Krzysztof Ratajski ohlásil pred pár dňami, že odmieta účasť na Majstrovstvách sveta BDO, na ktorých mal právo štartovať ako víťaz Winmau World Masters. Namiesto toho sa chcel sústrediť na PDC a zabojovať o miestenku na majstrovstvách sveta tejto organizácie. Po včerajšom dni však klesli jeho šance na minimum.

“Poľský orol” Ratajski bol veľkým prekvapením tejto sezóny, vo východoeurópskych kvalifikáciách na podujatia European Tour kraľoval a z 12 kvalifikačných turnajov dokázal vyhrať až v 11. prípadoch. Vo výborných výkonoch pokračoval aj v hlavných súťažiach European Tour, vďaka čomu stúpal aj na rebríčku Pro Tour Order of Merit.

Ako je známe, z tohto rebríčka si miestenku na World Darts Championship zabezpečí 16 najlepších. Ratajski bol pred posledným podujatím European Tour v nemeckom Göttingene na 19. mieste. Na to aby preskočil Kevina Paintera na poslednej postupovej pozícií, potreboval na European Darts Trophy zvíťaziť vo dvoch zápasoch.

Poliak síce v prvom kole zdolal Roberta Thorntona 6:4, v tom druhom však už nestačil na v dobrej forme hrajúceho Simona Whitlocka a podľahol mu 4:6. Táto prehra zároveň rozhodla, že Poliak prišiel takmer definitívne o šancu na postup na World Darts Championship 2018.

Aj keď sa Krzystof Ratajski vďaka skvelým výkonom dokázal kvalifikovať na finálové podujatie European Tour, ktorým je European Championship. To sa bude hrať v belgickom Hasselte v termíne od 26. do 29. októbra. Nemôže už Kevina Paintera v rebríčku Pro Tour Order of Merit preskočiť.

Výsledky z European Championship sa totižto nezapočítavajú do rebríčka Pro Tour Order of Merit, ale iba do hlavného rebríčka PDC Order of Merit.

Už len teoretická šanca

Schválne sme uviedli, že poľský reprezentant  takmer definitívne prišiel o šancu na Majstrovstvá sveta PDC, pretože teoretická šanca na postup ešte žije. Ratajski by však musel celý turnaj European Championship vyhrať. Tak by sa dostal na dosah TOP 32 a mohol by zabojovať o priamu účasť z rebríčka PDC Order of Merit, z ktoré postupuje na záverečný turnaj práve najlepších 32 hráčov.

Zachrániť by ho mohla taktiež finálová účasť na tomto podujatí, ktorá by mu zabezpečila miestenku na Grand Slam of Darts, kde by mohol zabojovať o ďalšie Prize Money, ktoré by mu pomohli postúpiť v rebríčku na pozície zabezpečujúce postup.

Ratajski to však bude mať veľmi ťažké, na titul z European Championship si brúsia zuby mnohí hráči, na čele s Michaelom van Gerwenom a Petrom Wrightom.

Viacerí si možno povedia, že Ratajski nemal odmietať účasť na Majstrovstvách sveta BDO, avšak Poliak by musel podpísať kontrakt s BDO a v tejto organizácií pôsobiť ďalšiu sezónu. To bol dôvod, prečo sa Ratajski napokon rozhodol tak ako sa rozhodol. Má už 40 rokov a rád by spravil ďalší krok, aby sa posunul medzi elitu, ktorou je práve PDC.

úvodné foto: Lawrence Lustig/PDC

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.