O PDC Tour kartu bude v nemeckom Hildesheime a anglickom Wigane bojovať od štvrtka 16. januára do nedele 20. januára rekordný počet šípkarov z celého sveta. Opäť nechýbajú ani hráči z Česka a Slovenska.

Turnaj, v ktorom sa hrá o “zlatý tiket Willyho Wonku”, ako o Q-School rád hovorí šéf PDC Barry Hearn púta každoročne obrovskú pozornosť. Na tomto turnaji sa nehrá o žiadne finančné prémie, ale o PDC Tour karty, ktoré ich držiteľom umožnia zúčastňovať sa turnajov na hlavnom okruhu PDC a bojovať tak o lukratívne finančné prémie. De facto sa ich ziskom stávajú profesionálmi.

V športovej terminológií možno Q-School označiť za akýsi kemp, z ktorého tí najlepší postúpia medzi šípkarskú smotánku. Svoju kariéru takto v minulosti odštartovalo mnoho hráčov, ktorí v súčasnosti patria medzi svetové superstar.

Dave Chisnall a John Henderson uspeli v roku 2011. Rok 2013 priniesol šťastie Darylovi Gurneymu. Gerwyn Price, Kyle Anderson či Benito van de Pas oslavovali zisk karty v roku 2014 a pripomeňme si aj minulý rok, keď v Q-School uspel trojnásobný majster sveta BDO Glen Durrant.

Skvelou správou je, že počet hráčov z Česka a Slovenska, ktorí sa túžia stať profesionálmi každoročne rastie. Česká výprava je v tomto roku v európskej časti Q-School dokonca tretia najpočetnejšia s počtom 24 hráčov! Zo Slovenska uvidíme v Hildesheime 3 zástupcov.

Spomedzi “našich” reprezentantov nechýbajú Karel Sedláček s Pavlom Jirkalom, ktorým v minulom roku ušli Tour karty len veľmi tesne, keď im na postup z rebríčka Q-School Order of Merit chýbal iba jediný bod.

V Hildesheime sa predstaví aj talentovaný Adam Gawlas, ktorý má za sebou sezónu ako z ríše snov. Vo svojej premiérovej šípkarskej sezóne v živote dokázal postúpiť do hlavného turnaja PDC European Tour a zahral si finále juniorských majstrovstiev sveta PDC a JDC.

Spolu s ním budú súperiť o karty aj ďalší talentovaní mladíci ako Roman Benecký, Filip Šebesta či Erik Poliak. Chýbať nebudú ani skúsení borci Pavel Drtil, Michal Ondo, Michal Šmejda a David Rosí.

Nám zostáva len veriť, že sa niekomu z českých alebo slovenských hráčov podarí prepísať históriu šípok a stať sa prvým hráčom z bývalého Československa, ktorý získa vstupenku medzi šípkarskú elitu.

PDC Q-School plná hviezd

Tour kariet je málo a počet záujemcov je obrovský. Celkový počet prihlásených hráčov činí v tomto roku rekordné číslo 853! Medzi týmito hráčmi nechýbajú ani mnohé hviezdy s obrovskými skúsenosťami z veľkých turnajov PDC a BDO.

O zisk PDC Tour karty pre nasledujúce 2 roky si to s našimi hráčmi v európskej Q-School rozdá jednotka BDO, Holanďan Wesley Harms. Celkovo holandské šípky budú mať v Nemecku veľké množstvo skvelých hráčov. V Hildesheime si zahrajú napr. Jeffrey de Graaf, Richard Veenstra, Gino Vos, Christian Kist alebo Willem Mandingers.

Svoju kartu stratil a určite ju bude chcieť rýchlo získať Rakúšan Zoran Lerchbacher. Uvidíme tiež staršieho zo súrodeneckej dvojice Hybrechtsovcov Ronnyho. Zo silnej nemeckej skupiny hráčov to bude Nico Kurz, ktorý zaujal pred pár týždňami v Alexandra Palace a európsku Q-School si vybral aj populárny Novozélanďan Cody Harris.

Ešte viac nabitá bude britská Q-School. Damon Heta, Jeff Smith, Jamie Caven, Mark Dudbridge, Darryl Fitton, Andy Hamilton, James Hubbard, Peter Manley, Arron Monk, Paul Nicholson, James Richardson, Scott Waites, Keane Barry, Seigo Asada, Scott Mitchell, to je len zlomok z mien, ktoré budú chcieť získať jednu z kariet.

V britskej Q-School uvidíme aj viaceré ženské hráčky. Po tom, čo sa Fallon Sherrock stala prvou ženou, ktorá zvíťazila nad mužom na PDC World Darts Championship, bude sa chcieť táto sympatická Angličanka stať aj prvou ženou s PDC Tour kartou. Vo Wigane ju doplní aktuálna už dvojnásobná majsterka sveta BDO, Japonka Mikuru Suzuki a aj štvornásobná držiteľka tohto titulu Angličanka Lisa Ashton.

Systém PDC Q-School

Ako sme už spomenuli, tak PDC Q-School je rozdelená do 2 častí, európskej a britskej. Hráči zo zvyšku sveta mali pri registrácií právo rozhodnúť sa, ktorej Q-School sa chcú zúčastniť. Hrať sa bude o celkovo 31 kariet.

Počas Q-School sa odohrajú 4 turnaje a najúspešnejší hráči z nich si rozdelia karty v nasledovnom pomere. V európskej časti si kartu vybojuje každý víťaz turnaja. V britskej časti získajú kartu najlepší 2 hráči z denného turnaja.

Ak sa niektorému hráčovi nepodarí vyhrať, resp. dostať sa do finále denného turnaja, stále má možnosť PDC Tour kartu získať. Cesta vedie cez rebríček PDC Q-School Order of Merit.

Do neho sa započítavajú jednotlivé výhry počas všetkých 4 hracích dní. Za víťazný zápas získava hráč 1. bod. Ak však v úvodnom kole turnaja niektorí hráči postúpia spôsobom “voľný žreb”, počíta sa hráčom bod za výhru až od kompletne obsadeného nasledujúceho kola.

Presný pomer rozdelenia Tour kariet určených pre postupujúcich z OOM rebríčkov európskej a britskej časti ešte nie je známy a bude upresnený neskôr. V minulom roku sa ušlo 11 kariet britským hráčom a 7 európskym.

V prípade rovnosti bodov v rebríčku PDC Q-School Order of Merit rozhodujú o postupe, resp. zisku karty kritériá v tomto poradí:

1. počet víťazných zápasov
2. počet vyhraných legov
3. rozdiel medzi vyhranými a prehranými legmi

Ak ani tieto kritéria nerozhodnú, tak sa medzi hráčmi odohrá play-off.

PDC Q-School nebude vysielaná naživo

Aj keď Barry Hearn v minulom roku prisľúbil, že PDC Q-School 2020 bude streamovaná, podľa aktuálnych informácií to vyzerá, že ani tentoraz neuvidíme naživo žiaden zápas.

PDC však uverejnila oznam, že na svojom facebooku bude vysielať každú hodinu živé vstupy s čerstvými informáciami.

Začiatok každého turnaja je stanovený na 11:30. Priebeh všetkých zápasov bude zároveň možné sledovať cez Dart Connect.

Účastníci PDC Q-School 2020

Česká republika
Barbořák, Daniel
Benecký, Roman
Drtil, Pavel
Dufek, Martin
Gawlas, Adam
Grygar, Lukáš
Hamrozi, Tomáš
Jirkal, Pavel
Kodera, Pavel
Malý, Petr
Mašek, Alexander
Ondo, Michal
Ondrej, Kysilka
Papežík, Karel
Písek, David
Polyák, Marek
Popelka, Martin
Ráž, Marek
Rosí, David
Šebesta, Filip
Sedláček, Karel
Sedlák, Vitězslav
Šmejda, Michal
Zarybnický, Michal

Slovenská republika
Mika, František
Poliak, Erik
Ševcov, Martin

Kompletný zoznam účastníkov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.