V utorok sa šípkarský svet navždy rozlúčil s jedným zo svojich najväčších hrdinov – Ericom Bristowom. V mieste jeho bydliska, v anglickom meste Leek sa konal pohrebný obrad a na päťnásobného svetového šampióna si prišli zaspomínať všetci, ktorí vo svete sisalových terčov niečo znamenajú.

O svojich spomienkach na Erica prehovorila pre britský Daily Mirror aj jeho partnerka Bex Gadd, ktorá s legendárnym Angličanom prežila v spoločnej domácnosti posledných niekoľko rokov. Tá zároveň odhalila Bristowove posledné poznámky z jeho diára, ktoré napísal tesne pred svojou smrťou.

Bristow vraj v osudný deň, niekoľko hodín pred svojim kolapsom cítil silnú bolesť v hrudi. Podľa slov jeho partnerky si v nešťastný deň zapísal do svojho zápisníka poznámku, že jeho srdce “exploduje”.

Bex Gadd uverejnila krátke poznámky z Ericovho zápisníka, z ktorých je jasne vidieť, že Bristow sa v deň svojej smrti necítil dobre:  “Štvrtok ráno. Cítim sa zle. Studený pot. Cítim, ako by moje srdce malo explodovať. Nepáči sa mi to. Idem do Echo (arény pozn.). Show musí pokračovať.”

Bristow si svoje obavy nechal pre seba, odišiel  z domu, aby sa v Liverpoole mohol stretnúť so svojimi fanúšikmi. “Ktovie, lekári by si mohli všimnúť, že niečo nie je v poriadku, no nikomu to nepovedal. Do svojho zápisníka si nikdy nepísal nič osobné, takže tentoraz ho to muselo veľmi trápiť,” myslí si jeho partnerka.

Bristow skolaboval pár minút po tom, čo odišiel z VIP priestorov liverpoolskej arény, kde predtým absolvoval stretnutie s fanúšikmi. Podľa Gaddovej slov si mal Eric momente svojej smrti rolovať cigaretu. “Bola napoly zrolovaná na dlažbe vedľa neho,” hovorí.

Posledná poznámka v jeho diári – foto: Daily Mirror
Životný štýl

Bristowova sláva naplno prepukla v 80. rokoch, za prvej veľkej šípkarskej éry. V tej dobe bolo ešte typické, že hráči mali na stolíkoch pri terčoch aj počas televíznych turnajov alkoholické nápoje. Nebolo tajomstvom, že aj päťnásobný svetový šampión si rád vypil.

Podľa jeho partnerky dokázal “Crafty Cockney” vypiť na jedno posedenie 15 pohárov jeho obľúbeného piva Guinness. “Nikdy nehral šípky triezvy. Jeho telo na to bolo už tak zvyknuté, že sa to stalo jeho motorom a Guinness bol jeho hnacím olejom,” hovorí.

Bristow si rád vypil, ale vraj nebol alkoholikom, čo dokázal aj pri tom, keď odišiel na niekoľko týždňov do džungle, aby sa zúčastnil reality-show “I´m A Celebrity”. Keď sa ho psychiatri počas vyšetrenia pred reláciou pýtali, kedy naposledy vydržal dva týždne bez alkoholu, odpovedal im: “Myslím, že keď som mal 11 rokov.”

Legendárny Angličan si neodpustil svoj obľúbený nápoj ani počas tréningu. Vtedy vypil pravidelne 5 až 8 pív. Jeho partnerka hovorí: “Nikdy by šípky bez poháriku nehral. V Ericovej mysli išli vždy šípky a Guinness spolu ruka s rukou.”

Aj napriek častému pitiu na tom bol zdravotne celkom dobre, chodil na pravidelné kontroly k lekárovi a nemal žiadne vážnejšie zdravotné problémy.

Bristow však bol veľmi tvrdohlavý a aj v prípade zistanie nejakých komplikácií by svoj životný štýl neopustil. “Ak by mu zakázali piť a fajčiť, tak by s tým neprestal. Robilo ho to šťastným, podobne ako cestovanie po krajine, spoznávanie nových ľudí a hranie šípok. Nemyslím, že ho pitie zabilo,” myslí si Bex.

Eric jej mal povedať:  “Nebudem mrhať svoj život snahou predĺžiť si ho. Budem ho žiť.” To malo znamenať, že Eric nebude nikdy jesť šalát a vzdávať sa svojich obľúbených vecí.

Bex Gadd v Bristowovom obľúbenom podniku The Fountain Inn – fot: Daily Mirror
Osudové stretnutie

Obaja sa spoznali v roku 2011 – 6 rokov po jeho rozvode s predchádzajúcou manželkou Jane, s ktorou má dve deti. Bex pomáhala rozbiehať show Bullseye a pri prvom stretnutí si o svojom neskoršom partnerovi pomyslela, že je arogantný. Keď však show po 2 mesiacoch skončila, obaja zistili, že nemôžu byť bez seba.

“Náš vzťah začal romancou a skončilo to tým že som sa presťahovala do Leek, aby som mohla byť s ním,” spomína si na tento moment.

Život s bývalou hviezdou svetových šípok však nebol vždy ideálny. V krátkej dobe zistila, že Bristow je posadnutý hazardom. Eric vraj dokázal bez problémov prehrať v automatoch 1000 libier.

“Keď som prvýkrát videla, koľko peňazí vhodil do automatu, plakala som. Šokovalo ma to. Bolo to akoby som vyhodila svoju týždňovú výplatu len tak do vzduchu Myslím, že bol mojim znepokojením zahanbený.”

Eric jej mal vtedy prisľúbiť, že s tým skončí. Hral síce aj naďalej, no nikdy nie už za také vysoké sumy.

Eric Bristow so svojou partnerkou Bex Gadd – foto: Roland Leon

 

Posledné spoločné momenty

“Pri odchode z domu ma poprosil, aby som prichystala šípky, že o ôsmej je doma. Bozkala som ho a povedala mu, že ho ľúbim. Musel vedieť, že sa necíti dobre, no nedal to najavo,” približuje posledné spoločné momenty.

Prišla som domov o siedmej a pripravila šípky. Eric sa ma rád pýtal, čo mu ušlo, zatiaľ, čo nebol doma. Ďalšiu vec, ktorú si pamätám bol telefonát od jeho šoféra Joea, ktorý mi povedal, že skolaboval. O chvíľu volal ešte raz  a povedal mi, že zomrel. Nedokázala som tomu uveriť,” hovorí so slzami v očiach.

Po tom, čo sa dozvedela túto šokujúcu správu, utekala ku svojim susedom, kde dokonca odpadla. Keď nabrala vedomie, zatelefonovala Ericovým  deťom, aby im oznámila, že ich otec už nežije.

Počas smutného večera videla zábery z liverpoolskej Echo arény a veľmi ju dojalo, keď počula fanúšikov spievať  jeho meno.

Bex Gadd tiež priblížila, že Eric, ktorého poznali ľudia z verejnosti a Eric v súkromí boli dve odlišné osoby. Na verejnosti vraj nikdy nedával najavo svoje emócie a slabiny. No v súkromí bol veľmi citlivý.

“Veľmi plakal, keď sme museli dať utratiť našu adoptovanú mačku,” spomína si. “Bol skvelý otec, starý otec a priateľ mnohým ľudom po celom svete. Mnoho ľudí nepoznalo Eircovu skutočnú tvár. On bol tým najstarostlivejším človekom.”

O tom, že hovorí pravdu svedčí práve aj posledná Bristowova poznámka “show musí pokračovať.” Legendárny Angličan napriek zlému stavu odišiel z domu aby sa mohol stretnúť so svojimi fanúšikmi. “Eric žil pre šípky a pre šípky aj zomrel,” dodala Bex Gadd.

Eric Bristow tak, ako si ho budeme všetci pamätať – foto: Getty Images

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.