Nasledujúce riadky budú patriť jednému z najväčších športových fenoménov posledných rokov. Fenoménov, ktorý sa rozmáha predovšetkým vo Veľkej Británii. Nie, nebudeme sa rozprávať o futbale. Nie, nebude reč o zmiešaných bojových umeniach, ani o krikete, Formule 1 či elektronických športoch. Odvetvie, ktorého vzostup sa chystáme rozobrať sa volá šípky. Malé predmety lietajúce na terč si získali srdcia stoviek tisíc ľudí po celom svete. Prečo je tomu tak, prečo je tento šport taký populárny a má dokonca aj olympijskú budúcnosť?

Začneme netradične otázkou – už ste niekedy hrali šípky? Myslíme si, že väčšina odpovedí bude kladná, pretože či už sa jednalo o oficiálny malý turnaj alebo ste iba boli s priateľmi v lokálnom pube a dočasne ste sa zmocnili uvoľneného terča, prípadne ste boli s partiou na chate, kde šípky boli, tak je veľká pravdepodobnosť, že ste si už toto odvetvie vyskúšali. Nuž a ruku na srdce, však vás to bavilo spôsobom, aký sa len ťažko popisuje? Nie je to futbal, nie je to hokej, ani basketbal či vyššie spomínané esports a MMA. Je to ale tak špecifické odvetvie, že má niečo do seba, čo potvrdzujú aj štatistiky z peoplemetrov z Veľkej Británie. Dostali sme sa do bodu, kedy šípky patria medzi najviac rozvíjajúce sa odvetvia. 

Rovno sa vyjadríme k tomu, či môže byť zo šípok jedného dňa olympijský šport. Jedného dňa áno, ale v dohľadnej dobe rozhodne nie. Aktuálne sa pod olympijské kruhy tlačia elektronické športy či rôzne tanečné súťaže, preto si bude musieť tento šport ešte počkať. Ak sa vôbec niekedy dočká, o čom by svoje vedeli rozprávať napríklad florbal či hokejbal. Ale to je na inú debatu. Ako sa ale z pôvodnej krčmovej zábavky stal svetový fenomén? Marketing a jednoduchosť. Nie nadarmo sa hovorí, že v jednoduchosti je krása, čo sa dá pekne preniesť aj do šípkového sveta. 

Dostupnosť tohto športu je jednoduchá, potrebujete iba terč a šípky. Pričom, keď to povýšite do súťaživosti, tak razom máte okolo seba divákov. A keď sa vie šport predať ako produkt, ktorý ľudia cítia cez príbehy a zaujímavosti, máte takpovediac vyhraté. Šípky sa z okraja záujmu dostali do centra pozornosti a teraz nájdete veľmi dobre dotované turnaje po celom svete, plus šípky sú dokonca vysielané aj v televíziách, kde by ste ich kedysi hľadali márne. Okrem toho, dej sa odohráva vo vnútri, a teda sa môžu organizovať súťaže počas všetkých ročných období. 

A to je veľká výhra, o čom by vedeli pojednávať hlavne outdoorové športy. A aby ste si nemysleli, šípky sa tak veľmi pohli dopredu, že momentálne sú populárne stávky na šípky. Môžete si staviť na skóre, na lepšieho z dvojice aj na rôzne doplňujúce štatistiky. Okrem toho sú veľmi populárne stávky na celkového víťaza. A o tom hovoríme aj v úvode, keď máte komu fandiť, razom je športové podujatie pre vás niečím pútajúcim, v čom ste zvedavý, aký bude záver.

Šípky sú na veľmi dobrej ceste k tomu, aby sa zaradili medzi odvetvia, ktorým bude patriť budúcnosť. Všetko tomu aktuálne nasvedčuje a v dobe, kedy hrajú veľkú rolu digitálne a sociálne médiá, tak je prezentácia a marketing okolo šípok na vynikajúcej úrovni. Bude zaujímavé sledovať, kam až siahajú limity tohto športu, o ktorom veľa ľudí dlho ani nevedelo, že je šport. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.