Gary Anderson bojuje na práve predbiehajúcom svetovom šampionáte o svoje štvrté finále v rade. Po výhrach nad Philom Taylorom a Adrianom Lewisom, prišla v minulom roku finálová prehra so svetovou jednotkou Michaelom van Gerwenom. Ako je pripravený a ako sa zmenil jeho život po narodení jeho detí priblížil v predturnajových rozhovoroch.

Aktuálna svetová trojka Gary Anderson zažíva v posledných rokoch sezóny, ktoré sú ako cez kopirák. “Každú sezónu hrám dobre na začiatku roka, v strede sezóny sa to zhorší, ale keď sa blíži október a november, tak sa znova vraciam do formy,” hovorí 46 ročný Škót.

Pre každého hráča je najdôležitejším turnajom roka World Darts Championship a Anderson nie je výnimkou. “Musíte hrať dobre po dobu troch týždňov. Sú to práve tie tri veľké týždne, ktoré prichádzajú. Takže, ak všetko do seba zapadne, bude to v poriadku!”

Pre World Darts Championship je typické, že začína pred Vianocami a nový majster sveta je korunovaný na Nový rok. “Ak skoro prehráte, ste doma na Vianoce,” vtipkuje Anderson.

Zároveň však dodáva, že tak ľahko z Londýna odísť nechce: “Ak ste stále v hre, tak nie ste doma na Vianoce. Keď vás zdolajú, tak aspoň trávite Vianoce doma. Prehrať však nechcete.”

Popularita svetových šípok neustále rastie, o tom svedčí stále sa zvyšujúca konkurencia a rožširujúca sa svetová špička. Anderson hovorí: “Každým rokom je vyhrať ťažšie a ťažšie.”

“V ďalšom roku to bude znova ťažšie. Ak sa budúci rok spýtate rovnakú otázku, tak to bude ťažšie než predchádzajúci rok. Štandardy jednotlivých hráčov sa neustále zvyšujú, takže je to pre nás stále zložitejšie. Mnoho mladých hráčov prichádza a ide rovno na vec,” hovorí rodák zo škótskeho Musselburgu.

Vďaka tomuto tlaku dokážu svoje hranice prekračovať aj starší hráči. “Mnoho starších chlapcov dokáže stále držať krok a dokonca sa zlepšovať. Veľa mladých však stále neukázalo všetok svoj potenciál. Van Gerwen je samozrejme výnimka, ale zvyšní chlapci ešte ukážu, čo je v nich,” myslí si aktuálna svetová trojka.

Gary Anderson a Michael van Gerwen
Gary Anderson a Michael van Gerwen / foto: Sky Sports

Za svojho najväčšieho súpera považuje Michaela van Gerwena, ktorého veľmi rešpektuje. “On je ten, koho musíte zdolať. Myslím, že van Gerwen je najväčším favoritom.”

Na svetovú jednotku van Gerwena si však stále trúfa. “Čoskoro mám päťdesiat a pomaly sa s tým zmierujem, ale keď hrám, stále mu chcem dukázať, kto je tu pánom a dokázať mu, že je možné ho zdolať. Ak sa tak stane, tak to chcem byť ja, kto ho porazí,” vraví Škót.

Anderson otvorene priznáva, že v jeho veku už nie sú šípky jeho prioritou. Pred pár rokmi, keď prišiel v krátkom čase o svojho otca a brata zvažoval koniec kariéry. Všetko sa zmenilo až narodením jeho syna Taia, ktorý obrátil jeho život o 180 stupňov.

Niekedy sa dokonca stane, že má šípok plné zuby. Sám vraví: “Šípky sú ako každé iné zamestnanie. Sú dni keď sa zobudíte a nemáte náladu ísť do práce. Podľa mňa je každý, kto vraví, že nikdy nezažil ten pocit, keď sa ráno zobudil a nechcelo sa mu ísť do práce klamár. Sú dni, či týždne, keď si tým prechádzate a presne tam som v minulosti bol. Potom však prišiel Tai a to bolo to, čo ma nakoplo a vrátilo znova do hry.”

Gary Anderson nie je posadnutý víťazstvami a vždy bol známy tým, že dokázal oceniť kvality svojho súpera. “Iba sa snažím hrať moju hru. Nestarám sa o to, či vyhrám alebo prehrám. Je to jednoduché – ak prehrám, tak môj súper bol lepší než ja.”

Z toho dôvodu mu aj veľmi vadí, keď niektorí hráči nedokážu ovládnuť svoje emócie a prijať prehru. “Vidíte niektorých chlapcov po prehre zahadzovať svoje šípky. Na konci je to stále len hra. Viem, je to práca, ale stále ide iba o hru. Správať sa po prehre, ako dieťa je podľa mňa nemysliteľné.  Ak prehráš, tak súper bol lepší než ty. Podaj mu ruku a zaželaj všetko dobré.”

Gary Anderson a Tai Anderson
Gary Anderson a jeho syn Tai / foto: Lawrence Lustig

Po dlhých rokoch na cestách si Anderson omnoho viac cení chvíle, keď môže tráviť čas s rodinou. Priznáva, že niekedy má problém sa kvôli tomu sústrediť.  “Keď som odcestovaný, tak chcem ísť späť domov a to veci komplikuje. Ťažšie sa mi koncentruje na aktuálny zápas. Myslím, že to je v súčasnosti ťažšie.”

V októbri sa Garymu a jeho priateľke Rachel Ford narodila dcérka Cheylea. V jeho veku si času váži omnoho viac a kvôli tomu sa jeho priority úplne zmenili. Bez okolkov tak priznáva: “Netrénujem. Ak sú medzi turnajmi dva voľné týždne, tak počas tejto doby neodhodím žiadnu šípku. Do haly idem pár hodín pred mojím zápasom a to je môj tréning. Mám rodinu, o ktorú sa starám a deti, s ktorými trávim svoj čas. Bohužiaľ, šípky už nie sú na vrchole môjho zoznamu.”

Ani kvôli majstrovstvám sveta na tom už neplánuje nič meniť. “Hrám už viac ako 20 rokov, takže, ak mi nestačí na rozohratie pár hodín, tak bude asi niečo  zle. Nestrávim denne tréningom osem, či deväť hodín. Vy, ktorí to tak robíte, tak pokračujte! Ja to tak však robiť nebudem.

Vďaka ušetrenému času mohol Gary Anderson sledovať, ako vyrastá jeho syn Tai. Ten bude mať čoskoro štyri roky, ale v už tak mladom veku je šípkami posadnutý. Prednedávnom sa hrdý otec Gary pochválil na sociálnej sieti fotografiou a popisom, že malý Tai hodil svoju prvú 180-ku.

“Tai hrá šípky s pravými šípkami odkedy mal 12 mesiacov a dokázal chodiť. Nikto ho to neučil, naučil sa to celkom sám. Je ľavák, stojí viac vpravo a má perfektný hod,” chváli svojho syna Anderson.

Gary Anderson Phil Taylor zápas
Gary Anderson a Phil Taylor / foto: Sky Sports

Reč prišla aj na odchod legendy svetových šípok Phila Taylora. “Ak by nebolo Phila a Sky s Barrym Hearnom, nemali by sme to, čo máme teraz. Rozhodne by sme nehrali o toľké peniaze ako dnes. Určite bude chýbať. Hral však veľmi dlho, takže je na čase vyložiť si nohy a užívať si.” váži si Taylora Anderson.

“The Flying Scotsman má jasno, či by mohol niekto v budúcnosti ohroziť počet titulov, ktoré drží tento legendárny Angličan: “Bez šance. Myslím, že Michael van Gerwen by sa mohol priblížiť, ale musel by hrať do štyridsiatky alebo päťdesiatky. Štýlom akým hrá je schopný vyhrávať všetko, avšak o desať rokov môže prísť niekto, kto bude ešte lepší.”

Tiež si je vedomý, že patrí do okruhu favoritov na zisk titulu majstra sveta, taktiež vie, čo  preto bude musieť v Alexandra Palace urobiť. “Ak budem hádzať dobre, tak ma nikto nezdolá. Ak nebudú moje šípky lietať dobre, tak je tu niekoľko hráčov, čo ma môžu zdolať. Je to len na mne.”

Či už Gary odíde z Londýna ako svetový šampión alebo nie, tak to na jeho život nebude mať žiaden výraznejší vplyv, pretože jeho prioritou je už rodina, šípky sú až na druhom mieste.

Úvodné foto: Lawrence Lustig/PDC

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.