Všetky pohľady priaznivcov sisalových terčov budú dnes večer smerovať do Cardiffu. Na programe je totiž druhé kolo Premier League Darts. Hlasivky waleskych fanúšikov poženú domácu hviezdu Gerwyna Pricea, od ktorej sa bude očakávať víťazstvo. Od 20:05 môžete byť pri tom na obrazovkách stanice Nova Sport 2.

Angličan Michael Smith predviedol minulý týždeň aj napriek slabému výkonu, jeden z najväčších comebackov v histórií súťaže. V zápase s Garym Andersonom prehrával už 1:5, no napokon dokázal sériou šiestich víťazných legov otočiť zápas vo svoj prospech. Dopomohli mu k tomu pretrvávajúce zdravotné problémy dvojnásobného víťaza tejto súťaže.

Smitha zastihol začiatok roka vo veľmi dobrej forme. Počas víkendových kvalifikácií na UK Open to bol práve on, kto po boku Michaela van Gerwena najviac exceloval. “Bully Boy” najskôr v piatkovom finále na svojho holandského súpera ešte nestačil, avšak v nedeľu ho dokázal vyradiť vo štvrťfinále a vo finále udelil “kanára” Rakúšanovi Lerchbacherovi.

Jeho súper a nováčik v Premier League Daryl Gurney bol vo svojom prvom zápase blízko premiérového víťazstva. Nad Raymondom van Barneveldom vyhrával už 6:3, no napokon odišiel zo zápasu iba s jedným bodom za remízu. “Dúfam, že nebudem míňať double tak ako minulý týždeň a potom môžem premýšľať nad výhrou alebo remízou. Musíte vziať všetky body, ktoré sa dajú. Chcem zdolať všetkých,” hovorí Gurney, ktorý mal v prvom zápase iba 27% úspešnosť pri zatváraní.

Obaja sa stretli naposledy počas sobotnej druhej kvalifikácie UK Open. Z víťazstva sa radoval Severný Ír, ktorý Smitha zdolal presvedčivo 6:0. V celkovej bilancií je na tom však o niečo lepšie Smith, ktorý vyhral päť z celkových ôsmich zápasov.

 


Úradujúci svetový šampión Rob Cross nevstúpil do nového roka príliš šťastne. “The Voltage” v úvode ročníka nebodoval a v repríze semifinále World Darts Championship s Michaelom van Gerwenom prehral poľahky 2:7. No ešte tvrdšia rana pre neho prišla cez víkend, keď vo Wigane nevyhral ani jeden zápas a do rebríčka UK Open Order of Merit si nepripísal žiadnu prémiu.

Austrálsky čarodejník Simon Whitlock v Dubline umlčal všetkých svojich kritikov a dal jasne najavo, že do elitnej spoločnosti právom patrí. Whitlock zahral proti Suljovićovi najvyšší priemer večera 106,49, no ešte impozantnejšia bola jeho bilancia pri zatváraní. “Wizzard” totiž z ôsmich pokusov minul len jediný raz a zaslúžene sa tak radoval z víťazstva. S podobným výkonom by mohol pomýšľať na úspech aj proti Crossovi.

História si pamätá štyri vzájomné zápasy týchto dvoch borcov. Úspešnejším je Angličan, ktorý vyhral tri zápasy. Poslednýkrát sa zatiaľ stretli v máji minulého roka na European Darts Grand Prix, kde v druhom kole zvíťazil Cross 6:3.

 


Úplne rozdielny vstup do sezóny zažívajú minuloročný finalisti tejto súťaže.  Michael van Gerwen zatiaľ nad všetkými jasne dominuje. Na svojom konte má v tomto roku už tri tituly, 9-šípkové zavretie a v nedeľu prišiel v zápase s Michaelom Smithom o viac ako dvadsať zápasovú sériu bez prehry. “Je tu ďalšie kolo a ja chcem hrať ešte lepšie než v Dubline, no najdôležitejšie bude získať dva body,” povedal van Gerwen v predzápasových rozhovoroch.

To Peter Wright sa nie a nie dostať do svojej prevádzkovej teploty. Cez víkend ukázal mierne zlepšenie a vo Wigane si zahral dve semifinále, avšak od svetovej dvojky sa očakáva viac. Minulý týždeň prehajdákal s Gerwynom Priceom sľubný náskok 5:1 a napokon zo zápasu odišiel iba s jedným bodom po remíze 6:6.

Škót znova experimentoval so šípkami a na zápas nastúpil s modelom, ktorý nesie označenie “Snakebite 3”. Ten je diametrálne odlišný od toho, na čo sme u neho zvyknutý. “Snakebite” sa evidentne trápil, čoho výsledkom bol slabý priemer necelých 93 bodov.

Proti svojmu rivalovi to bude mať Wright veľmi ťažké. Farebný Škót nemá s nikým tak zlú zápasovú bilanciu ako práve s van Gerwenom. Toho v Premier League nikdy nezdolal a z celkových 61 vzájomných zápasov prehral až 48. Naposledy odchádzal ako porazený zo semifinále sobotnej druhej kvalifikácie na UK Open. Holanďanovi podľahol po výsledku 4:6.

 


Vypredaná Motorpoint Arena bude hnať svojho miláčika Gerwyna Pricea v ceste za ďalšími bodmi v tejto prestížnej súťaži. “Iceman” sa vôbec po prvýkrát v kariére predstaví na domácej pôde v zápase pred televíznymi kamerami. Minulý týždeň vybojoval proti Petrovi Wrightovi svoj premiérový bod a dnes ho bude čakať ďalší škótsky zástupca Gary Anderson.

Svetová štvorka Anderson zažíva obdobie ako zo zlého sna. Silné bolesti spôsobené problémami s chrbtom mu znemožňujú podávať výkony, aké by si predstavoval. “Flying Scotsman” sa musel odhlásiť zo všetkých víkendových kvalifikácií,  aby mohol absolvovať liečbu. Wayne Mardle, expert stanice Sky Sports dokonca Andersonovi odporúča, aby zvážil svoje zotrvanie v tejto súťaži.

Nie je tajomstvom, že vzťah medzi Priceom s Andersonom nie je najpriateľskejší. Obaja sa do seba už viackrát slovne pustili, naposledy sa tak udialo počas januárového Masters a vybičovaná atmosféra dnesneho merania síl moze priniesť nejakú kontroverziu.

Posledné tri merania síl zvládol lepšie Anderson, ale kvôli domácemu prostrediu a Škótovej situácií si dnes bude zálusk na víťazstvo robiť aj Welšan. Ten svojho súpera zdolal naposledy ešte v roku 2015 na jednom z turnajov série Players Championship.

 


Mensur Suljović sa vracia na miesto, kde si definitívne vydobil miesto medzi šípkarskou smotánkou a kde v minulom roku triumfoval v Champions League of Darts. V semifinále sa vtedy stretol aj so svojim dnešným súperom Raymondom van Barneveldom. V pamäti všetkých však určite je aj  ich posledný zápas na januárovom Masters, v ktorom Holanďan vrátil Suljovićovi prehru.

Raymond van Barneveld sa po prvom zápase v Premier League v tejto sezóne musel uspokojiť s remízou proti Darylovi Gurneymu. Úspechom nedopadol ani jeho víkend vo Wigane a až dvakrát skončil svoju púť na šípkach Poliaka Ratajskeho. Zápas s Rakúšanom by mohol mať vyrovnaný priebeh a rozhodovať by mohli maličkosti.

Obaja sa stretli celkovo osemkrát , pričom Suljović  si pripísal víťazstvo v troch prípadoch.

Tipovačka osobností
Tipy osobností v našej tipovačke

Úvodné foto: Lawrence Lustig / PDC

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.