Karel Sedláček si zahrá na PDC World Darts Championship 2019. Rozhodlo o tom jeho sobotné víťazstvo vo Východoeurópskej kvalifikácii, ktorá sa konala v Budapešti.

Východoeurópskej kvalifikácie sa v Bálint Ágnes Cultural Center v Budapešti zúčastnilo 48 hráčov. Z českých šípkarov to okrem Sedláčka boli Roman Benecký, František Humpula, David Rosí a Michal Šmejda. Slovenskú výpravu tvorili Peter Martin, Martin Krajkovič a Ľuboš Pivarč.

Pri neúčasti Poliaka Krzysztofa Ratajskeho, ktorému by účasť na majstrovstvách sveta nemala újsť z rebríčka Pro Tourt Order of Merit, bol práve český šípkar považovaný za jedného z najväčších favoritov.

Sedláček, ktorý sa pred pár dňami predstavil ako vôbec prvý hráč spoza rieky Moravy v European Tour, patril v tejto sezóne vo Východoeruópskych kvalifikáciách k najúspešnejším hráčom, keď si až päťkrát zahral finále kvalifikačného turnaja.

Namotivovaný a sebavedomý Sedláček v sobotu v Budapešti cítil svoju veľkú šancu. Od úvodu turnaja sa prezentoval skvelými výkonmi a krok za krokom smeroval k splneniu svojho cieľa, ktorým nebolo nič iné než víťazstvo.

Svoju najťažšiu skúšku absolvoval paradoxne hneď vo svojom úvodnom zápase. V ňom narazil na veľmi skúseného slovenského borca Ľuboša Pivarča. Práve Pivarč bol posledným Slovákom, ktorý Sedláčka vyradil na majstrovstvách Českej republiky.

Obaja hráči predviedli skvelé šípky a Sedláček napokon zvíťazil 6:4. Pivarč sa však prezentoval výbornou hrou a v prípade o niečo prijateľnejšieho žrebu mohol dokráčať veľmi ďaleko.

V treťom kole čakal českého reprezentanta z World Cup of Darts Poliak Lukasz Waclawski, ktorý predtým prešiel cez svojho skúsenejšieho krajana Kciuka. Waclawski hral v úvode zápasu veľmi dobre a dostal sa do vedenia 1:2.

“Zlej Kája” sa však nenechal rozhodiť. Na Poliakove dobré šípky okamžite odpovedal a zvyšok zápasu už bol v jeho jasnej réžii. Víťazstvo 6:2 zároveň znamenalo aj víťazstvo v skupine.

Vo štvrťfinále turnaja čelil niekoľkonásobný český šampión Rumonovi Adrianovi Frimovi. Frim vo finále svojej skupiny vyradil po tuhom boji jedného z najlepších “softových” hráčov sveta Borisa Krčmara. Proti rozbehnutému českému hráčovi však už nemal šancu a napokon odišiel s prehrou 2:6.

Svoj najlepší zápas v turnaji odohral dvojnásobný účastník majstrovstiev sveta v Lakeside v semifinále. Slovincovi Pratnemerovi znechutil šípky svojou fantastickou hrou, ktorá by zniesla najprísnejšie kritéria.

Viaceré 180-ky, zatvorenie 167 a fantastická úspešnosť na zatváraní zdobili Sedláčka počas celého zápasu. V prípade, že by boli zo zápasu dostupne štatistiky, jeho priemer by sa s určitosťou blížil k 100 bodovej hranici.

Z druhej strany pavúka postúpil do finále skúsený domáci hráč Pál Székely. Záverečný zápas už nebol ani tak o naháňaní priemerov, než skôr mentálny boj a dosiahnutie najväčšieho úspechu v kariére jedného aj druhého hráča.

Po úvodných dvoch legoch, po ktorých bol stav zápasu 1:1, prišla na českého hráča menšia kríza. Sedláček na pár minút vypadol z rytmu, čo využil “Tučniak” Székely a vypracoval si náskok 1:3.

Tento moment, ako keby viac pomohol českému hráčovi, pretože rovnaká kríza prišla následne na maďarského hráča. Sedláček získal nasledujúce tri legy a dostal sa do vedenia 4:3.

Székely sa ešte raz nadýchol k útoku a vyrovnal skóre napínavého zápasu na 4:4. V závere zápasu však “Zlej Kája” dokázal využiť svoje obrovské skúsenosti a dal jasný odkaz, že v sobotu bol v Budapešti najlepším hráčom. Víťazstvo v nasledujúcich dvoch legoch znamenalo výhru 6:4 a postup na šípkarský sviatok do Londýna.

Česká republika tak bude mať po Miloslavovi Navrátilovi svojho druhého hráča, ktorý sa predstaví na PDC World Darts Championship.

Okrem príležitosti zahrať si proti najlepším hráčom sveta si Sedláček aj finančne prilepší. Za účasť v 1. kole šampionátu mu prináleží prémia 7 500 libier, ktorá každou výhrou môže rásť.

PDC World Darts Championship 2019 sa uskutoční v Alexandra Palace v Londýne od 13. decembra 2018 do 1. januára 2019. Niekoľko posledných vstupeniek môžete kúpiť tu.

Slabý záujem našich hráčov

Je veľkou škodou, že sa o svoju životnú šancu nesnaží zabojovať viac hráčov z Česka a Slovenska. Pre mnohých znamená stále viac hrať v mestskej lige (tým sa ich nesnažíme uraziť. Viaceré si zaslúžia uznanie a majú aj dobrú kvalitu), či na “softovom” turnaji, než porovnať svoje schopnosti proti najlepším hráčom v regióne.

Zápisné na turnaj v Maďarsku nebolo najnižšie (50€), no je to jeden turnaj v roku. Turnaj, ktorého víťaz postúpi na majstrovstvá sveta a zahrá si v Alexandra Palace. Nie každý má šancu zvíťaziť, no keď hrá niekto šípky a túži aj niečo dokázať, tak by na takomto turnaji nemal chýbať.

Každá podobná príležitosť dá hráčovi veľmi veľa a môže mu len dopomôcť ďalej rásť. Softové šípky môžu byť zábava, trend však udávajú “steely” a PDC. Čím skôr si to každý hráč s ambíciami presadiť sa uvedomí, tým skôr môže svoju kariéru a výkony ďalej posunúť.

Sponzori a záujem verejnosti neprídu sami. Pre úspech je potrebné toho veľa obetovať. Verme, že úspech Karla Sedláčka otvorí oči aj ďalším hráčom a v budúcnosti budeme vidieť v PDC aj viac našich šípkarov.

Východoeurópska kvalifikácia na PDC World Darts Championship 2019

(Výsledky českých a slovenských hráčov)

1. kolo

Karel Sedláček voľný žreb
Michal Šmejda vs Róbert Molnár 6:0
David Rosí vs Zoltán Bölcs 6:2
František Humpula vs József Ruczka 2:6
Roman Benecký vs József Beke 6:2
Peter Martin voľný žreb
Luboš Pivarč voľný žreb
Martin Krajkovič vs voľný žreb

2. kolo

Karel Sedláček vs Luboš Pivarč 6:3
Peter Martin vs Mitja Habjan 5:6
Martin Krajkovič vs Adrian Frim 2:6
Roman Benecký vs Berta István 6:3
Michal Šmejda vs Zoltán Mester 3:6
David Rosí vs Péter Strbik 5:6

3. kolo

Roman Benecký vs Benjamin Pratnemer 1:6
Karel Sedláček vs Lukasz Waclawski 6:2

Štvrťfinále

Karel Sedláček vs Adrian Frim 6:2

Semifinále

Karel Sedláček vs Benjamin Pratnemer 6:2

Finále

Karel Sedláček vs Pál Székely 6:4

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.