Niekoľkotýždňové čakanie bez profi šípok je u konca a nová sezóna PDC nám už klope na dvere. V piatok sa v anglickom Milton Keynes stretne najlepších 16 hráčov z rebríčka PDC Order of Merit na úvodnom major podujatí sezóny, ktorým je už tradične Masters.

Nová sezóna PDC bude výnimočná aj tým, že ju po prvýkrát v histórii kompletne absolvuje aj český zástupca. Skvelý Karel Sedláček získal v PDC Q-school Tour kartu a najbližšie dve sezóny môže obchádzať turnaje s najväčšími hviezdami tejto organizácie.  Na Masters ho však ešte neuvidíme.

Keďže Masters nepatrí medzi rankingové turnaje, jeho výsledky sa nezapočítavajú do žiadneho z rebríčkov PDC. O tom, že by k nemu hráči pristúpili s menším rešpektom však nemôže byť ani reč. Odštartovať sezónu turnajovým víťazstvom a zinkasovať lukratívnu prémiu 60 tisíc libier je lákadlom pre každého zo zúčastnených.

Za najväčšieho favorita turnaja je považovaná svetová jednotka Michael van Gerwen. Holanďan si bude chcieť napraviť chuť po nevydarenom finále z majstrovstiev sveta. Masters patrí medzi jeho obľúbené turnaje a počas nadchádzajúceho víkendu bude hrať už o svoj šiesty titul z tohto turnaja v rade.

S akými výkonmi sa bude van Gerwen prezentovať v Milton Keynes je však veľmi otázne. Ako je známe, „Mighty Mike“ zmenil po majstrovstvách sveta svojho sponzora a z XQ Max prestúpil ku Winmau. Napriek tomu, že van Gerwen mal u XQ Max svoju vlastnú kolekciu šípok, posledných osem rokov používal ten istý set šípok, paradoxne od úplne iného výrobcu.

Holanďan sa nikdy netajil tým, že len veľmi nerád mení šípky, no tentoraz sa bude musieť prispôsobiť. Winmau pripravil pre trojnásobného majstra sveta tri rôzne modely šípok. Podľa slov svetovej jednotky, van Gerwen je stále v testovacej fáze a ešte nie je rozhodnutý, pre ktorý model sa rozhodne.

„Netajím, že prechod na novú značku šípok je vždy náročný. Dostávate sa mimo svoju komfortnú zónu, no moji cieľom je získať, čo najskôr istotu s mojimi novými šípkami,“ povedal van Gerwen pre holandskú televíziu RTL 7.

Súperom svetovej jednotky v úvodnom kole turnaja bude Walesan Jonny Clayton. Clayton nemá za sebou najúspešnejšie majstrovstvá sveta, od ktorých určite očakával viac, než postup do 3. kola. Úspech na Masters by mu mohol prinavrátiť stratené sebavedomie. V minulej sezóne sa obaja stretli v súťažných zápasoch štyrikrát a trikrát sa z výhry tešila svetová jednotka.

Ako svetový šampión vstupuje po prvýkrát v kariére do sezóny škótska superstar Peter Wright. „Snakebite“ pred štyrmi týždňami zdolal v Alexandra Palace po famóznom výkone Michaela van Gerwen a zaslúžene získal trofej Sida Wadella. Wright na rozdiel od van Gerwena už podľa jeho slov (konečne) našiel svoje ideálne šípky a na Masters bude mať opäť len tie najvyššie ambície.

“Úplne zmenili moje nastavenie. Tréning s nimi mi prinavrátil stratené sebavedomie. Musíte nájsť šípky, s ktorými sa vám darí, keď ste pod tlakom. Šípky, ktoré sa vysporiadajú s rôznou teplotou na pódiu a letia dobre vzduchom,” povedal na margo svojich šípok Wright.

Výhra na majstrovstvách sveta a najmä prémia 500 tisíc libier katapultovala Wrighta opäť na druhé miesto svetového rebríčka a vďaka tomu narazí v úvode turnaja na druhého najnižšie nasadeného hráča Joe Cullena. V prípade ideálneho scenára tu tak po mesiaci môžeme mať opäť finále medzi van Gerwenom a Wrightom.

V štartovom poli Masters je však viacero adeptov pomýšľajúcich na zisk titulu. Sebavedomie určite nebude chýbať Gerwynovi Priceovi. „Iceman“, ktorý mal v Alexandra Palace len tie najvyššie ambície utŕžil v semifinále porážku práve od Wrighta, ktorú len veľmi ťažko niesol.

Price mal v závere roka 2019 obdivuhodnú formu a uvidíme, aké následky na ňom táto prehra zanechala a či si svoju formu prenesie aj do roka 2020. V 1. kole turnaja narazí na Austrálčana Simona Whitlocka.

Naplno etablovaný vo svetovej špičke a už aj s „fulltime“ miestenkou v Premier League Darts započne sezónu 2020 Angličan Nathan Aspinall. „Asp“ si na Masters odkrúti svoju premiéru a jeho súperom bude minuloročný finalista James Wade.

Zaujímavosťou je, že Wade je popri van Gerwenovi jediným aktívnym hráčom, ktorý vie, aké je to zvíťaziť na Masters (2014). Okrem nich triumfoval na tomto podujatí ešte v premiérovom ročníku legendárny Phil Taylor.

“Počas celého minulého roka som býval vysoko nasadený a to mi dodávalo sebavedomie a dôveru vo svoje schopnosti. Takže sa budem snažiť dokázať, prečo som osmičkou na svete,” vyjadril sa Aspinall pre oficiálny web PDC.

Odpisovať však vopred netreba ani držiteľov niekoľkých major titulov Garyho AndersonaRoba Crossa. Na úvod roka nás teda čaká veľmi zaujímavý turnaj, ktorý nám možno naznačí, akým smerom sa bude uberať nová sezóna.

Celý Masters môžete sledovať v priamych prenosoch na Nova Sport 2 Voyo.

5 pamätných momentov Masters podľa Professional Darts Corporation

5. Chisnallov neuveriteľný comeback proti Thorntonovi

V roku 2016 prehrával Dave Chisnall v úvodnom kole turnaja s Robertom Thorntonom už 0:8. Napokon však dokázal zápas úplne otočiť a radovať sa z triumfu 10:9.

4. Van Gerwen v najlepšej forme

Finále v roku 2015 prinieslo doteraz najvyšší priemer na tomto turnaji. Michael van Gerwen v holandskom súboji zdolal Raymonda van Gerwena 11:6 s priemerom 112,49.

„Mighty Mike“ dokonca v ten večer minul dvakrát dabl 12 na 9-šípkové zatvorenie.

3. MVG zdoláva Andersona a získava tretí titul

V roku 2017 si Michael van Gerwen dokráčal po tretí triumf z Masters v rade. V tom období ťahala svetová jednotka trojmesačnú šnúru zápasov bez prehry a vo finále turnaja si to tentoraz odniesol Gary Anderson.

“Lietajúcemu Škótovi” na víťazstvo nestačil ani skvelý priemer 103,58. Van Gerwen ho aj tak zdolal a vďaka svojmu priemeru 109,42 predviedli obaja najkvalitnejšie finále v histórii podujatia.

2. Priemer 108 a 13 180-ok boli pre Chisnalla málo

Štvrťfinále na Masters v roku 2015 prinieslo ďalší pamätný zápis. Dave Chisnall nahádzal proti Michaelovi van Gerwenovi až 13 180-ok a zaznamenal priemer 108,09, no ani to nestačilo a napokon prehral tesne 9:10.

V záverečnom legu zatvoril van Gerwen 126 a zapísal tak Chisnalla do kroník. Jeho priemer je doteraz najvyšší priemer zdolaného hráča na tomto turnaji

THE UNIBET MASTERS 2015 ARENA MK,MILTON KEYNES PIC;LAWRENCE LUSTIG QUARTER FINAL MICHAEL VAN GERWEN V DAVE CHISNALL MICHAEL VAN GERWEN WINS

1. Wade ukončuje čakanie na titul pamätným comebackom

James Wade zaznamenal pamätný návrat do zápasu vo finále turnaja v roku 2014. „The Machine“ prehrával s Mervynom Kingom už 2:9, no napokon sa tešil z titulu po výhre 11:10. Wade touto výhrou ukončil trojročné čakanie na titul z televízneho turnaja.

Niekdajší druhý hráč sveta prežil v zápase až 8 match darts. Po tej poslednej si vďaka dabl 10 (ako inak) vypýtal rozhodujúci leg a v ňom cez dabl 20 zatvoril 135.

Masters 2020

Program

Piatok 31. januára

1. kolo (20:00)

(5) Michael Smith v (12) Mensur Suljović
(8) Nathan Aspinall v (9) James Wade
(1) Michael van Gerwen v (16) Jonny Clayton
(4) Rob Cross v (13) Adrian Lewis


Sobota 1. februára

2. kolo (20:00)

(7) Daryl Gurney v (10) Dave Chisnall
(3) Gary Anderson v (11) Ian White
(2) Peter Wright v (15) Joe Cullen
(3) Gerwyn Price v (14) Simon Whitlock

Nedeľa 2. februára

Popoludňajšia session (14:00)

Štvrťfinále

Cross/Lewis v Smith/Suljović
Van Gerwen/Clayton v Aspinall/Wade
Price/Whitlock v Anderson/White
Wright/Cullen v Gurney/Chisnall

Večerná session (20:00)

Semifinále
Finále

Formát turnaja

1. kolo – Best of 19
Štvrťfinále – Best of 19
Semifinále – Best of 21
Finále – Best of 21

Odmeny

Víťaz – £60,000
Finalista – £25,000
Semifinále – £17,500
Štvrťfinále – £10,000
1. kolo – £5,000

Celkovo – £200,000

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.