Cez víkend som bol prvýkrát na väčšom šípkarskom turnaji – Darts Slovak Open. Síce len ako divák, ale aj tak som si to poriadne užil. Stretol som viacero skvelých ľudí a keďže píšem aj články pre TakUrčitee, kde som aj napísal viac o priebehu turnaja, komunikoval som i s hráčmi.

Rozhovor s Romanom Beneckým – jeden z TOP českých hráčov, štvrtý podľa rebríčka turnajov zaznamenaných na dartsdatabase.com, účastník World Cup of Darts 2018

Ako sa ti páči na tomto turnaji? Ako vysoko ho radíš?

Je to skvelé herné miesto. Sme vo väčších miestnostiach. Napríklad na Czech Open je to väčšinou na jednom mieste (aspoň čo sa týka mužských turnajov). Je to tu priestorové naozaj veľké. Ak to mám porovnať s Polish Open, tak je to podstatne lepšie. Je to podobné s Czech Open turnajom. Ale výhoda je tá, že tu sa hrajú dva turnaje v dva rôzne dni.

Hral si na World Cup of Darts 2018. Ako si sa cítil na veľkom pódiu počas toho turnaja oproti menším, miestnym turnajom?

Viac si verím, keď nie som na pódiu pred mnohými kamerami. Hrať proti hráčom ako Rob Cross či Dave Chisnall je veľmi náročné. A to aj mimo pódia. Na pódiu na World Cupe to bola pre mňa prvá skúsenosť. Bol som rozklepaný a nebolo to ono.

Máš medzi hráčmi PDC obľúbeného hráča?

Vždy som mal rád Adriana Lewisa. Žiaľ, zatiaľ sa mi nepošťastilo proti nemu hrať.

Tento rok si sa tiež zúčastnil kvalifikácii na European Tour. Na jednej z nich zvíťazil Adam Gawlas a zahrá si tak na piatej tohtoročnej European Tour. Karel Sedláček je už hráč PDC. Kde podľa teba budú české šípky o 5-10 rokov? Budete mať viac profesionálov?

Dúfam, že áno. Pre české šípky by to bolo len dobré. Momentálne má na to najviac Adam Gawlas. Ja tam chcem byť tiež, ale je to veľmi dlhá a ťažká cesta. Sme stále pozadu, Karel je zatiaľ v tomto (pozn.: zisk tour karty) jedinečný. Bude veľmi ťažké ho napodobniť.

Ty si stále veľmi mladý hráč. Ideš od turnaja k turnaju, alebo máš aj bližšie plány a ciele?

Tento rok som si nejaké ciele stanovil, ale nebudem ich spomínať, aby som to nepokazil. Doteraz to bolo najmä o zbieraní skúseností, než o víťazstvách na turnajoch. Ale samozrejme, rád by som to dnes vyhral.

Mám ešte na teba podobnú otázku, ako na Petra Martina. Hráč Aaron Beeney získal tour kartu s priemerom okolo 78. Bude pravdepodobne prehrávať jeden zápas za druhým. Bol by si osobne radšej, keby si sa už teraz dostal do PDC?

Teraz by som to mal veľmi ťažké. Momentálne hrám priemery na úrovní 85 bodov a na pôde PDC je potrebné hrať aspoň o 10 bodov viac. Asi by som bol momentálne za vola, hráči PDC sú naozaj veľmi dobrí.

Rozhovor s Ondřejom Kysilkom – jeden z aktuálne najlepších českých hráčov, siedmy podľa rebríčka turnajov zaznamenaných na dartsdatabase.com

Si jeden z hráčov, ktorí boli na tohtoročnej Q-School. Bol to doteraz tvoj najväčší turnaj, alebo si sa zúčastnil už aj väčšieho?

Bol to pre mňa doteraz rozhodne najväčší turnaj a tiež najväčšia skúsenosť.

Hral si tu doteraz aj proti nejakým veľmi dobrým, známym hráčom?

Včera večer som prehral proti majstrovi sveta Warrenovi. Dnes som zas vypadol s minuloročným víťazom Tonym Martinom. Prehral som 4:3.

Je pri nás aj Roman Benecký. Prečo máš dres s českou vlajkou a Roman nie?

Lebo ten je jediný, ktorý mi je dobrý (smiech pozn.).

Celkovo si ale všímam, že šípkari majú veľmi pekné dresy. Majú veľmi originálny dizajn. Prečo sú podľa teba šípkari tak kreatívny?

Pretože každý si môže svoj dres vytvoriť podľa seba a nikto mu do toho nekecá.

Otázka na teba Roman (Beneckého pozn). Tebe do toho tiež nikto nekecal?

Nie, preto to aj tak vyzerá.

České šípky zažívajú veľký boom. Karel na pôde PDC už porazil viacerých skvelých hráčov. Podobná otázka ako na Romana – myslíš si, že o 5-10 rokov bude na PDC viac českých hráčov?

Tak určite. Napríklad ja to mám v pláne (smiech pozn.).

Samozrejme, okrem teba.

Máme asi tak desať ľudí, ktorí by mohli hrávať PDC. Bohužiaľ, je to celkovo náročné. Napríklad skombinovať to s prácou.

To je určite veľmi náročné. Platíte si všetko sami?

Teraz už nie. Máme momentálne sponzora. VF Electric. Čo sa ale týka kombinácie s prácou, je to veľmi ťažké. Urobiť si čas, do toho rodina a pod..

Ty konkrétne chodíš na takéto turnaje pravidelne?

Samozrejme, Czech Open. Zúčastnil som sa aj Winmau World Masters, aj keď to bol dosť prepadák. Tento turnaj na Slovensku je naozaj zlatý. Keď to porovnám s mnohými inými turnajmi. Celkovo ako to vyzerá tam a ako tu. Viac som ale začal cestovať za turnajmi nedávno.

Chodíte teda na turnaje ako partia? A sú tam plány na najbližší rok, dva?

Tak samozrejme, páčilo by sa mi hrať niekde vyššie a lepšie. Ale vyložene plán nemám. Pracujem v krčme s Pavlom Jirkalom a aj cez víkendy. Extra teda niečo neplánujem, aj keď mi na druhej strane vychádzajú v ústrety.

Minulý rok sme mali prvý ročník českého European Tour v Prahe. Ako významné je to pre české šípky a ako to celkovo pomáha českým hráčom?

Myslím si, že European Tour je skvelá. Celkovo by ale mohla byť vyššia účasť. Čo sa týka českých hráčov, na kvalifikácii ich bolo veľa. Naposledy 92, čo je asi jedna z najväčších takýchto lokálnych základní.

Ako hodnotíš atmosféru na pražskom turnaji v rámci European Tour?

Atmosféra bola výborná. A je naozaj dobré, že na tom turnaji majú aspoň štyria Česi istú účasť. Je tam šanca sa presadiť a ukázať sa.

Rozhovor s Deanom Winstanleym – finalista MS BDO 2011, semifinalista PDC Grand Slam a bývalý hráč PDC

Ako sa ti ako bývalému hráčovi PDC páči na tomto turnaji?

Je to skvelý turnaj. Som tu druhý rok a je naozaj veľmi dobre organizovaný.

Ty si v minulosti hral na viacerých iných, väčších turnajoch. Čo je na tomto turnaji tak špeciálne? Russ Bray mu dal nejeden superlatív.

Je to veľmi dobre vedený turnaj. Na každom turnaji sú menšie chyby, ale celkovo je toto miesto úžasné, rovnako tak celá udalosť.

Musím sa ťa opýtať na moment z roku 2012, keď si hodil 9-šípkový leg na majstrovstvách sveta PDC. Radoval si sa vo veľkom. Je to jeden z mojich obľúbených výnimočných momentov. Máš to tak rovnako?

Skvelým momentom mojej kariéry bol môj debut v Lakeside (pozn. miesto, kde sa dlhé roky hralo MS BDO). Rovnako tak finále na MS BDO, keď ma v roku 2011 porazil Martin Adams. Ale za výnimočný moment môže hráč považovať každý úspech na televíznom turnaji. Samozrejme, 9-šipkový leg je úžasný. Som šťastný, že som súčasťou histórie. Som tretím hráčom, ktorý to vtedy na MS trafil.

Máš po dlhej kariére stále nejaké ciele, alebo si už „len“ užívaš šípky?

V roku 2016 mi nevydržalo rameno a mal som dlhé zranenie. Teraz sa iba znova učím hrať šípky. Mám tu dobrého, malého kamaráta (pozn. : bol ním mladý James Beeton, ktorý vyhral hlavný chlapčenský turnaj) a hrá naozaj dobré šípky. Je pekné vidieť mladého, ako sa mu darí a vyhráva.

Rozhovor s Vladimírom Zatkom – slovenská dvojka a viacnásobný majster Slovenska

Prebieha nám tretí ročník Slovak Darts Open. Ako sa vám zatiaľ turnaj páči a ako sa vám hrá?

Je skvelo organizačne zvládnutý. Je to jeden z najlepších turnajov, ktorý som kedy odohral. Priestory aj organizácia – všetko je tu na vysokej úrovní.

Patríte medzi najlepších slovenských hráčov. V slovenskom rebríčku ste na 2.mieste. Sústredíte sa viac na domáce turnaje alebo Európu?

Chodíme po turnajoch v Európe. Minulý rok toho bolo menej, lebo som mal zdravotné problémy. Ušla mi aj tohtoročná Q-School. Viacero turnajov sa prelína s našimi pohármi, ktoré uprednostňujem. Je to dôležité pre ranking a reprezentáciu. Chcem sa ale zúčastniť ďalších turnaji, ako kvalifikácie na European Tour. Rozmýšľam aj nad ďalšími turnajmi. Uvidíme ako sa to vyvinie.

Vy ste viackrát získali titul majstra Slovenska. Dá sa to porovnávať s Q-School? Aké má človek pocity?

Áno, dá sa. Na Q-School som bol nervózny len prvý deň. Mal som skúsenosti z iných turnajov, ale očakávania boli veľké. Tie dopadli zle, ale potom som sa uvoľnil. Viem, že v dnešnej elektronickej dobe si ľudia pozerajú live výsledky. Chodilo mi hlavou, aby som si neurobil hanbu. Prvý deň som dopadol katastrofálne.

Na druhý deň som si už ale povedal, nech na to kašlem. Začal som hrať uvoľnenejšie. Dajú sa zvládnuť zápasy aj tam. Človek sa musí sústrediť a podať dobrý výkon.

Stovky hráčov majú samozrejme cieľ dostať sa do PDC. Je tá Q-School pre hráča najlepšou, najsilnejšou skúsenosťou?

Q-School je nutnosť, aby sa hráč dostal do PDC a mal profesionálny status. Ak neuspeje na Q-School, môže hrať kvalifikačné turnaje na European Tour. Kvalifikácia pre náš región máva veľmi dobrých hráčov. Poliak Sebastian Steyer, Roman Benecký, Adam Gawlas. Kája Sedláček ich hrával donedávna tiež. Kvalita tých turnajov sa veľmi približuje Q-School. Človek musí podávať štandardne kvalitné výkony.

Momentálne má BDO veľké problémy. Mnohé turnaje sú v rámci WDF, ako ale vidíte budúcnosť šípiek? Nie každý môže hrať na PDC Challenge Tour a pod..

To je pravda. Sám som zvedavý, ako to dopadne. Až tak to nesledujem, ale viem, že BDO má nejaké problémy teraz. Pre nás by bolo len dobré, keby sa to nejako usmernilo. Ak by PDC bolo profesionálne a hrali tam tí, ktorí sa tým chcú živiť a BDO/WDF boli tie amatérske.

Hovorme ale skôr o WDF. Verím, že najmä oni budú celosvetovo zastrešovať šípky. BDO si uprednostňuje svojich hráčov. Samozrejme, kvalita na Britských ostrovoch je nesporná. Svet ich už ale postupne dobieha.

Hral si to aj proti poprednejším hráčom? Napr. z BDO rankingu?

Tento rok nie. Minulý rok ale áno. Žiaľ, dnes som zahral katastrofálne. Bol som nervózny a v prvom zápase som prehral 4:3 s maďarským hráčom. Musím ale uznať, že hral veľmi slušne.

Včera sa mi darilo lepšie, aj keď vo warm-up turnaji proti mne otočil ukrajinský hráč z 0:2 na 3:2, pričom som v zápase premrhal 6-match darts. No a v treťom z turnajov som prehral s iným maďarským hráčom, ktorý neskôr porazil Richarda Veenstru (pozn. : jeden z TOP BDO hráčov). So svojim výkonom som bol ale spokojný. Padali 180-ky a 15-18 šípkové legy. Jeden deň bol okej, dnes naopak.

Kratučký rozhovor s Johnom O´Sheom – víťaz posledného BDO World Masters

Toto bol krátky rozhovor, ktorý som si ako jediný nenahral. Bolo to spontánne, keď som „vychytal“ práve O´Shea a majstra sveta BDO, Wayna Warrena. Napriek tomu som sa stihol spýtať dve otázky :

Ako sa ti páči na tomto turnaji?

Je to veľmi dobrý turnaj. Nemám veľmi čo vytknúť. Obom sa nám tu páči a užívame si.

Si z Írska, kde šípky zažívajú boom. Máte viacerých veľmi kvalitných mladíkov. Keane Berry aj Ciaran Teehan. Kam si myslíš, že to chalani dotiahnu?

Obaja sú skvelí chlapci. Je to predovšetkým na nich. Majú veľký talent a ak budú na sebe pracovať, tak to môžu dotiahnuť veľmi ďaleko a pravidelne vyhrávať.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.