Najlepší český hráč súčasnosti opäť potvrdil svoje kvality. Na turnaji German Darts Grand Prix, zaradeného do série PDC European Tour, dosiahol pre české šípky ďalší historický výsledok. „Zlej Kája“ sa prebojoval až do štvrťfinále turnaja, v ktorom podľahol domácej hviezde Maxovi Hoppovi.

Karel Sedláček je v Českej republike synonymum šípok. Na svojom konte má množstvo historických zápisov, ku ktorým neustále pridáva ďalšie a ďalšie. Naposledy“Kája“ exceloval v Nemecku.

Počas veľkonočných sviatkov dosiahol 40-ročný Sedláček v nemeckom Mníchove najvýraznejší úspech vo svojej kariére, ktorým zároveň prenikol aj do absolútnej svetovej špičky PDC.

„Zlej Kája“ sa na German Darts Grand Prix prebojoval vďaka víťazstvu vo východoeurópskej kvalifikácii. Pre českého hráča to nebola prvá účasť v European Tour. Svoju premiéru v tejto sérii absolvoval v minulej sezóne na Dutch Darts Championship v Maastrichte, kde však v úvodnom kole turnaja nestačil na Íra Williama O´Connora.

Posilnený touto skúsenosťou a tiež účasťou na PDC World Darts Championship 2019, pricestoval Sedláček do Mníchova s túžbou dosiahnuť omnoho lepší výsledok.

Na úvod turnaja mu žreb vyžreboval nevyspytateľného Brazílčana Dioga Portellu. Rodák z Červeného Kostelca sa ho nezľakol a vstúpil do turnaja vo veľkom štýle.

Nad Portellom viedol po skvelom výkone 5:1 a nebol ďaleko od toho, aby zápas ukončil efektným zatvorením 160. Poslednou šípkou však minul D20 a napokon z toho bola výhra 6:4 s priemerom nad 92 bodov.

V druhom kole turnaja čakala českého hráča omnoho náročnejšia prekážka. Cestu mu skrížila nasadená dvojka turnaja, svetová dvanástka a jeden z najlepších „floorových“ hráčov Ian White.

Obaja hráči si ale v sobotu vybrali slabšiu chvíľku. Výsledkom bol jeden z najbizarnejších zápasov v histórii European Tour.

Sedláček s Whiteom sa trápili na zatváraní, čo vyústilo v neuveriteľný počet 56 minutých šípok na dabl. Český zástupca však napokon preukázal silnejšie nervy, Whitea zdolal po výsledku 6:4 a pripísal si cenný skalp top hráča PDC.

Kým v prvom kole turnaja nastupoval „Zlej Kája“ na pódium za zvuku Future World od obľúbenej skupiny Helloween, v nedeľu svoju nástupnú pesničku radikálne zmenil a divákov pobláznil nemeckou verziou populárnej znelky z detskej rozprávky Včielka Mája.

Tejto znelke zostal už verný do konca turnaja a sprevádzala ho aj na zápas s Darrenom Websterom. Práve Webster vyradil na úvodnom podujatí European Tour v nemeckom Leverkusene ďalšieho českého hráča Pavla Jirkala.

Sedláček však svojho krajana dokonale pomstil, keď predviedol svoj najlepší výkon na turnaji. V nervydrásajúcom súboji dokázal Angličana zdolať 6:5 s priemerom viac ako 96 bodov. Český hráč dokonca zaznamenal dve zatvorenia nad 100.

Po prvýkrát v histórii European Tour tak vo finálovej session turnaja figurovala česká vlajka. Sedláčkovi robili vo štvrťfinále garde takí borci ako van Gerwen, Cross, Whitlock, či Hopp. Žreb ho vo štvrťfinále spojil práve s nemeckou jednotkou a jeho dobrým priateľom Maxom Hoppom.

Sedláček sa však nevzdával a duel dokázal zdramatizovať, vyrovnal na 5:5 a zápas poslal do rozhodujúceho legu. V ňom však svoje väčšie skúsenosti z veľkého pódia zužitkoval nemecký hráč a víťazstvom 6:5 postúpil do semifinále.

Karel musel okrem domácej hviezdy čeliť aj nepríjemnému domácemu publiku, ktoré viackrát nie najšportovejšie hnalo k víťazstvu svojho miláčika. Zdalo sa, že zápas skončí jednoznačnou výhrou talentovaného Nemca, ktorý viedol v zápase už 4:1.


Sedláček ukázal cestu ďalším

Svojim účinkovaním v Mníchove si vyslúžil obrovský rešpekt od svojich súperov, šípkarským expertov a fanúšikov z celého sveta. „Kája“ predviedol svoje veľké kvality a dostal české šípky opäť na mapu.

Zároveň vyslal všetkým hráčom v Česku a na Slovensku odkaz, že šípkari z našich krajín sú schopní konkurovať svetovým hviezdam najprestížnejšej šíparskej organizácie PDC.

Karel svoju cestu budoval postupne, najskôr sa oťukával na turnajoch BDO, posledné 3 roky začal obchádzať východoeurópske kvalifikácie a dvakrát sa zúčastnil PDC Q-School.

Jeho úspech neprišiel okamžite, ale je výsledkom tvrdej práce, pevnej vôle, nezlomnosti a veľkej obete. Každým zápasom sa posúval ďalej, každou prehrou sa stával silnejším a dnes slávi úspechy, o ktorých by sa mu možno pred niekoľkými rokmi ani nezdalo.

Už o niekoľko týždňov sa v Prahe po prvýkrát v histórii uskutoční oficiálny turnaj PDC – Czech Darts Open. Inšpirovaní Karlovým úspechom sa budú môcť českí hráči zúčastniť národnej kvalifikácie, z ktorej do hlavného turnaja postúpia štyria hráči.

Pre hráčov zo Slovenska bude zasa určená východoeurópska kvalifikácia. Oba kvalifikačné turnaje sa uskutočnia 27. júna (června), čiže deň pred začiatkom Czech Darts Open.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.