Premier League Darts má za sebou úspešnú premiéru v škótskom Aberdeene. Na druhý večer sa vyvolená deviatka hráčov presúva do Nottinghamu. Mesta, kde mala v minulosti úradovať legendami opradená postava Robina Hooda, aby tu divákom previedla ďalší nezabudnuteľný večer.

Vypredaná Motorpoint Arena sa môže tešiť na ďalší historický moment. Ako vyzývateľka sa tu predstaví ženská hviezda Fallon Sherrock. Po výhre dvoch zápasov na majstrovstvách sveta sa môže stať aj prvou ženou, ktorá vyhrá zápas Premier League.

Program druhého večera Premier League Darts je nasledovný:

Rob Cross v Nathan Aspinall

Bývalý majster sveta Rob Cross oznámil tento týždeň veľkú novinku. Spolu so svojou manželkou očakávajú už štvrtý prírastok do rodiny. Cross, u ktorého sa v poslednom období viac hovorilo o jeho zmene životného štýlu, než o jeho oslnivej forme, tak má ďalší dôvod, ktorý ho môže nakopnúť, k lepším výkonom.

„Voltage“ mohol minulý týždeň dosiahnuť cenné víťazstvo proti Gerwynovi Priceovi, keď v zápase viedol už 6:4. Napokon však náskok neudržal a obaja súperi sa rozišli po zmierlivom výsledku 6:6. Cross však zaujal slušným priemerom na úrovni 100 bodov a 60% zatváraním.

Cez víkend na Players Championship sa mu už príliš nedarilo. V sobotu skončil medzi najlepšou šestnástkou na šípkach neskoršieho víťaza Garyho Andersona a v nedeľu vypadol hneď v prvom kole s Litovčanom Dariusom Labanauskasom.

„Konečne sa cítim príjemne. Dáva mi to veľkú príležitosť vytiahnuť svoju najlepšiu hru. Pokiaľ sa cítim dobre, myslím, že sa to odzrkadlí aj na mojej výkonnosti.“

„Myslím, že som prehral mnoho dôležitých zápasov kvôli tomu, že som nemal dostatočnú kondíciu. To možno na 100% dokázať,“ povedal Cross v rozhovore pre Sky Sports, prečo sa rozhodol zdravo stravovať a tráviť čas v posilňovni.

Cross touto zmenou zrejme určil aj nový trend medzi profesionálmi. Udržiavať zdravý životný štýl počas dlhej a náročnej sezóny plnej turnajov a cestovania nie je jednoduché a väčšina hráčov tento aspekt zanedbáva.

Najnovšie sa Crossom nechal inšpirovať aj ďalší hráč Premier League Glen Durrant. Jelle Klaasen a Devon Petersen zasa uzatvorili stávku, kto z nich počas roka 2020 viac schudne. Peniaze z ich stávky poputujú na charitatívne účely.

Nathan Aspinall si v Nottinghame zahral aj v minulom roku. Ako vyzývateľ sa vtedy stretol s Michaelom Smithom, s ktorým prehral 2:7 pri priemere 88 bodov. Necelý rok od tohto momentu sa z lovnej zveri stal lovec a po uplynulom víkende asi nie je asi hráča, čo by si želal nastúpiť proti tomuto už dvojnásobnému semifinalistovi majstrovstiev sveta.

Aspinall triumfoval v nedeľu na druhom podniku Players Championship, dosiahol turnajový priemer fantastických 102 bodov a pri štvrťfinálovom víťazstve nad Wrightom zaznamenal skvelý priemer 117,45. Aby toho nebolo málo, predviedol aj 9-šípkové zatvorenie. Obaja hráči sa týmto zápasom zapísali do histórie. Ich kombinovaný priemer 115,59, sa stal novým rekordom PDC.

„Odkedy som dostal pozvánku do Premier League, tak sa cítim ako v siedmom nebi. Žijem si svoj sen.“

„V tréningovej miestnosti hádžem úsmevy na všetky strany, no pár ďalších hráčov už vtipkovalo, že s tým prestanem po šiestich či siedmich týždňoch, keď sa dostaví únava.“

„Premier League bola vždy niečím, kam smeroval môj pohľad a pozvánka bola úžasným momentom,“ prezradil Aspinall o tom, ako sa teší z účasti v tejto súťaži.

Zápasová bilancia

3 výhry Cross – 2 výhry Aspinall

Gerwyn Price v Michael Smith

Superhviezdy z nastupujúcej generácie šípkarov nemohli byť spokojné so svojim úvodným vystúpením v novej sezóne Premier League. Obaja majú v tejto súťaži len tie najvyššie ambície a každá strata bodov zamrzí. Aj keď o niečo lepšiu náladu môže mať pred druhým večerom Price, ktorý v Aberdeene stratil iba bod.

Price zachraňoval pred týždňom remízu s Crossom výbornými záverečnými dvomi legmi, keď mu na ich zatvorenie stačilo iba 25 šípok. Ak započítame minulú sezónu, tak „Iceman“ prehral z posledných deviatich zápasov v Premier League iba jeden duel.

Walesan si cez víkend zahral finále Players Championship 2, kde však nemal nárok proti výborne hrajúcemu Aspinallovi. Na jeho ceste do finále zdolal medzi poslednou šestnástkou aj svojho štvrtkového súpera Smitha 6:5.

„Bully Boy“ nemal proti Durrantovi pri jeho fantastickom zatváraní (77,8%) veľa šancí na úspech. Na Angličana možno doľahlo aj sklamanie z Masters, kedy nevyužil match darts na zisk titulu.

Michael Smith tak od úvodu roka pokračuje v tom, čo je pre jeho doterajšiu kariéru typické a tým je striedanie momentov šípkarskej geniality so slabšími chvíľkami.

Aj to je dôvodom, prečo pri jeho mene ešte nesvieti žiadne víťazstvo na major turnaji. Jeden z najtalentovanejších hráčov generácie sa potrebuje naučiť udržať svoju koncentráciu v dlhšom časovom horizonte, a potom sa nájde len málokto, kto by ho dokázal zdolať.

Zápasová bilancia

14 výhier Smith – 9 výhier Price

Price vyhral posledné 3 zápasy

Gary Anderson v Peter Wright

V Nottinghame budeme svedkami škótskeho derby, keď bývalý dvojnásobný majster sveta Gary Anderson vyzve toho súčasného Petra Wrighta. Obaja sa v roku 2020 prezentovali viacerými špičkovými výkonmi a ich vzájomný duel tak bude veľkým lákadlom.

Anderson cestuje do Nottinghamu pozitívne naladený a povzbudený minulotýždňovým víťazstvom nad Darylom Gurneym. V priebehu zápasu síce prehrával, ale na zisk posledných troch legov potreboval iba 37 šípok a otočil tak stav zápasu zo 4:5 na 7:5.

„Lietajúci Škót“ zaujal aj turnajovým triumfom na úvodnom podniku ProTour – Players Championship 1. Dvojnásobný víťaz Premier League zdolal vo finále Kanaďana Jeffa Smitha s priemerom 98 a zaknihoval svoj vôbec prvý individuálny titul od víťazstva v Champions League v roku 2018.

Wrightovi sa v domácom Aberdeene príliš nedarilo a podľahol svojmu veľkému rivalovi Michaelovi van Gerwenovi. „Snakebite“ pritom viedol v zápase 2:0, no nevyužil svoje ďalšie príležitosti a umožnil svetovej jednotke otočiť priebeh zápasu. Prehrou zároveň ukončil svoju 10-zápasovú sériu bez prehry, ktorá zahŕňala majstrovstvá sveta a Masters.

Rodák zo škótskeho Livingstone sa prebojoval cez víkend do štvrťfinále oboch turnajov Players Championship. V sobotu nestačil na Jeffa Smitha a v nedeľu podľahol v už spomínanom zápase Nathanovi Aspinallovi.

Mnohí fanúšikovia sa pýtali, či po triumfe Petra Wright na majstrovstvách sveta pribudne na jeho drese aj hviezda. Wright na to dal v rozhovore pre blog Colossus jednoznačnú odpoveď: „Nebudú žiadne hviezdy na drese, nepotrebujem ich. Pripravuje sa nový dizajn dresu. Neplánujem ani žiadnu maľovanú hviezdu na hlave. Každý si dáva hviezdy, ale pre mňa je to príliš obyčajné.“

Zápasová bilancia

26 výhier Anderson – 2 remízy – 18 výhier Wright

Wright vyhral posledných 5 zápasov

Glen Durrant v Fallon Sherrock

Glen Durrant zvládol v Aberdeene svoju premiéru v súťaži a zdolal Michaela Smitha 7:3. Spolu s Nathanom Aspinallom sa dostal na čelo súťaže. V Nottinghame mu však žreb prisúdil vyzývateľku Fallon Sherrock a tak „Duzu“ s najväčšou pravdepodobnosťou čaká v Motorpoint aréne búrlivá atmosféra, ktorá bude hnať k úspechu obľúbenú Angličanku.

„Veľmi sa teším, je to ďalšia výzva, ale ešte som nehral zápas, kedy by ma vypískalo 5-10 tisíc ľudí.“

„Najhoršie, čo by som mohol urobiť, je reagovať na publikum, zakrývať si uši rukami a podobne. Rozhodol som sa, že si nevezmem štuple do uší, pretože som ich nikdy nenosil a bojím sa, že by mohli mať vplyv na môj výkon.“

„Bude to nová skúsenosť. Mojou stratégiou bude vyhrať úvodný jeden alebo dva legy a dúfať, že tým trocha umlčím dav. No ak sa dostane do vedenia ona, tak ma môže čakať veľmi tŕnitá cesta,“ povedal Durrant pre britský denník Metro.

Fallon Sherrock šokovala v decembri v Alexandra Palace svet a stala sa prvou ženou, ktorá zdolala muža na majstrovstvách sveta. Mladá Angličanka najskôr vyradila Teda Evettsa a následne pripravila ešte väčšie prekvapenie, keď zdolala aj Mensura Suljovića, minuloročného účastníka Premier League.

„Pre Mensura to bolo náročné, publikum ho vypískalo. Nemyslím si, že je to fér, aby vás vypískali pri niečom, čo milujete. Ak by dostalo viac žien príležitosť hrať veľké turnaje, nebola by to pre divákov taká vzácnosť. Chcem, aby ma podporovali pre to, že som dobrá hráčka a nie pre to, že som akási kuriozita. Myslím, že sa to trocha zmenilo a ľudia, už nevidia iba ženu hrajúcu šípky, ale solídneho hráča, bez ohľadu na pohlavie,“ nechala sa počuť Sherrock v rozsiahlom rozhovore pre britský Guardian.

Bývala víťazka World Trophy sa v úvode roka zúčastnila aj Q-School, no získať Tour kartu sa jej napokon nepodarilo. Absenciu na ProTour si však môže vyplniť okrem štvrtkovej účasti v Premier League aj účasťou na turnajoch zo série World Series of Darts, na ktoré dostala pozvánku od vedenia PDC. Chuť si napravila aj v amatérskej kvalifikácii na UK Open, v ktorej zvíťazila a tak ju uvidíme aj na major turnaji PDC.

Obaja sa v súťažnom zápase ešte nestretli, no dobre sa poznajú zo svojho pôsobenia v organizácii BDO. Sherrock si na Durranta verí, ale tiež vie, že „zázrak“ z Ally Pally nebude jednoduché zopakovať. „Viem, akým dobrým hráčom je. Hrá terč a vôbec sa nezaujíma o publikum a svojho súpera,“ povedala Sherrock.

„Nikdy nemyslím na to, že prehrám. Ak v seba neveríte, potom nemáte dôvod, aby ste hrali,“ dodala na záver rozhovoru táto sympatická hráčka, ktorá sa v roku 2018 stala premiérovou víťazkou ženského turnaja na Darts Slovak Open.

Daryl Gurney v Michael van Gerwen

Severný Ír Daryl Gurney sa v minulej sezóne Premier League stal iba druhým hráčom v histórii, ktorý van Gerwena zdolal v oboch zápasoch základnej časti. Van Gerwen mu to síce vrátil v play-off, no „Superchin“ by tento počin určite opäť veľmi rád zopakoval.

Ak chce však pomýšľať na výhru, musí sa vyvarovať chýb, akých sa dopustil minulý týždeň pri prehre s Garym Andersonom. Víťaz dvoch majorov nevyužil osem šípok, aby sa dostal do vedenia 5:3 a následne opäť zlyhal, keď si mohol vedením 6:4 zabezpečiť minimálne bod. V zápase celkovo minul až šestnásť šípok na double.

„Superchin“ nevynikal ani cez víkend. V Barnsley sklamal svojich fanúšikov a v oba dni sa dostal iba do druhého kola Players Championship. V novom roku tak stále čaká na výsledok, ktorý by ho nakopol. Možno to bude práve štvrtkový duel proti van Gerwenovi.

Michael van Gerwen si nechal po Masters od svojho sponzora mierne upraviť svoje šípky a zdá sa, že mu to pomohlo. Výsledkom toho bola výhra nad Petrom Wrightom, ktorou sa mu aspoň trocha revanšoval za prehru vo finále majstrovstiev sveta a zároveň najvyšší priemer večera (104,13) v Aberdeene.

„Mighty Mikeovi“ sa na víkendových Players Championship síce príliš nedarilo a dostal sa iba medzi najlepších 16. resp. 32 hráčov. No v Premier League má jediný cieľ a tým je šiesty titul v tejto súťaži.

Svetová jednotka si v týždni spravila radosť a kúpila si hračku. Nový Rolls-Royce Ghost…

Zápasová bilancia

21 výhier van Gerwen – 1 remíza – 6 výhier Daryl Gurney

Štatistiky po 1. kole Premier League

Najvyšší priemer – Michael van Gerwen 104,13
Najvyššie zatvorenie – Nathan Aspinall – 170
Najviac 180 – Peter Wright, Michael van Gerwen 4
Najvyššia úspešnosť na zatváraní – Michael van Gerwen, Glen Durrant – 77,8% (7/9)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.