Nová sezóna Premier League Darts odštartuje dnes prvým kolom z írskeho Dublinu. Oproti minulej sezóne prešla zostava účastníkov výraznou zmenou a celkovo uvidíme až šesť nových hráčov, z ktorých až štyria sú úplní debutanti. Priamy prenos začína o 20:05 a môžete ho sledovať ako tradične na Nova Sport 2. 

Austrálska jednotka Simon Whitlock sa do Premier League vracia po štvorročnej prestávke. Finalista z roku 2012 narazí v úvodnom zápase na rakúske eso Mensura Suljovića. Ten si miesto medzi elitou zabezpečil najmä pre svoje konzistentné výkony v posledných dvoch rokoch a pamätným víťazstvom v septembrovej Champions League.

Rakúšan vyzerá byť v dobrej forme, počas víkendového Masters zdolal vo štvrťfinále dokonca svetového šampióna Roba Crossa. Whitlock nestačil na Jamesa Wadea a znova vniesol pochybnosti do svojej nominácie, ktorá patrila u fanúšikov medzi najdiskutovanejšie.

“Je tu desať najlepších hráčov na svete a ja som medzi nimi. To je pre mňa výborné,” hovorí Suljović. “Som pripravený, síce trocha nervózny, no bude to veľmi ťažké,” dodáva “The Gentle”.

Doterajšia zápasová bilancia je veľmi vyrovnaná. Suljović sa radoval z víťazstva v piatich zápasoch a Whitlock odišiel ako víťaz v štyroch prípadoch. Nutno dodať, že Suljović nazbieral svojich päť víťazstiev v posledných šiestich vzájomných zápasoch.

 

Učiteľ Gary Anderson nastúpi v úvode nového ročníka na svojho protégé Michaela Smitha. Dvojnásobný víťaz tejto súťaže sa do Premier League kvalifikoval v posledných štyroch ročníkoch vždy priamo z rebríčka Order of Merit.

“Flying Scotsman” však trpí v posledných mesiacoch veľkými bolesťami chrbta, kvôli ktorým musí podstupovať aj liečbu. Publikum v írskom Dubline by mu však mohlo dodať adrenalín potrebný na prekonanie týchto ťažkostí a Gary by tak mohol predviesť svoju top hru.

“Je skvelé vidieť Michaela späť v Premier League. On je veľký talent, ktorý veľmi tvrdo pracuje,” hovorí pochvalne o svojom mladšom súperovi Anderson.

Michael Smith sa vracia do Premier League po ročnej pauze. Naposledy ale obsadil posledné miesto a navyše ho táto súťaž “psychicky” zlomila. Smithovi následne trvalo dlhé mesiaca dostať sa do svojej bývalej formy.

“Bully Boy” je však o niečo skúsenejší a v tejto sezóne by mohol prekvapiť. Navyše zápas s Andersonom môže byť jednou z ozdôb večera. Obaja hráči skvele skórujú a zabrať by tak mohol dostať aj caller zápasu.

Gary Anderson má proti svojmu chránencovi pozitívnu zápasovú bilanciu. Vyhral celkovo osem z desiatich vzájomných zápasov a Smithovi naposledy podľahol ešte v roku 2014 v zápase European Tour.

 

Ďalší nováčik v zostave Daryl Gurney sa vracia do mesta, kde v októbri minulého roka dosiahol životný úspech a vyhral prestížnu World Grand Prix. Do cesty sa mu postaví veterán a spolu s Philom Taylorom už aj rekordér v počte účastí v Premier League Darts Raymond van Barneveld. “Barney” sa predstaví v súťaži vyvolených už po trinástykrát.

Severný Ír Gurney patril v minulej sezóne medzi hráčov, ktorí podávali najstabilnejšie výkony. “Superchin” sa prebojoval minimálne do štvrťfinále na všetkých televíznych major turnajoch, na ktorých sa zúčastnil s výnimkou World Darts Championship.

V poslednom období ale neoplýva najlepšou formou a z toho môže ťažiť holandská legenda van Barneveld. Ten sa cez víkend prebojoval do finále Masters, kde podľahol svojmu krajanovi van Gerwenovi. Víťaz Premier League z roku 2014 sa však prezentoval výbornými výkonmi, s ktorými by mohol patriť do užšieho okruhu favoritov.

Doterajšia zápasová bilancia je na strane van Barnevelda, ten z celkových štyroch vzájomných zápasov vyhral tri.

 

Michael van Gerwen vykročí na cestu za tretím titulom z Premier League Darts v rade a štvrtým celkovo, zápasom so svetovým šampiónom Robom Crossom. Duely týchto dvoch sa môžu stať novým šípkarským “El Clasicom” a nahradiť tak prázdne miesto po derby zápasoch medzi Philom Taylorom a Raymondom van Barneveldom.

V pamäti fanúšikov stále rezonuje ich pamätné semifinále na World Darts Championship 2018. Cross vtedy svetovú jednotku v neuveriteľnom zápase zdolal po “legu náhlej smrti”, čo bola jedna z jeho dvoch doterajších výhier nad mladým Holanďanom. “Nevnímam tento zápas ako odvetu, pretože obaja spolu budeme hrať ešte veľmi veľa krát,” odmieta Van Gerwen názory, že sa bude chcieť Crossovi pomstiť za svoje vyradenie.

Za favorita zápasu je považovaný van Gerwen, ktorý po zaváhaní na majstrovstvách sveta okamžite dokázal, že aj v tejto sezóne bude tým, koho treba zdolať aby ste dosiahli nejaký úspech.

 

Svetová dvojka a finalista minulého ročníka Premier League Darts Peter Wright otvorí svoje účinkovanie v novej sezóne zápasom s ďalším nováčikom Gerwynom Priceom.

“Snakebite” drží proti “Icemanovi” pozitívnu zápasovú bilanciu, keď vyhral až osem z celkových deviatich vzájomných zápasov, vrátane toho najdôležitejšieho vo finále UK Open 2017, kedy získal doteraz svoj jediný major titul.

Výkony Gerwyna Pricea rastú každou sezónou a sebavedomý Welšan sa netají v Premier League tými najvyššími ambíciami. Do novej sezóny by rád vstúpil víťazstvom. Využiť na to chce nie práve oslňujúcu formu svojho súpera. Peter Wright sa po zdravotných problémoch spôsobených žlčníkovými kameňmi stále iba hľadá a “jed v jeho hrotoch” stále nemá takú účinnosť na akú sme u neho zvyknutý.

Tipovačka osobností Premier League Darts
Tipy osobností v našej tipovačke

Celková dotácia Premier League je 825 tisíc libier. Víťaz si z tejto sumy odnesie rovných 250 tisíc. Za 9-šípkové zavretie je pripravená prémia 30 tisíc libier a hráč, ktorý počas ročníka predvedie DVE 9-šípkové zavretia, zinkasuje špeciálny bonus 50 tisíc libier.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.