Disciplinárna komisia DRA (Darts Regulation Authority pozn.) dnes konečne vyniesla tresty za finále Grand Slam of Darts. V ňom sa odohralo niekoľko incidentov medzi oboma protagonistami. Kým Gerwyn Price odišiel s rekordnou pokutou, trest pre Garyho Andersona vyvoláva úsmev na tvári.

Čo sa počas zápasu udialo netreba asi nikomu pripomínať, ak áno, tu je výber toho najzaujímavejšieho.

Gerwyn Price, ktorý počas zápasu viackrát, miestami až teatrálne prejavoval svoje emócie, bude ľahší o 21 500 libier. Výšku pokuty ovplyvnilo aj to, že svetová sedmička bola okrem finálového zápasu potrestaná aj za správanie zo štvrťfinále turnaja proti Simonovi Whitlockovi.

Ide o najvyššiu pokutu, ktorú v poslednom období DRA udelila. Možno je dokonca aj tá najvyššia (nedisponujem všetkými číslami).

Okrem toho bude musieť „Iceman“ najbližšieho polroka sekať dobrotu. V prípade akéhokoľvek previnenia mu bude totiž udelený trojmesačný zákaz činnosti.

DRA udelenie trestu odôvodnila tým, že Gerwyn Price vrhol na celý šípkarský šport svojim správaním zlé svetlo. Jeho oslavy prekročili únosnú mieru, pričom sa správal príliš agresívne. Jeho chovanie malo byť mierené proti jeho súperom a poskytlo mu v zápase nedovolenú výhodu.

V prípade tvrdého trestu zavážilo u Pricea aj jeho správanie z minulosti. V roku 2017 mu bola udelená pokuta 2000 libier a formálne varovanie za agresívne správanie, ktorého sa dopustil v zápase proti Davidovi Palletovi na jednom z turnajov Players Championship.

Súhlasím s tým, že Walesan mal za svoje správanie v zápasoch proti Whitlockovi a Andersonovi dostať trest. O tom niet žiadnych pochýb.

Oslavovať hodených 100 bodov rovnako ako zisk titulu o niečom značí, ale emócie ku športu patria a Price patrí jednoducho k impulzívnejším hráčom. Zároveň však patrí k najlepším a najzaujímavejším hráčom sveta.

Nepochopiteľné však pre mňa je, ako ľahko z celého prípadu odišiel jeho finálový súper Gary Anderson.

Ten za svoje reakcie obdržal iba formálne varovanie. Gary Anderson z posledných mesiacov, nie je ten Gary Anderson, akého poznáme z minulosti.  Až príliš často sa dostáva do rôznych kontroverzií a nie vždy je to vina iba jeho súpera.

Finále Grand Slam of Darts nezvládol po psychickej stránke ani dvojnásobný majster sveta. Anderson sa na tak skúseného hráča nechal až príliš jednoducho vyprovokovať.

Ak by tak reagoval niektorí z mladších hráčov, dalo by sa to chápať, ale hráč, ktorý má za sebou stovky ťažkých pódiových zápasov, by mal vedieť svoje nervy udržať na uzde. Ono Gary dokáže udržať pokoj, pokiaľ sa mu teda darí. Dovtedy je všetko v poriadku.

Ak disciplinárka spočítala Priceovi aj jeho predchádzajúce prehrešky, mala uplatniť rovnaký meter taktiež na jeho finálového súpera.

Spomeňme si na finále World Matchplay z minulej sezóny. V ňom Anderson nepochopiteľne rozhodil skvele rozbehnutého Suljovića. Na pódiu ho obvinil z prehrešku, ktorý videl zrejme iba on sám.

Alebo sa pamäťou vráťme k Andersonovmu zápasu s Darylom Gurney spred pár mesiacov na World Grand Prix, kedy po svojej jednoznačnej prehre obvinil Severného Íra, že počas zápasu rozprával.

Na niečo podobné poukazoval aj Price, podľa ktorého mal počas jeho hodov vo finále rozprávať práve Anderson. To už ale DRA nebrala do úvahy. Taktiež akosi pozabudli aj na Škótove rýchle vstupovanie do vyhradenej zóny.

„Flyinng Scotsman“ si rozhodne trest za svoje správanie zaslúžil. Nie taký prísny ako Price, ale určite prísnejší než dostal. Svojou mierou taktiež znevážil finále, ktoré sa po prvýkrát hralo o trofej nesúcu meno Erica Bristowa.

Škótska hviezda mala povesť veľkého gentlemana, to však už dávno nie je pravda. Čím ďalej sa viac a viac začína podobať na Phila Taylora v závere jeho kariéry a vážne začína hazardovať so svojim menom.

Na DRA však jeho veľkosť asi stále stačí, inak by nestrčila hlavu do piesku. Dovolím si povedať, že ak by išlo o niekoho iného, pri formálnom varovaní by to neskončilo.

Zostáva veriť, že sa Gary v novej sezóne vráti do dôb, kedy si šípky užíval a vzruch bude vzbudzovať už iba svojimi výkonmi.

DRA by mala byť uznávanou autoritou, ktorá dbá na dodržiavanie pravidiel. Nemala by sa však silou mocou snažiť vytvoriť z hráčov stroje bez emócií. Tie proste ku každému športu patria.

1 komentár

  1. No neviem. Price sa jednoznačne správal neadekvátne. Emócie ok, ale toto už vyzeralo, že pánko si niečo sype.
    Áno máte pravdu, Gary nieje čo bývalo a je z toho zjavne frustrovaný.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.