Zdalo sa to ako uzavretá kapitola. Teraz však vyšli najavo nové skutočnosti a vyzerá to, že účasť šípok na najprestížnejšom športovom podujatí môže byť bližšie než sa kedykoľvek čakalo.

Svetová šípkarská federácia (WDF) informovala o tom, že rokovania o uznaní šípok ako olympijského športu postúpili do druhej fázy. Uviedol to v článku britský denník Daily Mail.

Prezident WDF Bill Hatter, tiež povedal, že WDF je napr. členom Globálnej asociácie medzinárodných športových federácií (GAISF) a jej pravidlá podliehajú svetovému antidopingovému kódexu.

” WDF sa zúčastňuje stretnutí s týmito organizáciami a je členom olympijskej rodiny, avšak nie je uznaným športom podľa Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Pokiaľ ide o olympijský proces uznania, aktuálne sme na druhej úrovni a pomalými krokmi postupujeme ďalej,” povedal Hatter.

Pre nezainteresovaného diváka možno pôsobí fakt, že by sa mali šípky predstaviť na olympiáde ako vtip, avšak každý, kto šípky trocha sleduje v nich vidí obrovský potenciál do budúcnosti. Šípky sa postupne stávajú globálnym hráčom. Veď na nadchádzajúcich majstrovstvách sveta organizácie PDC sa predstavia hráči zo 6 kontinentov.

Svetová šípkarská federácia WDF dokonca združuje 69 národných zväzov. Členmi sú napr. aj Nepál, Egypt, či Uganda.

 

Kedy by sa šípky mohli dostať na toto vrcholné športové podujatie?

Do olympiády v Tokyu v roku 2020 už zostáva málo času, navyše japonskí organizátori zaradili do programu iné športové odvetvia.

Do úvahy preto prichádzajú olympijské hry v roku 2024, na ktorých organizáciu kandidujú Los Angeles a Paríž, resp. olympijské hry v roku 2028, ktoré usporiada porazené mesto z roku 2024.

Najmä v prípade USA možno hovoriť o veľkej popularite šípok v tejto krajine. Aj keď Spojené štáty aktuálne nemajú ani jedného držiteľa Pro Tour karty, šípky sú v tejto krajine veľmi populárne, nachádza sa tu veľká hráčska základňa a šípky tu majú dlhoročnú tradíciu.

 

Čo je potrebné pre uznanie športu?

Ak sa chce niektoré zo športových odvetví dostať do listu olympijských športov, musí spĺňať niekoľko podmienok. Olympijský výbor hier v Tokyu posudzoval napr. tieto kritéria:

– pridaná hodnota
– príťažlivosť pre mládež
– atraktivita pre TV, médiá a širokú verejnosť
– rovnosť pohlaví
– infraštruktúra a prevádzkové náklady

Ak sa na ne pozrieme z pohľadu šípok, tak väčšinu z nich šípky spĺňajú. Atraktivita šípok aktuálne dosahuje historické maximum. Šípky sú najrýchlejšie sa rozvíjajúcim športovým odvetvím v Európe. O ich popularite svedčí aj fakt, že v sledovanosti britskej televíznej spoločnosti Sky sa nachádzajú na druhom mieste, hneď za futbalovou Premier League!

Každoročne k šípkam pričuchne mnoho a mnoho mladých hráčov. Čo sa odzrkadľuje aj medzi profesionálnymi hráčmi, keď do svetovej špičky prenikajú stále mladší a mladší hráči.

Rovnosť pohlaví? Šípky sú v tejto oblasti dokonca omnoho ďalej než iné športové odvetvia. Nielenže v organizácií BDO sa konajú rovnako mužské a ženské turnaje. V najprestížnejšej svetovej organizácií PDC majú ženy medzi mužov dvere otvorené a pohlavia sa nerozlišujú. V minulosti dokonca niektoré ženy dokázali zdolať aj popredných hráčov tejto organizácie.

Navyše náklady na organizáciu šípkarského turnaja sú v porovnaní s inými olympijskými športmi minimálne. Stačí jedna hala s pódiom.

 

Problémom môže byť alkohol

Barry Hearn sa v minulosti vyjadril: “Nevidím ružovo, že by MOV spojil sily s davom ľudí, ktorí sa skvelo bavia a dajú si k tomu pár pív. Jednoducho mi to nejde dokopy. “

Hearn ďalej dodal:  “Ak by ste šípky ako olympijský šport chceli dať pod reguláciu, zničili by ste tým celú infraštruktúru hry, ktorú sme vybudovali. V šípkach je zrejme ukrytej omnoho viac zábavy než v ktoromkoľvek inom športe. Sú skrátka jedinečné.”

Ale je tomu skutočne tak, že ak by sme vzali divákom alkohol, vytratí sa duch športu? Pozrime sa napríklad na sériu World Series of Darts, ktorej podujatia organizuje PDC po celom svete. Jedno z jej kôl sa koná v Dubaji, kde je požívanie alkoholu na verejnosti prísne zakázané.

Diváci sa aj napriek tomu šípkami bavili a Michael van Gerwen s Garym Andersonom predviedli vo finále tohtoročného podujatia výnimočné výkony, kedy prekonali najvyšší kombinovaný priemer vo finále turnaja PDC.

 

Hráči sú myšlienke naklonení

O úspechu šípok ako olympijského športu sú presvedčení aj viacerí hráči. Phil Taylor v minulosti povedal: “Myslím, že by sme mali dostať šancu byť olympijským športom. Ak nás medzi seba pustia, viem, že predajú množstvo vstupeniek a atmosféra bude úžasná.”

Škótska jednotka Gary Anderson zašiel ešte ďalej. “Je streľba šport? Myslím si, že šípky sú, pretože musíte zasiahnuť terč zo vzdialenosti  2,3 metra a pracujete s milimetrami.”

Účasť šípok na olympijskom zozname podporujú aj Michael van Gerwen, či Gary Anderson.

Okrem toho sa medzi fanúšikov šípok radia aj mnohé iné známe osobnosti. Spomeňme napr. princa Harryho, či futbalistov Tonyho Kroosa a Stevena Gerarda.

Šípky si účasť na tomto podujatí rozhodne zaslúžia, dokážu priniesť niečo, čo tu ešte nebolo. Sú napínavé, skóre sa neustále mení a najmä, všetci diváci sa náramne bavia.

Legendárny komentátor šípok Sid Waddell raz o šípkach povedal: “Toľko napätia tu nebolo od čias, kedy Rimania kŕmili levy kresťanmi.”

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.