Bývalý skvelý slovenský hádzanársky reprezentant František Šulc, prezident Slovenskej šípkarskej federácie Karol Kirchner a šéf Nitrianskej šípkarskej ligy Jaroslav Oprala v spolupráci s x-bionic® sphere, stoja za podujatím, ktoré v našich podmienkach nemá obdoby. Necelý mesiac pred začiatkom premiérového Darts Slovak Open sme sa ich rozhodli vyspovedať, aby nám podujatie a jeho organizáciu trocha priblížili. 

Ako vznikla myšlienka organizácie podujatia Darts Slovak Open?

F.Š: Myšlienka tu bola dlhšie, keďže všetci naši susedia už podobný event majú. Na takéto podujatie sú však nevyhnutné financie a členská základňa na Slovensku nie je taká vysoká, ako napríklad v Maďarsku alebo Čechách. Takže z členských príspevkov či dotácií zo štátu nemohla byť organizácia uskutočniteľná. Niekedy v máji minulého roka sa mi ozval Martin Simonides z x-bionic® sphere, že majú ideu zorganizovať veľký šípkarský turnaj a či by som mu s tým nepomohol.

Čo všetko nájdu hráči v spomínanom komplexe x-bionic® sphere?

F.Š: Komplex x-bionic® sphere je zo šípkarského hľadiska jedinečný, k dispozícii je obrovská Victory sála, kde bude prebiehať hlavný turnaj, na ňu je napojená len o niečo menšia Energy sála, kde bude priestor na rozhadzovanie sa pred zápasmi. K tomu tu hráči nájdu veľkú konferenčnú sálu, kde sa vie komfortne občerstvovať a oddychovať cez 500 ľudí.

Organizácia takéhoto turnaja určite nie je jednoduchá. Kto ti pomáha zo športovo-organizačnej stránky pri príprave tohto podujatia?

F.Š: O pomoc som poprosil Jaroslava Opralu, ktorého poznám osobne a viem akú prácu robí v Nitre v steelovej lige. Tretím do partie je logicky prezident Slovenskej šípkarskej federácie Karol Kirchner. Je pred nami ešte veľa práce, ale už  teraz môžem povedať ,že obaja sú ľudia na správnom mieste a aj pre to verím, že Darts Slovak Open bude úspešný.

Registrácia hráčov bola spustená začiatkom januára. Nachádzajú sa medzi prihlásenými už aj nejaké známejšie mená?

F.Š: Máme ešte mesiac do ukončenia registrácie a najväčší nával očakávame 2 – 3 týždne pred začiatkom turnaja. Napriek tomu sú momentálne zaregistrovaní známi hráči ako semifinalista z Lakeside Michael Unterbuchner. Ďalej Daniel Day, Wayne Warren, Ritchie Edwars, Martin Philips či Gary Robson. V ženskej kategórií budú ťahákmi určite Deta Hedman a Paula Jacklin.

Máte informácie aj o ďalších hráčoch, ktorí sa do Šamorína chystajú, ale svoju účasť ešte formálne nepotvrdili? Uvidia hráči a fanúšikovia najväčšiu hviezdu BDO Glena Durranta?

F.Š: Informácie máme, ale nerád by som menoval, pokiaľ hráči nie sú oficiálne prihlásení. Keďže hráči v BDO nie sú profesionálmi, tak majú často svoje zamestnania, rodiny a nie vždy sa im podarí víkend venovať šípkam. A Glenn Durrant? Nebolo by zlé keby prišiel. Uvidíme.

x-bionic® sphere - Darts Slovak Open
V x-bionic® sphere nájdu účastníci maximálny komfort / foto: booking.com

V pozícií hlavného callera by sa mal predstaviť jedinečný Russ Bray. Ako sa podarilo tohto hviezdneho callera dostať do Šamorína?

F.Š: Keď sme s Jarom Opralom a Karolom Kirchnerom riešili v začiatkoch celý event, mali sme dva sny. Caller Russ Bray a špeciálny hosť Phil Taylor. Dlho to nevyzeralo ani na jedného z nich. Taylor je nereálny, keďže svojho času bol jedným z tých, ktorí stáli pri oddelení sa od WDF a Russ Bray mal zasa nabitý kalendár a mal mať niečo v Manchestri. Ako presne sa ho podarilo získať môže objasniť Karol Kirchner, ktorý mal callera na starosti.

K.K: Russ Bray nás v prvom kontakte zdvorilo odmietol s odôvodnením, že na sobotu je už zazmluvnený na podujatie v Manchestri. Na základe tejto informácie sme s Františkom zašli do Prahy na Czech Open, kde jedným z cieľov bolo aj prípadné stretnutie s callerom, ktorý s českými organizátormi spolupracuje.

Na druhej strane som to s Russom úplne nevzdával, pretože zhodou okolností poznám ľudí, ktorým som veril, že by mohli predsa len Russa Braya zlomiť na našu stranu, pre naše podujatie. To, čo bolo niekde medzi, nie je dôležité. Výsledok nás všetkých veľmi potešil a pevne veríme, že účasť Russa Braya neskutočným spôsobom zvýši kredit Darts Slovak Open a jeho účasť bude mať zásadný vplyv na zvýšenie záujmu o náš turnaj medzi hráčmi a hlavne medzi zvučnými menami v rámci BDO ratingu.   

O turnaji sa začína pomaly hovoriť aj v najvyšších kruhoch BDO. Je pravda, že sa na turnaj chystajú aj čelní predstavitelia tejto organizácie?

F.Š: Som v úzkom kontakte s Paulom Jamesom (manžel Dety Hedman pozn.), ktorý nám pomáha spropagovať turnaj v kolíske tohto športu Veľkej Británií. Je to človek vo vedení England Darts Organisation. Aj vďaka jeho pomoci – tu by som sa rád poďakoval českým kolegom za zoznámenie, vedia o našom turnaji aj ľudia, ktorí riadia BDO. Vďaka Paulovi sa začal o náš turnaj zaujímať aj Des Jacklin, ktorý je vo vedení BDO a je hlavným kandidátom na šéfa tejto organizácie.

K.K: Samozrejme, že turnaj vzbudil zvýšený záujem v kruhoch BDO. Vďaka manažmentu x-bionic® sphere sme sa s dotáciou viac ako 10 000 eur dostali do kategórie „A“ v rankingu BDO a to už v historickej premiére. To je veľká vec. Budem tomuto projektu držať palce. Som presvedčený, že má potenciál do 3-4 rokov predčiť čo do účasti hráčov aj renomovaný Czech Open.

Samozrejme je ešte potrebné popracovať na prioritách a nastaviť podmienky pre hráčov tak, aby ich prišlo čo najviac. Budeme sa snažiť presvedčiť manažment x-bionic® sphere, keď už nie tento rok tak možno pre ten ďalší ročník, aby sa hlavne podmienky na ubytovanie účastníkov nastavili tak, aby sme sa do budúcna na takomto turnaji stretli všetci pod jednou strechou.   

Úvodný deň Darts Slovak Open je v termínovej kolízií s exhibíciou Prague Darts Masters. Zrejme veľmi nešťastná náhoda, však?

F.Š: Pre česko-slovenských šípkarov by som objasnil pár vecí. Dostávame často dotazy, že prečo sa poriadajú  takéto dve veľké akcie v jednom termíne. Náš turnaj, ako som už spomenul sa začal riešiť niekedy v máji a termín turnaja sme mali stanovený niekedy v septembri – októbri. V čase keď vyšla správa o exhibícií, sme už nevedeli termín meniť. Ten už bol zahlásený na WDO (World Darts Organisation pozn.).

Takisto z rozhovoru s Pavlom Kordom, ktorý stojí za Prague Darts Masters viem, koľko úsilia vynaložil pri dotiahnutí PDC do Čiech a žiaľ to vyšlo na rovnaký termín. Je to skrátka smola. Organizácie PDC a WDF/BDO spolu nekomunikujú a neriešia, že dve takéto akcie sú naraz v blízkej geografickej oblasti. Na druhej strane je to aj skvelá vec, že v tento víkend bude celý šípkarský svet v našich končinách. Obe podujatia majú odlišné propozície a každý si bude môcť vybrať, čo mu je bližšie.

Čo ak by sa chceli priaznivci šípok zúčastniť piatkovej pražskej exhibície a zároveň sobotného hlavného turnaja v Šamoríne?

F.Š: Pre šípkarov, ktorí si zakúpili lístky na piatkovú exhibíciu a majú záujem sa zúčastniť sobotného turnaja v Šamoríne, bude k dispozícii autobus, ktorý ich dopraví po exhibícií priamo do Šamorína. Cena autobusu je 820 eur, takže pri plne obsadenom autobuse to vychádza na približne 20 eur na osobu. Všetko samozrejme závisí od záujmu. Sme pripravení pri väčšom počte záujemcov vyslať aj viac autobusov.

Kde a ako sa môžu záujemcovia o tento transfer prihlásiť?

F.Š: Stačí, keď napíšu na info@dartsslovakopen.sk počet a mená osôb, ktoré majú o tento transfer záujem. Bude s nimi potom prebiehať mailová komunikácia, kde sa následne dozvedia všetko podstatné.

Michael Unterbuchner - BDO
Michael Unterbuchner bude jedným z favoritov mužského turnaja

Čo môže pre slovenské šípky znamenať turnaj takého rangu ako je Darts Slovak Open? Bude začiatkom novej éry šípok na Slovensku?

K.K: Ja osobne by som zostal pri zemi. Turnaj tejto úrovne v slovenských podmienkach považujem za malý zázrak. Ak to má z dlhodobého hľadiska pre slovenské šípky niečo znamenať, tento turnaj musí naštartovať tradíciu, aby sme nemali iba „nultý“ , ale aj prvý , druhý … desiaty ročník. Nechajme sa prekvapiť.

Plánuje sa aj nadviazanie užšej spolupráce medzi SŠF a BDO?

K.K: Nemyslím si, že by sme svoju pozíciu vo vzťahu k BDO či WDF mali vďaka jednému turnaju preceňovať. Vstupujeme do BDO a WDF rankingu vôbec po prvý raz. Treba byť trpezlivý. Turnaj vzbudil určite veľký záujem a pozornosť. My ale musíme pracovať na tom, aby bola dobrá aj odozva po samotnom turnaji a to bude omnoho omnoho dôležitejšie.

Na najväčšom turnaji v našom regióne – Czech Open sa v minulom roku zúčastnilo cez 1 000 hráčov. S akou účasťou by ste boli po premiérovom ročníku spokojní vy?

K.K: Ak touto otázkou chcete vyprovokovať , či naštartovať akúsi „ súťaživosť“ medzi Czech Open a Slovak Open.

To vážne nechceme.

K.K: Je potrebné upozorniť na fakty, ktoré neoklameme. Praha je na rozdiel od Šamorína jednou z najväčších turistických atrakcií Európy. Czech Open má za sebou viac ako dvadsaťročnú cestu. Členská základňa domácich českých šípkarov je niekoľkonásobne početnejšia, ako na Slovensku. To sú veľké tromfy hovoriace pre Czech Open.

Ale aby sme nevyzerali ako malý brat Czech Openu. Som presvedčený, že komplex x-bionic® sphere je špičkové zariadenie, ktoré svojim vybavením len ťažko nájde konkurenciu a to nielen v našom regióne, ale dovolím si tvrdiť, v celej Európe. Toto  je devíza Darts Slovak Openu číslo jedna. A snáď mi to kamaráti v Čechách prepáčia, ale dovolím si tvrdiť, že my Slováci toľko nešpekulujeme a aj keď nás je podstatne menej, na Darts Slovak Open prídeme všetci (smiech). Ak budem brať navyše v úvahu aj veľký záujem o nový turnaj v termínovke BDO a WDF, moje želanie je  účasť 300 – 350 účastníkov.     

Ako to teda bolo s tým Russom Brayom? Podľahol tlaku fanúšikov našej stránky? :-)))

K.K: (Smiech). Tak to neviem, či som neskočil na Váš humorný háčik. Priznám sa, že som to Vaše hlasovanie nesledoval. A tak som reagoval tak, ako som reagoval. Cítil som istú spolupatričnosť s mojimi priateľmi, ktorí nám s Russom pomohli a tak som mal pocit, že je potrebné uviesť veci na pravú mieru. Až s odstupom času, keď som si všimol Vašu anketu na túto tému som si uvedomil, že ste to mysleli s veľkou dávkou nadsázky. V každom prípade sme za Russa radi a verím, že jeho meno veľmi zásadným spôsobom pozitívne ovplyvní účasť na turnaji.   

Deta Hedman BDO
Účasť Dety Hedman bude ťahákom ženskej časti turnaja / foto: BDO

Jaroslav, teba môžu fanúšikovia poznať z Nitrianskej šípkarskej ligy, kde odvádzaš výbornú prácu v propagácií šípok. Ako si sa dostal ku spoluorganizovaniu Darts Slovak Open?

J.O: Už v minulosti som poškuľoval po niečom väčšom ako je Nitrianska liga, prípadne ako sú turnaje, ktoré poznáme v rámci série slovenských pohárov a keď prišla ponuka od môjho kamaráta Františka Šulca, neváhal som a šli sme do toho. Bola to výzva, pretože sme nič predtým takéto veľké nerobili a chceli sme najskôr niečo menšie, ale zadanie od x-bionic-u bolo nekompromisné – musí to byť veľké a perfektné ako celý športový rezort x-bionic® sphere. Pevne verím, že zadanie sa nám podarí splniť už na prvýkrát.

Aké sú tvoje úlohy pri organizovaní tohto turnaja?

J.O: Mojou úlohou bolo zloženie koncepcie turnaja. Mal som dať dokopy, čo všetko je k takémuto turnaju potreba zabezpečiť, vrátane osôb, ktoré sa budú podieľať na priamej organizácii jednotlivých dní a som veľmi rád, že máme takých skvelých odborníkov ako je Zdenko Pastorek a Martin Horečný. Konzultácie a poradenstvo robíme takmer každý deň, keďže sa nám objavujú stále nové veci, ktoré treba riešiť a zdokonaľovať. Počas turnajových dní budeme spoločne dohliadať na samotný priebeh a riešenie nepredvídateľných situácií.

Ako dlhoročný organizátor najlepšej šípkarskej ligy na Slovensku, pociťuješ na Slovensku v posledných rokoch zvyšujúci sa záujem o šípky?

J.O: Rád by som poupravil slovo najlepší. Na Slovensku funguje mnoho regionálnych líg, ktoré sú tiež veľmi dobré, preto myslím, že všetky ligy sú najlepšie. Tá naša je výnimočná možno svojím rozsahom, keďže sa nám do tejto sezóny, ktorá trvá päť mesiacov, prihlásilo aspoň raz takmer 100 hráčov a máme spolu vyše 700 účastí. To je v podstate aj odpoveď na otázku, áno, o šípky je naozaj záujem.

Jednak je to samozrejme tradícia, ktorá už v Nitre píše svoj ôsmy rok, ale takisto aj skvelá práca televízie Nova Sport 2. Máme hráčov, ktorí k nám prišli len preto, lebo to videli v televízii a chcú si zahrať klasické šípky. Samozrejme sú aj trošku sklamaní, že to nelieta tak ako v televízií (smiech). Ale práve naša liga ponúka priestor pre začínajúcich hráčov.

Čo by si odkázal začínajúcim hráčom, ktorí nemajú žiadnu resp. minimálnu turnajovú prax? Je Darts Slovak Open určený aj pre nich?

J.O: Ak sa naučíte prehrávať, môžete začať víťaziť. Opačne to bohužiaľ nefunguje. Hádzať si doma na terč a povedať si, že prídem na turnaj, až keď budem mať natrénované – obávam sa, že ani toto asi nepôjde. Navyše stretnúť hráčov, ktorých vídame v televízii na vlastné oči, mať možnosť podať im ruku, spýtať sa na rady a mať takúto možnosť len desiatky minút od svojich domovov, to je unikátna príležitosť katapultovať sa v šípkarení ďalej. Preto Vás všetkých srdečne vítame a tešíme sa na osobné stretnutia a najmä skvelú atmosféru, veď predsa Russ Bray bude s nami.

Úvodné foto: Martina Tomanová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.