Bývalý výborný holandský hráč Co Stompé sa pripojil k stále rozširujúcemu sa zoznamu šípkarských osobností, ktoré sú presvedčené, že alkohol by mať byť v šípkarskom svete považovaný za formu dopingu.

Stompé, ktorý v súčasnosti pracuje ako analytik pre holandskú televíziu RTL 7 to uviedol v rozhovore pre De Telegraaf, keď povedal: „Je to doping a nemožno to poprieť. Keď si dáte pohárik tak vás to upokojí a dokážete dostať nervy pod kontrolu. Sám som pil a keď som raz vyskúšal hrať bez alkoholu, triasol som sa ako osika. Zvyčajne ste neustále v opojení.“

Ďalej pokračoval: „Keď chcete byť poctiví, musíte eliminovať alkohol. Rád by som videl turnaj, kde by nechali hrať Top 16 hráčov bez alkoholu. Na každý zápas nakúpiť alkohol tester a zakázať hráčom zájsť cez prestávku do zákulisia. Bolo by zaujímavé sledovať úroveň hry. Ale samozrejme, že to sa nikdy nestane. Je to na večnú debatu.“

Aj keď je alkohol  na zozname zakázaných látok Svetovej antidopingovej agentúry Podľa Svetovej antidopingovej agentúry je alkohol považovaný za látku zakázanú v určitých športoch. V šípkach však hráči nie sú naň testovaní. Stompé si myslí, že za prehliadaním alkoholu je strach o to, že by sa znížila úroveň zápasov. To by malo následne vplyv na televíznu sledovanosť.

Stompé nie je jediný Holanďan, ktorý na daný problém poukázal. S rovnakým názorom prišiel počas minuloročných majstrovstiev sveta Jelle Klaasen, ktorý za svoje vyjadrenia dostal aj pokutu od vedenia PDC. Vo svojom vyhlásení zašiel až tak ďaleko, keď povedal, že z Top 32 hráčov PDC nekonzumujú pred zápasom alkohol maximálne dvaja, či traja hráči.

„The Matchstick“ ako znie Stompého prezývka ďalej dodal, že problém alkoholu v šípkach môže byť aj za nenominovaním  Michaela van Gerwena na ocenenie športovca roka v Holandsku. Ako je známe, komisia vyberajúca športovcov na túto cenu prehliadla tohto fenomenálneho hráča a van Gerwen sa nedostal ani do širšej nominácie športovcov. Argumentovala to tým, že na majstrovstvách sveta v šípkach sa nezúčastňuje dostatočný počet národností. Do nominácie sa však dostal Max Verstappen, ktorý pôsobí v seriály F1.

Paradoxne tento 54-ročný Holanďan dostal v minulosti sám zákaz činnosti za doping. Nebolo to však za alkohol ale za hašiš, ktorý si zapálil pár týždňov pred turnajom v Belgicku. Počas následnej dopingovej skúšky mu bol objavený v krvi, za čo vyfasoval 2-mesačný zákaz činnosti.

Treba rátať s tým, že s neustálou profesionalizáciou šípok, bude nutné problém alkoholu v tomto športe riešiť. Niektoré šípkarské federácie však už proti tomuto neduhu u hráčov bojujú. Nemusíme zájsť ani ďaleko, napr. v Srbsku je povolená len hranica 0,01‰ alkoholu v krvi a víťazi turnajov poriadaných srbskou šípkarskou federáciou sú na alkohol priamo testovaní.

3 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.