieť odolávať pri dlhých tréningoch, najmä ak u nich prevláda tendencia ku nervozite.

Preložené z anglického originálu  Drinking and darts: Does alcohol improve performance?

http://www.bbc.com/news/health-42545425

úvodné foto: Daily Mirror

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.