Cez víkend som bol prvýkrát na väčšom šípkarskom turnaji – Darts Slovak Open. Síce len ako divák, ale aj tak som si to poriadne užil. Stretol som viacero skvelých ľudí a keďže píšem aj články pre TakUrčitee, kde som aj napísal viac o priebehu turnaja, komunikoval som i s hráčmi.

Rozhovor s Erikom Poliakom

Hral si proti viacerých hráčom z PDC. Aj na tomto turnaji si hral proti popredným hráčom BDO. Je to oveľa viac stresujúce, ako keď hráš proti hráčom na slovenských turnajoch?

Keďže už mám nejaké skúsenosti, stres to už nie je. Oproti profesionálom sme ale na Slovensku obrovsky pozadu. Keď sme boli na Q-School, čo hráč, to kandidát na zisk (profesionálnej) karty. Žiaľ, na Slovensku ľudia nechcú chodiť na medzinárodné turnaje, asi sa boja.

Máš na mysli aj tento turnaj?

Toto je iné. Turnaj sa počíta aj do slovenského rebríčka. Ľudia majú ale celkovo veľký rešpekt. Boja sa hrať proti veľkým hráčom.

Je to podľa teba slovenské špecifikum, alebo je to tak aj v iných krajinách?

Je to náturou. Kto sa chce zlepšiť, ten ide. Ja som v januári precestoval takmer 7000 kilometrov za šípkami. Bol som v Nemecku, Rumunsku a inde. Je to o tom, čo človek chce.

Ako to všetko zvládaš popri práci? Musí to byť finančne náročné.

To sú väčšinou víkendovky. Čo sa týka financií, nie je to zas tak náročné. Keď som šiel do Rumunska, najväčšou položkou bolo štartovné. Ak si to človek naplánuje dopredu, letenky sú veľmi dostupné. Je to naozaj o tom, či sa človek naozaj chce zlepšovať. Ak áno, tak sa obetuje.

V piatok letíš, nedeľu ideš domov. Na druhej strane, na Slovensku má veľa ľudí problém s prácou. Ja mám to šťastie, že mám dobrého šéfa a viem sa dohodnúť.

Bola Q-School pre teba tým najväčším turnajom?

Q-School je brána do sveta šípok. Človek, ktorý tam nebol si nevie predstaviť, o čom sú šípky.

Keď sa na to pozerám ja ako fanúšik, vidím len, že potrebuješ priemer 85-90, ale pozerám sa na to len cez tie čísla.

Priemer ale nie je všetko. Dôležité je, aby si vyhral. A je jedno, ako ho vyhráš. Ak zápas nevyhráš, nikam sa neposunieš.

Mám ešte poslednú otázku. Na PDC občas vídame, že hráči skúšajú nejaké „triky“, správajú sa na hrane pravidiel. Deje sa to aj na okruhu BDO?

Áno deje. To sa ale deje všade. Človek sa emóciám nevyhne. Je to aj nejaká taktika, keď sa hráč snaží vykoľajiť protihráča. Niekomu sa nepáči, keď spomalíš a podobne. Väčšinou to je ale v rámci fair-play.

Rozhovor s Petrom Martinom

Rozhovor s Petrom Martinom – štvornásobný účastník Q-School a reprezentant Slovenska na World Cup of Darts 2010 (s Otom Zmelíkom doteraz jediní Slováci)

Pred chvíľou som robil rozhovor s Erikom Poliakom. Ako dlho ho poznáš, hrávate spolu?

Áno, Erika poznám 10 rokov. Hráme spolu za 1. Dart Club Brezno. Erika poznám ako juniora. Sledujem ho od jeho začiatkov a prepracováva sa medzi slovenskú špičku. Erik doteraz hrával v kategórii do 23 rokov. Erik je určite nádej slovenských šípok.

Viac-krát si sa zúčastnil PDC Q-School. Hral si aj proti Petrovi Wrightovi. Je to ten najväčší hráč, proti akému si kedy hral?

S ním som vyhral na PDC turnaji v Holandsku. Konkrétne na European Tour v roku 2010.

V minulosti si sa tiež zúčastnil prestížneho PDC turnaja World Cup of Darts. Ako sa cíti hráč na takomto turnaji, či v zápase proti Wrightovi kde ide o veľa vs. „uvoľnenejší“ turnaj na Slovensku?

Tak o veľa ide aj tu. Napríklad tento prebiehajúci turnaj je ťažký najmä v tom, že sa hrá na málo víťazných legov. Včera bol warm-up turnaj, kde sa hralo na tri víťazné legy. Pár chýb na doubloch ťa niekedy stojí aj celý zápas. Človek je pod tlakom. Včera mi to vyšlo. Pekne som zatváral a skončil som v zahrievacom (warm-up) turnaji piaty.

Dnes presne naopak. Mal som veľmi dobrú medzihru, ale nezatváral som dobre. Keď sa hrá na málo legov, človek viac znervóznie, ako keď sa hrá dlhší formát. V dlhšom formáte sa viac prejaví kvalita.

Hral si tu proti niektorým hráčom, ktorí sú momentálne vysoko postavení na rebríčku BDO?

Včera som vo warm-up turnaji vyhral s Michaelom Rasztovitsom (pozn. : hráč so skúsenosťami z PDC) 3:0. Porazil som tiež nasadeného Angličana. Dnes som zas prehral s talentovaným, mladým maďarským hráčom.

Zúčastnil si sa tento rok aj nejakej z doterajších kvalifikácii na (PDC) European Tour?

Tento rok nie. Nebol som ani na tohtoročnej Q-School, ktorej som sa doteraz zúčastnil štyri krát. PDC je stále cieľ, ale dostať sa tam je čoraz náročnejšie.

Je pravda, že zo 400-500 hráčov, ktorí sú na jednej Q-School, môže reálne tour kartu získať pokojne aj 100 hráčov? Videli sme napr. víťazstvo Aarona Beeneyho, čo bolo obrovské prekvapenie.

Áno. Aaron aj povedal, že maximálne hrával super ligu. Vyšiel mu konkrétny deň a sám priznal, že je z toho v šoku. Všetko mu v ten deň klaplo. Samozrejme, nedá sa to len tak náhodne. Hráč musí mať kvalitu. Treba vyhrať 6-7 zápasov, čo je veľmi ťažké.

On ale vo svoj úspešný deň mal priemer na úrovní 78 bodov. Nemôže to byť paradoxne pre neho aj krok dozadu, ak bude prehrávať jeden zápas za druhým?

To áno. Ak aj bude mať sponzora, bude pod veľkým tlakom. Je tam veľa hráčov, ktorí prehrávajú pravidelne v 1.kole. Tam je to naozaj veľmi ťažké. A keď bude mať samé prehry, dostane sa pod veľký psychický tlak. Treba byť na to pripravený. Na Q-School treba priemer tých 85 a na samotné PDC približne 88.

Prekonal už túto hranicu Karel Sedláček?

On určite áno. Momentálne je na tých 92+. Mal viaceré skvelé zápasy, keď napr. proti Lukovi Humphriesovi vyhral 6:0 s priemerom 102. Už sa mu veľmi nestáva, že by šiel s priemerom pod 90. Je na veľmi dobrej ceste.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.