V Premier League ide do tuhého! Dve kolá zostávajú do momentu, kedy súťaž opustia hráči na posledných dvoch miestach v tabuľke a už dnes večer môžeme spoznať meno prvého z nich.

Dejiskom večerných súbojov najlepších svetových hráčov bude severoírsky Belfast. Ten sa už nevie dočkať na tóny Sweet Caroline od Neila Diamonda, ktorá bude znamenať, že do SSE Arény vstupuje domáci miláčik Daryl Gurney.

Mensur Suljović v Gary Anderson

Rakúske eso Mensur Suljović je jedným z hráčov, ktorí sú namočení v záchranárskych prácach. Prehra s Gurneym odsunula Suljovića tesne nad pásmo zostupu. Víťaz Champions League of Darts sa prezentuje v Premier League kvalitnými výkonmi, no za krásu sa body nezískavajú a “The Gentle” by mal teraz vsadiť najmä na efektivitu.

Je však v nezávideniahodnej situácií, pretože ho v najbližších dvoch kolách čaká náročný zreb a narazí na najlepších hráčov súčasnosti, Garyho Andersona a Michaela van Gerwena.

Gary Anderson vďaka víťazstvu v poslednom zápase nad Simonom Whitlockom poskočil už na 5. pozíciu. “Minulotýždňové víťazstvo bolo veľmi dôležité, robím pokroky,” povedal dvojnásobný víťaz tejto súťaže Anderson.

Dnešným úspešným výsledkom sa nielenže môže dostať do vedúcej štvorice, ale ziskom jedného bodu si zabezpečí účasť v Premier League aj po budúcotýždňovej “noci posledného súdu”.

“Najbližších 4-5 týždňov bude rozhodujúcich a po noci posledného súdu musíte zbierať iba víťazstvá,” dodal Škot, ktorý vie, že ho v blízkej dobe nečaká nič ľahké. Dvojnásobný majster sveta tiež priznal, že Suljovića má veľmi rád, ale kvôli jeho štýlu príliš neobľubuje ich vzájomné zápasy.

Mensur Suljović je spolu s van Gerwenom jediným hráčom zo svetovej špičky, ktorý ma proti Andersonovi pozitívnu zápasovú bilanciu. Rakúšan zdolal svojho súpera 4-krát, Anderson sa radoval z víťazstva 3-krát.

Naposledy sa stretli vo štvrťfinále Grand Slam of Darts 2017, v tomto zápase zvíťazil Anderson 16:12.

 

Michael Smith v Gerwyn Price

Anglický mladík Michael Smith nezvládol v Glasgowe zápas o prvé miesto v tabuľke a podľahol Michaelovi van Gerwenovi. Bola to ešte len jeho druhá prehra v sezóne a “Bully Boy” stále drží fantastické 2. miesto v tabuľke.

Gerwyn Price sa dnes môže stať prvým hráčom, ktorý nepostúpi do ďalšej fázy tejto súťaže. Stačí, ak by dnešný zápas prehral a Suljović s Wrightom by vydolovali zo svojich zápasov aspoň bod.

“Iceman” pred týždňom prehral s výborne hrajúcim Robom Crossom. Frustráciu si vybíjal počas zápasu na publiku a zrejme proti sebe obrátil aj posledného fanúšika, ktorý mu prial záchranu v súťaži.

Bývalý reprezentant Walesu v ragby sa nedokázal adaptovať na podmienky tejto výnimočnej šípkarskéj súťaže a s veľkou pravdepodobnosťou ho v nej čakajú na dlhšiu dobu posledné dva zápasy.

Welšanovi sa nedarilo ani cez víkend na European Tour a porúčal sa už v 2. kole po prehre 5:6 s Richardom Northom. Smith zasa nestačil na veľmi dobre hrajúceho Jamesa Wadea a podľahol mu v 3. kole 4:6.

Aj keď postavenie v tabuľke týchto dvoch hráčov je diametrálne odlišné, ich celkový priemer sa pohybuje takmer na identickej úrovni (Smith – 92,65; Price – 92,07), s tým rozdielom, že proti Priceovi sa dokážu súperi vytiahnuť a v priemere odohrajú zápas na úrovni 99,05 bodu, kdežto proti Smithovi to je iba 91,69 bodu.

Úspešnejším v zápasovej bilancií je Michael Smith, ktorý zvíťazil nad svojim súperom až 9-krát. Price zatvoril zápas rýchlejšie ako “Bully Boy” 4-krát, pričom ťahá krátku 2-zápasovú sériu bez prehry.

Raymond van Barneveld v Michael van Gerwen

Súboj dvoch holandských titanov bude rozhodne najväčším šlágrom dnešného večera. Nabudený 5-zápasovou víťaznou sériou a výhrou na úvodnom podujatí European Tour v Leverkusene pricestoval do Belfastu Michael van Gerwen.

“Mighty Mike” predvádza v tejto sezóne znova výborné výkony, no ako veľký perfekcionista stále nie je úplne spokojný. “Nehrám zatiaľ svoju najlepšiu hru, ale je to v poriadku, vyhrávam svoje zápasy a v tom musím pokračovať,” povedal mladý Holanďan.

Ako jediný hráč má zápasový priemer nad 100 bodov (103,09), ktorý je doplnený aj výborným zatváraním (45,63%).

Z najhoršieho sa zdá sa dostáva Raymond van Barneveld, ktorého pred časom trápili zdravotné problémy spôsobené jeho cukrovkou. “Momentálne sa cítim dobre, tvrdo pracujem, ale viem, že môžem byť ešte lepší,” povedal v predzápasovom rozhovore víťaz Premier League z roku 2014.

“Barney” dosiahol minulý týždeň dôležité víťazstvo nad Petrom Wrightom.“Dôvera je späť, nie som pod tlakom a možno sa zlepší aj moja forma. V Belfaste sa chcem ukázať. Hrám tento týždeň s Michaelom a chcem zahrať svoju A-hru.”

“Zdolať Michaela bude náročné, ale nie je to nemožné. Ak zahrám, čo viem, dokážem všetko, čo budem chcieť,” verí si van Barneveld, ktorý svojho kolegu z holandskej reprezentácie už viackrát dokázal v dôležitých zápasoch poraziť.

Celkovo 52-krát sa už stretli títo dvaja borci a mnohí si pamätáme viaceré ich pamätné zápasy. Omnoho úspešnejší je van Gerwen s 33 víťazstvami, z nich 7 dosiahol v Premier League. Van Barneveld zdolal svojho mladšieho protivníka 18-krát a v Premier League sa radoval z výhry celkovo 4-krát. V jednom zápase sa zrodila remíza.

Daryl Gurney v Rob Cross

Vo veľmi dobrej nálade sa domov vracia Daryl Gurney, ktorému sa pred týždňom podarilo konečne zaznamenať prvé ligové víťazstvo. “Bolo treba byť trpezlivý a prišlo to vo štvrtok aj s dvomi zatvoreniami nad 100,” povedal 5. hráč svetového rebíčka.

Severný Ír sa na domácej pôde predstaví vôbec prvýkrát v zápase pred televíznymi kamerami. “Neviem sa dočkať zápasu v Belfaste,”  teší sa na zápas Gurney.

Ten by si chcel účasť v Premier League užívať, čo najdlhšie. “Veľa to pre mňa znamená, chcem tu byť po celých 16 týždňov a nie byť iba do počtu.”.

Je si aj vedomý svojich nedostatkov, ktoré musí odstrániť, aby mohol pomýšľať na úspech. “Moje skórovanie bolo dobré, ale úspešnosť na zatváraní ma sťahovala dolu, takže viem, v čom je problém. Dúfajme, že s trochou vyššieho sebavedomia na dabloch môžem dosiahnuť ďalšie víťazstvo,”

“Veľmi sa teším na zápas s Robom, chcem zo seba vydať to najlepšie a poraziť tých najlepších a on je svetový šampión, takže sa už neviem dočkať,” priblížil svoju radosť z blížiaceho sa zápasu Gurney.

Rob Cross je vo výbornej forme. Každý týždeň je vyššie v tabuľke a dal už zabudnúť na zlý úvod roka. Momentálne drží v Premier League 5-zápasovú víťaznú sériu. “Vyvíja sa to dobre a zvrátil som dve prehry z úvodu sezóny,” povedal Angličan.

“The Voltage” v posledných zápasoch najmä fantasticky zatvára a v tomto štatistickom ukazovateli sa vyšvihol už na prvé miesto v 10-člennom štartovom poli (48,72%).

Majster sveta má dôvod na radosť, počas týždňa totiž uzavrel kontrakt s poprednou softvérovou spoločnosťou SAP. Tá okrem iného spolupracuje aj s takymi gigantami, ako sú futbalové kluby Manchester City, či Bayern Mníchov a mala by dopomôcť Angličanovi s analýzou jeho herných činností.

Cross sa stane vôbec prvý šípkarom v histórií, ktorý podstúpi podrobné testovanie a analýzu jeho výdrže, koncentrácie a schopnosti zvládať stresové a záťažové situácie počas hry.

“SAP mi prezradí informácie o úrovni môjho stresu v rôznych zápasoch, uhle letu šípok, rýchlosti akou hádžem, spôsobe akým odhadzujem svoje šípky, či dokonca správnosti môjho postoja,” pochválil sa “Voltage”.

Obaja toho medzi sebou ešte veľa neodohrali. Štatistici si pamätajú iba dva ich oficiálne zápasy a v oboch prípadoch zvíťazil majster sveta Cross.

Simon Whitlock v Peter Wright

Peter Wright sa v poslednom období ukázal ako muž dvoch tvári. Tri kruté prehry v pomere 1:7 ho odsunuli až na predposlednú priečku, no cez víkend na European Darts Open v nemeckom Leverkusene ukázal “Snakebite” svoju lepšiu tvár.

Niekoľko zápasov s priemerom nad 100 ho dostalo až do finále, kde po dráme a nevyužitej match dart podľahol Michaelovi van Gerwenovi 7:8. Nemecké publikum svetovú dvojku miluje a to sa odzrkadľuje aj na jeho výkonoch.

Snáď sa Petrovi vráti jeho stratené sebavedomie a bude v nastavenom trende pokračovať . Škót nastúpil v Nemecku na zápasy so šípkami Euro 11 Element, s ktorými sa nu zvykne dariť.

Ak chce Wright reálne pomýšľať nielen nad záchranou, ale aj nad možným zvrátením sezóny, tak dnes proti Simonovi Whitlockovi musí bezpodmienečne vyhrať.

Kúzlo austrálskeho čarodejníka Simona Whitlocka pomaly vyprcháva a po troch výhrach v úvodných troch zápasov nedokázal “Wizzard” v posledných štyroch dueloch ani raz zvíťaziť. Vydolovať sa mu podarilo iba jeden bod za remízu s Darylom Gurneym.

Whitlock však viackrát ukázal svojim súperom, že je nebezpečným protivníkom a dokáže využiť zaváhania svojho oponenta.

Posledný vzájomný zápas na jednej z kvalifikácií UK Open 2017 síce zvíťazil Whitlock 6:3, no lepšie je na tom Wright s 10 výhrami nad svojim protivníkom. Austrálčanovi sa podarilo zdolať Wrighta v 7 zápasoch.

Tipy osobností v našej tipovačke

Úvodné foto: mirror.co.uk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.