Peter Wright se v semifinále World Grand Prix postaral o obrat, který se zapíše do historie turnaje. Jeho soupeřem ve finále bude Michael van Gerwen, který vyřadil obhájce trofeje Daryla Gurneyho.

Úvod semifinálového večera obstarali světová dvojka Peter Wright a šestý hráč světa Rakušan Mensur Suljović a byly to vskutku světové šipky.

Do pvního setu vlétl jako rakouská lavina v Alpách Mensur Suljović a po páradních zavřeních 133, 96 a 113 bodů se rychle dostal do vedení 1:0 na sety. Potvrdil tak, proč je potřetí za poslední čtyři roky až v semifinále.

Druhý set začal lépe pro Wrighta, když se v něm ujal vedení 1:0. Další tři legy ale vyhrál Suljović, když vzal soupeři podání a set získal ve svůj prospěch. Také převedl nejvyšší průměr v zápase, když druhý set odehrál s průměrem 102,42 a 42.86 % na zavírání.

V setu číslo tři se znovu ujal vedení vítěz letošního German Darts Master, dokonce již 2:0. Wright jen snížil a když čtvrtý leg opět vyhrál soupeř, musel Peter najít způsob, jak zápas zvrátit, nebo korigovat. Stav 0:3 na sety z jeho pohledu byl pro tu chvíli kritický.

“Snakebite” nečekal ani dlouho, aby předvedl, že šipky neskládá ani za takového nepříznivého stavu. Ve čtvrtém setu při svém podání předvedl, jako do té doby jediný hráč na letošním turnaji, 10ti šipkový leg a ujal se vedení. Poté si oba hráči drželi podání až do stavu 2:2.

V pátém legu nastal zřejmě rozhodující okamžik tohoto semifinále. Wright musel zavřít číslo 3, protože Suljovićovi zbývalo na terči jen 34. Třemi šipkami (1, mimo a D1) to přeci jen „Snakebite“ dokázal, celý set vyhrál a snížil stav utkání na 1:3.

Po přestávce přišel Wright na podium jako pokropený živou vodou. Zpřesnil hru, trefoval potřebné trojnásobky a i když první leg prohrál, další tři dokázal pomocí brejku vyhrát a znovu změnit stav utkání na přijatelnějších 2:3. Naopak Suljović se začal trápit a nepadaly mu dubly tak, jak by si přál. Otevřít se mu povedlo několikrát až šestou šipkou.

Podobný scénář se opakoval i v následujícím setu. Nabízenou šancí Wright neodmítl, opět u terče bojoval a další set vyhrál tentokrát 3:1. Srovnal tím stav setů na 3:3, když vše pečetil vysokým zavřením 130 přes bull .

Odehrát se musel poslední rozhodující set. A i v něm začala světová dvojka lépe. Soupeře brejkla a poprvé v celém zápase se dostala do vedení. Wright vyhrál i druhý leg a pouze jeden ho dělil od postupu do finále. Suljović bojoval, potřeboval vyhrát tři legy, aby postoupil on, ale rozjetého Skota zastavit nedokázal. Ve třetím legu totiž využil Wright hned první match dart a celý zápas vyhrál v poměru 4:3. Svému soupeři tak vrátil porážku z čtvrtfinále turnaje v minulém roce.

“Ani na moment jsem nepochyboval, že bych prohrál. Vždy v sebe věřím,” řekl po zápase Wright. “Dokonce i když jsem prohrával 3 : 0, tak jsem hrál dobře, no Mensur hrál výtečně. Všechno, co jsem musel udělat bylo znovu se soustředit a doufat, že svoji hru neudrží.“

“Když jsem trefil double 1 a získal svůj první set, tak jsem oslavoval a snažil se nakopnout. Publikum stálo za mnou, bez nich bych to v turnaji tak daleko nedotáhnul,“ vrátil se v rozhovoru Skot k zlomovému momentu zápasu.

Do druhého semifinále proti sobě nastoupili světová jednička a trojnásobný vítěz World Grand Prix Michael van Gerwen a obhájce loňského triumfu Daryl Gurney.

První set se odehrál v režii nasazené jedničky van Gerwena. Pomocí dvou brejků vyhrál 3:1 při průměru 106,29, když v posledním legu předvedl jedenácti šipkové zavření. Gurney se do zápasu nemohl dostat, působil u terče trochu nervózněji než jindy, což lze přisuzovat jeho incidentu ze závěru zápasu předchozího kola s Garym Andersonem. Oba hráči měli stejnou úspěšnost při otevírání i zavírání legů – 57,14 % In a 50% Out.

Ani ve druhém setu obhájce titulu nedokázal zachytit vstup a prohrával 0:1. Vzápětí Gerwenovi podání také vzal a stav vyrovnal. Za stavu 2:2 opět svoje podání prohrál a druhý set prohrál celkově 2:3.

Ve třetím setu dvojnásobný mistr světa van Gerwen svoje podání prohrál a poprvé v zápase prohrával. Ale podání si ihned vzal zpět a díky lepším vstupům do legů než soupeř, si set získal opět ve svůj prospěch v poměru 3:2. ” Mighty Mike” tak byl jediný krok od finále.

„Superchin“ také do dalšího průběhu zápasu přišel jako vyměněný. Do legů si udržel 100% otevírání a když dvanácti šipkovým legem vzal soupeři podání, dostal se do vedení už 2:0. Ve třetím legu pak svoje podání vyhrál a celý set s tím 3:0. Jeho průměr v tomto setu se vyšplhal na skvělých 104.86 bodů na tři šipky. Van Gerwen si ani jednou nehodil na dvojnásobek při zavírání. Gurney tak stále mohl pomýšlet na obhajobu titulu.

V pátém legu si oba hráči drželi svá podání do třetího legu. V něm van Gerwen zavřel 115 bodů a dostal se do vedení 2:1. Také to bylo jediné zavření v zápase přes stobodovou hranici. V následném legu „Mighty Mike“ soupeře opět brejknul, když druhou šipkou zavřel double 9, set získal v poměru 3:1 na legy a celý zápas 4:1 na sety. Holanďan mohl začat slavit postup do svého pátého finále na World Grand Prix.

“Postup do finále neznamená nic, pokud nezvítězíte. Zítra se musím soustředit na všechno, co bude potřeba udělat,” vyjádřil se Michael van Gerwen.

“Uvidíme zítra, jestli Peter ví, jak mě zdolat. Já se musím ujistit, že udělám ty správné věci ve správný čas,” reagovala tak světová jednička na řeči Petra Wrighta, který prý už ví, jak nejlepšího hráče světa zdolat.

Finále World Grand Prix začíná v sobotu ve 21:05. Sledovat ho v přímém přenosu můžete na Nova Sport 2. Hostem Pavla Kordy v dnešním studiu bude český reprezentant Michal Ondo.