Už svoj trinásty ročník dnes odštartuje najprestížnejšia šípkarská súťaž sveta Premier League Darts. Neustále vzostupujúca popularita šípok má na svedomí, že prize money na tomto podujatí oproti minulému roku opäť stúplo. Tento rok sa medzi hráčov prerozdelí až 825 tisíc libier a víťaz celého turnaja si z tohto “koláča” odkrojí rovných 250 tisíc. Od roku 2005, kedy sa uskutočnil premiérový ročník tejto súťaže, stúpla jeho dotácia už viac ako štvornásobne.

Táto sezóna bude mať svoje špecifiká. Po prvýkrát v histórií sa medzi účastníkmi nepredstaví žiaden nováčik. Vzhľadom k veľkej psychickej náročnosti tejto súťaže sa PDC rozhodla staviť na skúsenosti. Všetci hráči si už pôsobenie v tejto lige odskúšali a aj to by malo prispieť k ďalšiemu skvalitneniu a posúvaniu šípkarských hraníc.

Vo vôbec prvej sezóne v roku 2005 bol zápasový priemer 93,1, v minulom roku to bolo už 98,6. Tento rok snívajú organizátori o prekonaní tejto hranice a priblíženiu sa k magickému 100 bodovému priemeru. Ak sa pozrieme na mená účastníkov, nie je to nereálne.

Keď sme pri štatistkách, tak v roku 2005 padlo vo všetkých zápasoch 258 180-ok. Minulý ročník si calleri zakričali “onehundredandeighty” až v 443 prípadoch. Netreba dodávať, že s najväčšou pravdepodobnosťou  bude mať rekord po tejto sezóne znova vyššiu hodnotu.

Vzhľadom k zloženiu jednotlivých miest konania sa očakáva v tejto sezóne priemerná návštevnosť 7 500 divákov. Najlepšia atmosféra by mala byť v Rotterdame, Glasgowe a tradične v Dubline. Rozhodne sa máme túto sezónu na čo tešiť.

Arena v Newcastli, v ktorej sa koná prvé kolo má kapacitu 7 tisíc miest a je beznádejne vypredaná. Šlágrom večera je jednoznačne duel  Garyho Andersona a Michaela van Gerwena, tí sa po pár dňoch znova stretávajú vo vzájomnom dueli. Je to ich celkovo tretie meranie síl v priebehu mesiaca, pričom oba predchádzajúce zápasy vyhral “Mighty Mike”.

James Wade je šampiónom z roku 2009. Vo svojom úvodnom zápase sa predstaví proti belgickému hurikánovi Kimovi Huybrechtsovi. Ten bude chcieť rozhodne dokázať oprávnenosť svojej nominácie. Aj keď štatistiky sú na strane Wadea, ten vyhral až 12 z doterajších 16 zápasov a všetky 3 zápasy, ktoré odohrali pred televíznymi kamerami, očakáva sa veľmi vyrovnaný duel.

V repríze osemfinále z posledného World Darts Championship sa stretnú Raymond van Barneveld a Adrian Lewis. Ich zápasy sú vždy napínavé do posledného momentu. Lepšiu zápasovú bilanciu má však van Barneveld, ktorý z 19 vzájomných zápasov v Premier League vyhral až 12. V dvoch prípadoch sa zrodila remíza a 5 zápasov vyhral Lewis. Lewis zaujal výkonom na víkendovom Masters, kde sa dostal do semifinále. Barneveld však hrá v poslednej dobe v najlepšej forme za posledné roky.

Jediný hráč, ktorý má na svojom konte účasť vo všetkých ročníkoch Premier League, Angličan Phil Taylor, narazí na svojho krajana Davea Chisnalla. Netají sa ambíciami na celkové víťazstvo. Doteraz sa mu to podarilo šesťkrát. Podľa jeho slov je vyhrať Premier League omnoho ťažšie než zvíťaziť na majstrovstvách sveta.Vo svojom zápase je favoritom, aj keď Dave Chisnall mnohokrát dokázal, že nedá svoju kožu zadarmo. Chizzy je najlepší “scorer” na okruhu, dopláca ale na zavieranie. Keď má však svoj deň, je ťažké ho zastaviť.

V poslednom zápase sa predstavia Peter Wright a Jelle Klaasen. Holanďan Klaasen nepredviedol na víkendovom Masters oslňujúci výkon. Netreba ho však odpisovať. Na veľkom pódiu už mnohokrát dokázal prekvapiť a predviesť výborné výkony. Peter Wright, súčasná svetová trojka sa musí mať rozhodne na pozore. V tejto sezóne bude chcieť “Snakebite” konečne dosiahnuť postup do Playoff a k tomu by ho mal naladiť aj úspešný vstup. V jeho prospech však hovorí pozitívna zápasová bilancia, keď z doterajších 9 vzájomných zápasov vyhral 6. Uvidíme či “hadie uštipnutie” bude stačiť na “kobru”.

Priamy prenos vysiela od 20:00 na svojich obrazovkách stanica Nova Sport 2.

Program 1. kola

Kim Huybrechts vs James Wade (tip: X)

Raymond van Barneveld vs Adrian Lewis (tip: 1)

Phil Taylor vs Dave Chisnall (tip: 1)

Gary Anderson vs Michael van Gerwen (tip: 2)

Peter Wright vs Jelle Klaasen (tip: 1)

 

foto zdroj: www.pdc.tv

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.