Beznádejne vypredaná hala Královka v Prahe si v piatok užívala večer v spoločnosti najväčších šípkarských hviezd. Svetová jednotka Michael van Gerwen, päťnásobný majster sveta Raymond van Barneveld, účastník Premier League Darts Simon Whitlock,  veľký šoumen Wayne Mardle, či nenahraditeľný Russ Bray v spojení so skvelými českými hráčmi pripravili pre všetkých zúčastnených v rámci Rebel Prague Darts Masters jeden nezabudnuteľný večer.

Kompletná zostava hviezd sa do Prahy presunula vlakom z Berlína, kde sa deň predtým predstavila vo vypredanej Mercedes-Benz aréne na jednom z kôl prestížnej Premier League Darts. Na železničnú stanicu v Holešoviciach dorazil vlak s cenným nákladom krátko pred pol dvanástou a výpravu PDC  tu už čakalo niekoľko fanúšikov a lovcov autogramov.

Delegácia z PDC sa ubytovala v hoteli Art Hotel Praha, ktorý priamo susedí so športovou halou Královka. Po krátkom oddychu a generálke na večer, boli hráči pripravení na začiatok jedinečnej exhibície Rebel Prague Darts Masters.

Hala Královka
Pripravená hala Královka Zdroj: Rebel Prague Darts Masters 2018 / Foto Petr Šoral

Pre držiteľov VIP vstupeniek sa hala otvorila o hodinu skôr, čiže o 17:00. Po krátkom usadení prišla na rad prezentácia domácich ako aj svetových hviezd, po ktorej nasledovala autogramiáda. Hviezdy PDC v evidentne dobrej nálade rozdávali podpisy, boli prístupní fotografiám a s fanúšikmi prehodili niekoľko slov. Evidentne si aj oni večer užívali.

Po 18:00 sa otvorili brány Královky aj pre všetkých zvyšných fanúšikov. Na svoje miesta začal prúdiť dav divákov v najrôznejších kostýmoch, ktoré sa vyrovnali tomu, čo môžeme vídať z priamych prenosov z Britských ostrovov. Nechýbal Pat a Mat, ľudské banány, klaun, kardinál s mníšskym doprovodom, barbari a mnoho a mnoho ďalších.

Fanúšikovia v Královke
Fanúšikovia prišli v najrôznejších kostýmoch – Zdroj: Rebel Prague Darts Masters 2018 / Foto Petr Šoral

DJ večera navodil výbornú atmosféru známymi piesňami, ktoré nenechali len tak v kľude sedieť žiadneho fanúšika. Hey Baby, Freed from Desire, Mexiko, Pohoda, či Hajný je lesa pán, rozpumpovali atmosféru v hale.

Moderátorom večera bol skvelý Honza Webber, ktorý sa tejto úlohy zmocnil na výbornú. Burcoval divákov, pridal niekoľko úsmevných momentov a dokázal, že bol správnou voľbou.

Po 19:30 však už prišlo na rad to, kvôli čomu prišiel do haly každý z divákov. Začala sa totiž prvá časť večera, ktorou bol turnaj párov. Každá z hviezd PDC dostala za partnera jedného z domácich hráčov, aby bok po boku bojovali o premiérový titul z Rebel Prague Darts Masters.

Pri nástupoch hráčov vypomohol moderátorovi večera populárny caller Russ Bray, ktorý si tak vyskúšal aj úlohu, ktorou sa v PDC prezentuje Master of Ceremonies – John McDonald. Možno si viacerí fanúšikovia spomenú na moment z minulého ročníka Premier League, kedy “The Voice” musel za chorého McDonalda zaskočiť.

Russ Bray - Prague Darts Masters
Russ Bray ako Master of Ceremonies Zdroj: Rebel Prague Darts Masters 2018 / Foto Petr Šoral

Ako prvý si nástup uličkou vyskúšal dvojnásobný účastník World Cup of Darts Michal Kočík, ktorý na pódium dokráčal za zvukov svojej nástupnej pesničky od kapely Wohnout – Svaz českých bohému. Po ňom už prišiel na rad Austrálčan Simon Whitlock. Pre tých, ktorí by chceli vedieť, či jeho brada a vlasy sú pravé, tak to môžem potvrdiť.  Sám som sa ich dotkol, aj keď za veľkej nevôle jeho osobného strážcu, ktorý mal na starosti chrániť tieto jeho poznávacie znamenia.

Ich súperom sa stala dvojica Karel Sedláček a Raymond van Barneveld. Najznámejší český hráč Karel Sedláček si svoj nástup užil za doprovodu piesne Future World od metalovej legendy Helloween. Po nej sa halou spustili ovácie a pokriky venované podpore domácej hviezdy.

Raymonda van Barnevelda si už nikto nevie predstaviť bez piesne Eye of Tiger z filmu Rocky, aj v Královke sa ňu každý tešil. Po jej doznení sa začalo halou niesť zborové “Barney army” a van Barneveldova armáda tak rozširila rady aj o českých fanúšikov. Hráčov samozrejme sprevádzali walk-on girls, ktoré žiaľ už od začiatku tejto sezóny nevídavame na oficiálnych podujatiach PDC.

Aj keď výsledky zápasov neboli až také dôležité, všetkých nás môže tešiť, že to bol práve Michal Kočík, kto prvou 180-kou večera odpálil legendárne “oooooooooonehundred and eighty” v podaní Russa Braya. No postup do finále si napokon zabezpečila po výsledku 3:1 dvojica Sedláček – van Barneveld.

Michal Kočík Rebel Prague Darts Masters
Michal Kočík v akcií – Zdroj: Rebel Prague Darts Masters 2018 / Foto Petr Šoral

V druhom semifinále sa ako prvý na pódium dostal talentovaný František Humpula, ktorý mnohých prekvapil novým imidžom. Jeho dlhé vlasy nahradil krátky zostrih a ako nástupnú pieseň si zvolil Never Let me Down od skupiny Depeche Mode.

Jeho partnerom nebol nik iný, ako bývalý semifinalista majstrovstiev sveta a expert stanice Sky Sports Wayne Mardle. Organizátori mysleli na všetko a pri Mardleovom nástupe nechýbal ani havajský veniec a havajsky oblečená walk-on girl, čo je typickým znakom tohto borca. “Hawaii 501” sa nezaprel a od prvého momentu bavil publikum v Královke.

Súpermi Humpulu s Mardleom boli David Písek a nik iný ako svetová jednotka Michael van Gerwen. Najmladší účastník poduajatia David Písek, ktorý si zabezpečil miesto na exhibícií ako posledný v kvalifikácií, prebehol uličkou počas tónov piesne You are the best arround” z filmu Karate Kid.

Po ňom už prišiel na rad dlhoočakávaný moment. Královka sa rozsvietila do zelenej farby, čo dalo najavo, že na zápas je pripravený Michael van Gerwen. Tomu sa dostalo búrlivého privítania, z ktorého bol evidentne sám veľmi prekvapený. Od fanúšikov nemohol chýbať ani pokrik “Oh Michael van Gerwen”.

Víťazom zápasu a postupujúcim do finále sa stala po výsledku 3:1 napokon druhá dvojica David Písek a Michael van Gerwen, nutno však poznamenať, že v tomto zápase vo svojich pároch dominovali českí hráči. František Humpula a David Písek sa prezentovali viacerými výbornými náhodmi, pričom dokonca mladší Písek jednoznačne predčil výkonom najlepšieho hráča súčasnosti Michaela van Gerwena.

Michael van Gerwen na Prague Darts Masters
Michael van Gerwen si svoj nástup užíval – Zdroj: Rebel Prague Darts Masters 2018 / Foto Petr Šoral

Vo finálovom zápase sa predviedla výborne dvojica Sedláček – van Barneveld, ktorá jednoznačne zdolala svojich súperov s priemerom 104 a celkovo 3:0 na legy. Karel Sedláček ukázal na záver lahôdku a fantastickým zavretím 121 rozhodol o premiérových držiteľoch trofeje z Rebel Prague Darts Masters.

Počas prestávky mohli byť diváci svedkami ďalšieho výnimočného momentu. Organizátor podujatia a známy šípkarský komentátor Pavel Korda za pomoci holandskej legendy Raymonda van Barnevelda pokrstil knihu “Šípky – Největší souboje”. Ide o prvú podobnú publikáciu so šípkarskou tématikou na českom a slovenskom území. Je fakt výborná a nemala by chýbať v knižnici žiadneho fanúšika.

Po odovzdaní trofejí prišla na rad druhá časť programu a to zápasy profíkov z PDC. Austrálsky čarodejník Simon Whitlock si zmeral sily so šoumenom Waynom Mardleom. Aj keď v zápase mal jednoznačne navrch Whitlock, fanúšikov si získal jeho súper.

Wayne Mardle nezostal nič dlžný svojej povesti, divákov neustále zabával, čo vyvrcholilo, keď “Hawaii 501” trafil svoju prvú 180-ku. Mardle vtedy preskočil zábrany oddeľujúce divákov od hráčov a prebehol celou halou. Fanúšikovia v Královke tak mali možnosť si s týmto skvelým Angličanom “plácnout”.

Angličan zopakoval tento moment aj pri svojej ďalšej 180-ke. Víťazom zápasu sa však napokon stal Simon Whitlock, no do sŕdc fanúšikov sa vryl jeho protivník.

Wayne Mardle Prague Darts Masters
Wayne Mardle so svojou havajskou walk-on girl – Zdroj: Rebel Prague Darts Masters 2018 / Foto Petr Šoral

Obrovskú pochvalu si zaslúži publikum v pražskej Královke. Počas celého večera vytváralo hráčom skvelú atmosféru. Dokonca nechýbali ani anglické pokriky známe z priamych prenosov najväčších šípkarských podujatí. Halou sa viackrát niesol aj “Vysoký Jalovec”, či mnohí si radi zaskákali pri pokriku “Kto neskáče neni Čech”. Fanúšikovia ukázali obrovský hlad po svetových šípkach, ktorý nesmie zostať nepovšimnutý.

Čerešničkou na záver večera bol zápas holandských velikánov. Michael van Gerwen a Raymond van Barneveld sú veľkými rivalmi, ktorí neradi prehrávajú a či ide o oficiálny zápas alebo exhibíciu spravia všetko pre svoje víťazstvo.

Fanúšikom predviedli to najlepšie zo svojho umenia, viaceré 180-ky, ktoré pri zahlásení Russom Brayom  spôsobili fanúšikom husiu kožu. Niekoľko pekných zavretí a komunikácia s publikom spôsobili, že všetci si zápas a celý večer užili. Z víťazstva sa nakoniec radoval “Mighty Mike”, ktorý svojho kolegu z holandskej reprezentácie zdolal 13:4.

Že išlo o vydarený večer svedčia aj reakcie hráčov z PDC, podľa ktorých bola v Královke lepšia atmosféra ako deň predtým v 12 tisícovej Mercedes-Benz Aréne a sami ju prirovnávali k oficiálnym podujatiam PDC.

Na záver večera vyhlásili ešte Wayne Mardle a Russ Bray víťazov cien za najlepší kostým a najlepšie fandiaceho diváka. Tí okrem vecných cien získali aj vstupenky na ďalšie podujatie, ktoré sa bude konať na jeseň. O tomto podujatí vás budeme samozrejme včas a podrobne informovať.

Prague Darts Masters
Záverečné foto na pódiu – Zdroj: Rebel Prague Darts Masters 2018 / Foto Petr Šoral

Keďže som mal možnosť byť zapojený do plánovania tejto akcie, jeden z najsilnejšich momentov prišiel na úplný záver, kedy Russ Bray poďakoval veľmi peknými slovami Pavlovi Kordovi a organizátorom za túto skvelú akciu. Viem, koľko energie, času a úsilia do organizácie vložili a za všetko si zaslúžia absolutórium.

V Královke boli taktiež prítomný aj ľudia z PDC Europe, ktorí chceli vidieť ako organizátori zvládnu zabezpečiť takéto veľké podujatie. Z exhibície odchádzali spokojní aj vďaka výbornej atmosfére, na ktorej sa podieľal každý svojou účasťou. Môžeme povedať, že nie je tajomstvom, že o Prahe sa už aj na Britských ostrovoch hovorí ako o jednom z kandidátov na oficiálne podujatie PDC v budúcom roku.

Dúfam, že večer splnil očakávania všetkých. Ak môžem povedať za seba, bol to pre mňa nezabudnuteľný večer a už teraz sa veľmi teším na jesenné pokračovanie. Snáď sa tam všetci znova uvidíme.

Úvodné foto: Petr Šoral

Fotogaléria Rebel Prague Darts Masters 2018

Foto: Petr Šoral

 

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.