Singapur šokoval šípkarský svet a v prvom kole vyradil najväčšieho favorita a zároveň najvyššie nasadený tím zo Škótska. Singapurčania tak pripravili jedno z najväčších prekvapení v histórií World Cup of Darts.

Formát turnaja World Cup of Darts znova dokázal, že vie byť nevyspytateľný. Najmä prvé kolo, v ktorom sa hrá iba zápas dvojíc na 5 víťazných legov môže byť veľmi zradný pre veľkých favoritov a výrazne znižuje rozdiely medzi rebríčkovým postavením hráčov. Doplatili na to v minulosti už Angličania, ktorí podľahli Španielsku a aj Holanďania, ktorí v roku 2013 vypadli po prehre s Fínskom.

Pred zápasom boli Škóti považovaní za jasného favorita a len šialenec by dokázal vsadiť na výhru Singapuru. Podiel na prehre Škótska má však aj vzájomný vzťah medzi oboma hráčmi, ktorí sa príliš v láske nemajú. V minulom roku kvôli tomu dokonca Peter Wright Škótsko ani nereprezentoval.

 

Počas zápasu bolo vidieť vlažnú podporu medzi Andersonom a Wrightom, ktorú korunoval mizerný výkon oboch hráčov. Určite zohral rolu aj formát zápasu, keď musíte na svoj hod čakať pridlho a ťažšie sa dostanete do zápasového rytmu. Ale hráči, ktorí nemajú problém odohrať zápas s priemerom nad 100 bodov na počkanie, by mali svoju krajinu reprezentovať s väčším odhodlaním, zahodiť za hlavu osobné spory a viac sa pobiť za svoje národné farby. Priemer Škótska v poslednom legu bol len chabých 69 bodov.

Pekne to zhrnul Paul Lim, ktorý svet šípok šokoval už  pred 27 rokmi, vtedy ako prvý hráč histórie predviedol 9 šípkové zavretie na majstrovstvách sveta organizácie BDO a včera sa znova veľkými písmami zapísal do histórie, keď na margo víťazstva povedal: “Nereprezentujete seba, ale reprezentujete svoju krajinu a to je česť. Je to sen, ktorý sa stal skutočnosťou.”

 

Na pokraji vypadnutia bola aj Austrália. Per Laursen mal za stavu 4:4 jednu match dart na double 16, žiaľ minul a Kyle Anderson následne poslal “protinožcov” do ďalšieho kola. Narozdiel od Škótska bola vidieť v tíme Austrálie väčšia podpora.

Simonovi Whitlockovi zápas síce priliš nevyšiel, zrejme aj vinou zraneného zápästia. Počas celého zápasu však svojho partnera výrazne povzbudzoval a “The Original” dokázal vždy zabrať v rozhodujúcich momentoch. Zároveň zavrel 4 z 5 víťazných legov svojho tímu.

Fínsko spolu s Walesom ukázalo, prečo bol ich zápas zaradený na záver večera. V bitke do posledného legu nakoniec uspel tím z Britských ostrovov. Kim Viljanen mohol rozhodnúť a poslať Fínsko ďalej, zahodil však 2 match darts a Mark Webster sa postaral o zavretie svojej zostávajúcej bodovej porcie. Úspech Walesu však stál na fantastickom Gerwynovi Priceovi, ktorý zápas ukončil s priemerom 115,67.

 

Po vypadnutí Škótska sa v “hornej” vetve uvoľnila cesta do finále pre ďalšie tímy. Aktuálne to vyzerá veľmi nádejne pre Belgicko, keďže pre “Huybrechts brothers” je tento formát ako stvorený a spolu odohrali nespočetné množstvo zápasov. Ohroziť ich však môžu Austrália a Wales. Záležať však bude aj na miere zranenia Simona Whitlocka, resp. podľa toho ako s dartitídou bojujúci Mark Webster dokáže podporiť svojho partnera Gerwyna Pricea.

Už dnes pokračuje program zostávajúcimi zápasmi prvého kola a všetci dúfame, že sa po dnešnom dni bude v médiách pretriasať skvelý výkon českej dvojice Sedláček/Humpula. Držme im palce.

Výsledky:

Grécko 5-3 Thajsko
Rusko 5-3 Hong Kong
Írsko 5-3 Poľsko
Španielsko 5-3 Japonsko
Belgicko 5-2 Nový Zéland
Austrália 5-4 Dánsko
Singapur 5-2 Škótsko
Wales 5-4 Fínsko

Program:

Piatok (od 20:00)

USA – Taliansko
Maďarsko – Kanada
Rakúsko (7) – Čína
Južná Afrika – Švédsko
Brazília – Španielsko
Severné Írsko (6) – Nemecko
Anglicko (2) – Gibraltár
Holandsko (3) – Česká republika

3 KOMENTÁRE

 1. Prišlo mi zvláštní, že většina hráčů z asie měla na odhozové ruce rukávek. Snad proti zimě? Nebo ho mívají i na jinch turnajích?

  • Nosia ho normálne na všetkých turnajoch. Je to doplnok, ktorý ponúkajú už viaceré šípkarské obchody.

   Výrobca prezentuje, že by mal pomáhať pri hode, poskytuje podporu svalom, tie by mali byť menej náchylnejšie na zranenie a pod.. Niečo podobné môžete vidieť v NBA, kde mnoho hráčov nosí rovnaké rukávy.

   • Díky za vysvětlení. Tak pak je to jasné, prohra tedy nebyla ze špatných vztahů v týmu, ale chybějícím modním doplňkem. Singapur 3 rukávníky, Skotsko žádný.

    Jen aby je Kája s Frantou stihli na večer takhle narychlo sehnat.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.