Okrem českej štvorice Karel Sedláček, František Humpula, David Rosí a Michal Šmejda sa v tohtoročnom vydaní PDC Q-School predstaví aj jeden slovenský zástupca. O Pro Tour kartu sa bude snažiť zabojovať Peter Martin. Skúsený slovenský hráč si pred turnajom našiel chvíľku a priblížil nám jeho pohľad  kvalifikačnú školu PDC.

Peter Martin je spomedzi kvintenta “našich” zástupcov, aspoň, čo sa týka Q-School suverénne najskúsenejší, veď pôjde už o jeho štvrtú účasť na týchto kvalifikačných turnajoch. “Je to veľmi náročný turnaj, najťažší, no zároveň najkrajší, na akom som sa kedy zúčastnil, preto ma to tam láka zas a znova,” hovorí Martin.

Počas štyroch dní budú stovky hráčov z celého sveta súťažiť o niekoľko Pro Tour kariet, ktoré im umožnia vstúpiť do sveta profesionálnych šípok. O tom, že, Q-School nie je jednoduchým turnajom a hráčov rozhodne nečaká prechádzka ružovou záhradou, vie aj náš zástupca: “Bol som prekvapený koľko neznámych hráčov je schopných hrať stabilne leg za legom do 18-tej šípky. A ďalší zápas to aj zopakovať. Prakticky vsetci, takže súpera si tam ťažko vyberiem. Za zmienku stoji perlička, ktorá potvrdzuje kvalitu turnaja. Q-School 2013 zaznamenala až tri 9-šípkové zavretia, k tomu netreba nič viac dodať.”

Za svoje tri predchádzajúce účasti čelil viacerým hráčom, pripísal si niekoľko víťazstiev a nabral veľké množstvo skúseností. Na otázku, ktorú výhru si cení najviac zo všetkých odpovedá: “Každá výhra bola skalp, je to boj so samým sebou, treba byť naladený na víťaznej vlne, vyhnúť sa negatívnym myšlienkam počas zápasu, lebo dúšok pramenitej čistej vody neviem, či pomôže. Skúsený šípkar vie, o čom hovorím.”

Slovák, ktorý aktuálne žije vo Veľkej Británií nejde do nemeckého Hildesheimu rozhodne na výlet. Príprave podriadil niekoľko mesiacov. “Posledných 5 mesiacov som sa pripravoval svedomite. Hodiny samostatného tréningu, tímové súťaže v Tuesday’s league a piatkova Superleague, ktorá ma v UK vysokú hodnotu. Cez víkendy som absolvoval niekoľko lokálnych turnajov, ktoré však majú svojim obsadením obrovskú kvalitu,”  hovorí rodák zo Zvolena.

Počas týchto turnajov dosiahol aj veľmi dobré výsledky a častokrát sa prebojoval do finále, kde podľahol známym hráčom ako Paul Hogan, Jason Heaver, či talentovanému Lukeovi Humphriesovi. Práve s účastníkom nedávno skončeného World Darts Championship 2018 a s jedným z najväčších anglických talentov sa stretol aj na poslednom lokálnom turnaji, kde ho dokonca dokázal v druhom kole zdolať 3:0.

Humphries mu pred začiatkom Q-School poslal aj povzbudzujúcu správu, v ktorej stálo: “Veľa šťastia kamarát. Dúfam, že sa ti bude dariť. Máš na to.  Budeš hrať svoje najlepšie šípky v ten správny čas.”

PDC Q-School je v tomto roku plná veľkých mien a možno hovoriť aj o najsilnejšom ročníku v histórií. Prekvapujúce je najmä veľké množstvo osobností z konkurenčnej BDO, ktoré sa rozhodli posunúť svoju kariéru na vyššiu úroveň. Títo hráči sú doplnení mnohými ďalšími, ktorí v minulosti boli držiteľmi Pro Tour kariet a majú skúsenosti z turnajov PDC. Zabúdať netreba ani na ambicióznych mladíkov, ktorí sú pripravení skočiť do hlbokej vody. “Favoritov je toľko, že pri pohľade na štartovú listinu európskej Q-school je tu aspoň 50 tažkých kalibrov a mladých pušiek s priemerom nad 90 v každom zápase. Priemer okolo 85 znamená takmer istú prehru,” myslí si Peter Martin.

Na otázku, kto konkrétne by sa mohol v Hildesheime radovať zo zisku Pro Tour karty odpovedá:“Krzysztof Ratajski, Diogo Portela, či John Michael. Zabúdať netreba ani na mnoho veľmi silných Holanďanov a veľmi dobre pripravení prídu určite aj niekoľkí nemeckí hráči.”

A s akým cieľom nastúpi do Q-School slovenský hráč? “Najdôležitejšie v živote nie je zvíťaziť, ale bojovať. Hlavné nie je vyhrať, ale odvážne sa biť,” dodáva na záver pozitívne naladený Martin.

PDC Q-School začína v Nemeckom Hildesheime a anglickom Wigane už zajtra napoludnie. Hráči budú o Pro Tour karty bojovať počas nasledujúcich štyroch dní. Vývoj Q-School budeme podrobne sledovať a o všetkom dôležitom vás samozrejme nezabudneme informovať.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.