Súboje najkvalitnejšej svetovej súťaže dnes pokračujú kolom z anglického Nottinghamu. Tamojšia Motorpoint Arena bude svedkom ďalších napínavých zápasov, ktoré môžu významným spôsobom prehovoriť do osudu celého ročníka.

Michael Smith – Peter Wright

Mladý Angličan Michael Smith prišiel prehrou v Leedsi s Robom Crossom o svoju neporaziteľnosť a aj o prvé miesto v tabuľke. Dnes ho čaká ďalší dôležitý zápas, tentoraz sa proti nemu postaví škótska jednotka Peter Wright. Bude zaujímavé sledovať, či prehrou praskla aj Smithova bublina alebo sa “Bully Boy” dokáže skoncentrovať a znova naskočiť na víťaznú vlnu.

Smith je síce na druhom mieste v tabuľke, ale najmä jeho celkový priemer je pod jeho možnosťami (92,34). Paradoxné je však to, že väčšina súperov odohrá proti Angličanovi svoje najnižšie priemery, naopak Peter Wright má smolu, že jeho protihráči sa proti nemu dokážu vytiahnuť a zahrať naopak svoje najlepšie zápasy.

Škótska jednotka Wright aktuálne nezažíva najlepšie obdobie, minulý týždeň utrpel veľmi krutú prehru s Mensurom Suljovićom, stratil sebavedomie, nevychádza mu ani neustále experimentovanie so šípkami a to sa odzrkadlilo aj do jeho pozície v Premier League, kde mu patrí pozícia tesne nad pásmom zostupu. Dvadsať titulov v jednej sezóne, o ktorých nedávno sníval je v tomto momente v nedohľadne.

Počas víkendu sa síce prebojoval do finále jedného z turnajov Players Championship, avšak v ňom dostal od svojho krajana Garyho Andersona nepopulárneho “kanára”.

Škótovi sa zvykne proti Smithovi dariť, čoho výsledkom je dvanásť výhier vo vzájomných zápasoch. Naopak Smith odchádzal ako víťaz zo šiestich zápasov vrátane toho posledného z kvalifikácie na UK Open, kde svojho škótskeho súpera zdolal 6:3.

 

Simon Whitlock – Daryl Gurney

V Nottinghame budeme svedkami reprízy minuloročného finále World Grand Prix. Austrálčan Simon Whitlock bude môcť odplatiť prehru Severnému Írovi Darylovi Gurneymu.

“Wizzard” začal sezónu výborne, avšak prehry v posledných dvoch kolách Austrálčana trocha pribrzdili, no stále drží tretiu pozíciu.

Daryl Gurney priznal, že je už frustrovaný čakaním na svoju prvú výhru v Premier League Darts.  Minulý týždeň proti Garymu Andersonovi viedol už 6:4, no znova nezvládol koncovku zápasu. Severný Ír má tak na svojom konte zatiaľ iba tri remízy a aktuálne okupuje predposlednú priečku tabuľky.

“So Simonom sme dobrý priatelia a veľmi sa na náš zápas teším,” povedal Gurney, na ktorého sa po finále World Grand Prix zniesla vlna kritiky za jeho teatrálne správanie.

“Superchin” stále dopláca na mizerné zatváranie, ktoré nedosahuje ani 30% (28,57%). Proti Simonovi Whitlockovi mu môže hrať do karát, že proti nemu momentálne ťahá šesťzápasovú sériu bez prehry. Gurney dokonca zdolal Whitlocka deväťkrát z posledných desiatich zápasov.

 

Mensur Suljović – Rob Cross

Po slabšom úvode roka sa zdá, že Rob Cross sa dostáva do svojej starej formy. Tri výhry v rade posunuli úradujúceho majstra sveta už na štvrtú pozíciu, ktorá po konci základnej časti zaručuje postup do Play-off.

“V poslednej dobe som dosiahol víťazstvá, moje sebavedomie rastie a dôvera je späť. Načasovanie, najmä ku koncu zápasu s Michaelom bolo výborné a presne to je potrebné spraviť v kľúčových momentoch,” povedal Cross.

Cross začal minulý týždeň proti Smithovi rozpačito, ale počas zápasu sa zlepšoval a napokon trestal v závere zápasu každú Smithovu chybu. “V úvode zápasu vyzeral Cross ako hráč, ktorý nič netrafí. Ku koncu zápasu už pôsobil ako hráč, ktorý nič neminie,” povedal o Angličanovi expert Sky Sports Wayne Mardle.

Rakúska hviezda Suljović predviedol minulý týždeň fantastický výkon proti svetovej dvojke Petrovi Wrightovi. Tomu nedal absolútne najmenšiu šancu a odprevadil ho z Leedsu po výsledku 7:1. Suljović odohral zápas s viac ako 50% úspešnosťou na zatváraní (53,85%) a vo štvrtom zápase v sezóne dosiahol priemer nad 100.

Ani jednému sa príliš nedarilo počas víkendových turnajov série Players Championship. Mensur hral len sobotný turnaj a v treťom kole podľahol Richardovi Northovi 4:6. Crossovym maximom zasa bolo osemfinále, v ktorom nestačil na Garyho Andersona, od ktorého dostal nepopulárneho “kanára”. Rob Cross však ťahá v Players Championship obdivuhodnú sériu, bodoval už v devätnástich turnajoch v rade, čo je suverénne najviac spomedzi všetkých hráčov.

Posledný vzájomný zápas odohrali počas januárového Masters a z víťazstva sa radoval Suljovićom, pre ktorého to bola zároveň prvá a jediná výhra nad mladým Angličanom. “The Voltage” zdolal Suljovića celkovo štyrikrát.

 

Gerwyn Price – Michael van Gerwen

Gerwyn Price nikdy proti svojmu dnešnému súperovi nevyhral. Dokonca proti nemu nikdy nemal ani len jednu match dart. Získať prvé víťazstvo v súťaži by tak malo pre Welšana špeciálnu príchuť.

“Iceman” siahal minulý týždeň na bod v zápase proti van Barneveldovi, no napokon nezvládol záver zápasu. Priceovi nevyšiel ani víkendový Players Championship. Po sobotnom turnaji mu v žalúdku ležala kvalita oficiálnych terčov PDC a na nedeľný turnaj ani nenastúpil.

Svetová jednotka Michael van Gerwen sa po piatich odohraných zápasoch dostal na čelo tabuľky. Minulý týždeň zdolal Simona Whitlocka 7:4, no van Gerwen si priznáva, že aktuálne nie je v najlepšej forme . “Nebol to môj najlepší výkon. Hral som fajn, ale v tejto chvíli nehrám v životnej forme,” povedal van Gerwen.

Zrejme aj kvôli tomu mladý Holanďan počas víkendu oddychoval a nezúčastnil sa na turnajoch Players Championship. “Hrám síce s priemerom okolo 100 a veľa hráčov by s tým bolo spokojných, ale ja nie. Chcem  späť k priemerom 105, 106, 107,” želá si “Mighty Mike”.

Michael van Gerwen vyhral nad Welšanom všetkých dvanásť zápasov, no nič nepodceňuje a je si vedomý sily svojho súpera. “Proti Gerwynovi mám skvelú úspešnosť, ale nič nemôžem brať za samozrejmosť,” povedal van Gerwen.

 

Raymond van Barneveld – Gary Anderson

Pred pár týždňami sa musel Gary Anderson pre vážne problémy s chrbtom odhlasovať z turnajov a mnoho “fanúšikov” ho už začalo odpisovať. Dnes hrá “Flying Scotsman” v oslňujúcej forme, ťahá 22 zápasovú sériu bez prehry a odkazuje svojim neprajníkom, že na to stále má.

“Stále to viem, neodpisujte ma. Je veľmi ťažké hrať po celú dobu svoju najlepšiu hru, ale stále mi to ide, takže o mňa nemajte strach,” povedal Anderson po svojom sobotnom triumfe na turnaji Players Championship 3.

Čo sa však skrýva za zlepšenou formou škótskej dvojky? Mnohí odborníci sa zhodujú, že je to tréning a pravidelná herná prax.  Anderson je v posledných týždňoch v neustálom zápasovom zaťažení. Rod Harrington mu odkázal, aby vypustil viaceré exhibície a viac sa sústredil na Pro Tour.

Okrem sobotného turnaja zvíťazil Škót aj v nedeľu a vrátane UK Open vyhral už tri turnaje v rade. To sa mu naposledy podarilo ešte v roku 2014, kedy vyhral postupne Players Championship 20, Players Championship Finals a napokon získal aj titul svetového šampióna. Svetová štvorka Anderson zarobil v tomto roku už viac ako 120 tisíc libier a celkovo triumfoval na štyroch turnajoch.

Po dvoch prehrách v rade sa minulý týždeň z víťazstva radoval aj Raymond van Barneveld. Víťazstvo nad Gerwynom Priceom ho posunulo na piatu priečku v tabuľke. Zdá sa, že van Barneveldovi pomohol návrat do posilňovne, kde nabral potrebných síl.

“Barney” však stále nepredvádza výkony, na aké sme u neho zvyknutí. Celkový priemer 93,66 je pod hranicou jeho možností. Van Barneveld priznáva, že má problém preniesť výkony spred tréningového terča na pódium a uvedomuje si, že jeho výkony sú nekonzistentné.

Držiteľ titulu z roku 2014 van Barneveld je aktuálne bod pred Andersonom, ale dokonca základnej časti zostáva ešte veľké množstvo zápasov a každý hráč to bude mať náročné. “Je tu desať najlepších hráčov sveta a každý môže poraziť každého. Aby ste zdolali najlepších hráčov musíte spraviť všetko správne a nemôžete si dovoliť zaváhať,” povedal v predzápasových rozhovoroch van Barneveld.

Tieto dve stálice svetových šípok sa už nemajú čím navzájom prekvapiť. Spolu odohrali celkovo 40 vzájomných zápasov. V celkovej bilancií je úspešnejší Anderson s 21 víťazstvami. V Premier League je na tom zasa lepšie van Barneveld, ktorý vyhral sedem zápasov, dvakrát sa rozišli po remíze a v piatich zápasoch vyhral Anderson.

Tipy osobností v našej tipovačke

Úvodné foto: Lawrence Lustig/PDC

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.