Za určitých predpokladov môžeme už dnes večer v Manchester Aréne spoznať štvoricu postupujúcich do Play-Off Premier League Darts. Dvojitú porciu zápasov počas večera absolvuje svetová jednotka Michael van Gerwen, ktorý si bude chcieť napraviť chuť po neúspechu na domácej pôde a Michael Smith, ktorého čaká obhajoba priebežnej štvrtej pozície.

Peter Wright v Michael Smith

Michael Smith si môže pripadať ako lovná zver. V tabuľke drží poslednú – štvrtú postupovú pozíciu, na ktorú si stále robia zálusk zvyšní štyria borci nachádzajúci sa pod mladým Angličanom a čakajúci na každé jeho zaváhanie. Rodáka zo St Helens dnes čakajú zápasy proti rebríčkovo najvyššie postaveným hráčom sveta – Michaelovi van Gerwenovi a Petrovi Wrightovi. Ak ich zvládne, bude si môcť začať pre seba a svoju rodinu hľadať o tri týždne ubytovanie v Londýne.

“Bully Boy” dostal pred týždňom v Rotterdame najskôr v stredu príručku od svojho mentora Garyho Andersona, ktorý ho vyškolil a dovolil mu uhrať iba dva legy. Smith však ako vzorný žiak dokázal túto lekciu okamžite vstrebať a na druhý deň podobným spôsobom zdolal Simona Whitlocka. Austrálčanovi dokonca dovolil získať iba leg.

Škótska hviezda Peter Wright je aj napriek minulotýždňovej výhre nad van Gerwenom a remíze s Robom Crossom stále v pozícií, kedy musí. Ak svoj dnešný zápas nezvládne, vo zvyšnom priebehu súťaže bude môcť pomýšľať už iba na kozmetické vylepšenie svojej siedmej pozície a lepší finančný bonus za umiestnenie.

Minuloročný finalista Premier League je veľkým sklamaním a jeho výkony sú veľmi nepredvídateľné. Na jednej strane dokázal ako jediný zdolať v tejto sezóne v oboch zápasoch svojho rivala Michael van Gerwena, no na druhej strane dokáže predviesť aj nečakané výbuchy. Cez víkend znova vypadol v 2. kole jeho obľúbenej série European Tour. Na jeho obranu, však nutno dodať, že podľahol svetovej desiatke Jamesovi Wadovi.

Úvodný zápas v sezóne vyhral v Nottinghame Smith. “Snakebite” vtedy dosiahol slabý priemer 82,9 a prehral 7:1.

Daryl Gurney v Michael van Gerwen

Daryl Gurney a Michael van Gerwen nedokázali v Rotterdame získať ani bod. Omnoho trpkejšiu príchuť mali však prehry pre Michaela van Gerwena. Trojnásobný víťaz Premier League chcel veľmi potešiť svojich fanúšikov v Ahoy Aréne, no ani výborné priemery 106 a 103 nestačili svetovej  jednotke proti Petrovi Wrightovi resp. jeho krajanovi van Barneveldovi na bod. “Minulý týždeň v Rotterdame bol veľkým sklamaním, ale už je to za mnou a Premier League nie je o jednom alebo dvoch zápasoch, ale o celej sezóne,” povedal van Gerwen.

Ak pripočítame aj prehru s Ianom Whiteom z German Darts Open, tak “Mighty Mike” prehral už tri zápasy v rade. To sa van Gerwenovi naposledy prihodilo ešte v apríli 2014 (James Hubbard, Michael Barnard, Phil Taylor). V Premier League však fenomenálny Holanďan ešte nikdy neprehral tri zápasy v rade.

Posledná negatívna séria, kedy dvojnásobný svetový šampión prehral výraznejší počet zápasov sa datuje do roku 2011, keď dokonca nezvíťazil v šiestich po sebe idúcich zápasoch.

Severný Ír Daryl Gurney stráca na Michaela Smitha 3 body. Dnes ho čaká však náročná úloha, pretože proti van Gerwenovi vyhral iba 2 z doterajších 15 zápasov. “Superchin” je ligový líder v počte 180-ok (55) no bez kvalitného zatvárania to dnes nepôjde.

Víťaz World Grand Prix sa cez víkend zúčastnil aj Austrian Darts Open, vo štvrťfinále však podľahol domácej hviezde Mensurovi Suljovićovi 1:6. Van Gerwen do Grazu necestoval a namiesto toho cez víkend relaxoval v kruhu svojich najbližších.

Simon Whitlock v Gary Anderson

Hráč s aktuálne najlepšou formou – Gary Anderson narazí v dnešnom súboji na toho s najslabšou – Simona Whitlocka, ktorý sa v posledných týždňoch prepadol až na posledné miesto v tabuľke. Aj keď Whitlockova teoretická šanca na Play-Off ešte žije, vzhľadom k jeho výkonom a jeho dnešnému súperovi by mohla večer vyhasnúť.

Aktuálne štatistiky Garyho Andersona z Premier League naháňajú hrôzu. Z posledných 4 zápasov má na konte 4 výhry, ani raz nestratil svoje podanie, jeho súperi proti nemu nedokázali získať viac ako 3 legy a v troch prípadoch dosiahol priemer nad 100. Nutno podotknúť, že v tom jednom zápase bol desatinu bodu pod 100 bodovou hranicou.

Minulý týždeň v Rotterdame predvádzal šípky ako z inej planéty. V Ahoy Aréne odohral tri zápasy, všetky vyhral, pričom vo dvoch zápasoch dosiahol priemer nad 109! Po Raymondovi van Barneveldovi sa stal ešte len druhým hráčom Premier League, ktorý dokázal v priebehu jedného týždňa vyhrať tri zápasy.

Vďaka týmto výkonom sa víťaz Premier League z rokov 2011 a 2015 posunul už na druhé miesto v tabuľke a na vedúceho van Gerwena stráca už iba bod. Do posledných troch zápasov tak môže ísť s cieľom prerušiť kraľovanie van Gerwena. Mladý Holanďan totiž vyhral bodovanie základnej časti v každej sezóne, v ktorej sa Premier League zúčastnil.

Raymond van Barneveld v Rob Cross

Raymond van Barneveld predviedol, že rotterdamské publikum na neho pôsobí ako živá voda a v prípade, že by sa hrala Premier League iba v Holandsku, bol by zrejme jej neobmedzeným vládcom. Pomôžem si slovami Josha Gortona, populárneho blogera z Josh´s Dartistry, ktorý napísal: “Mnohí spochybňovali tohtoročnú nomináciu van Barnevelda do Premier League, ale tieto dva zápasy museli všetkých kritikov umlčať. Rok, čo rok produkuje momenty ako Rocky Balboa a šípky by bez neho neboli jednoducho šípkami.”

“Barney” prerušil v Rotterdame negatívnu sériu 4 prehier a vďaka tomu ešte stále bojuje o Play-Off. Päťnásobný svetový šampión ale stráca na štvrtého Smitha štyri body, no má o zápas navyše. Ak chce teda pomýšľať na cestu do Londýna, tak musí svoj dnešný zápas vyhrať a dúfať, že Smith  zakopne.

Rob Cross stráca na vedúceho van Gerwena iba jediný bod a len vďaka horšej bilancií vyhraných a prehraných legov je na tretej pozícií za Garym Andersonom. “Voltage” podáva v súťaži vyrovnané výkony a bolo by veľkým prekvapením, ak by po poslednom kole nefiguroval medzi postupujúcou štvoricou.

Majster sveta pred týždňom najskôr zdolal Gurneyho 7:4, následne prehral s Garym Andersonom 3:7 a vo štvrtok nakoniec remizoval s Petrom Wrightom. Napriek takmer zaručenému postupu má Cross stále o čo hrať. Vyššia pozícia v tabuľke by znamenala aj vyhnutie sa van Gerwenovi v semifinále Play-Off.

 

Michael Smith v Michael van Gerwen

Ak Michael van Gerwen, Michael Smith, Gary Anderson a Rob Cross dnes zvíťazia vo svojich zápasoch a v tomto záverečnom dueli by sa zrodila remíza alebo výhra Michaela Smitha, všetky ďalšie scenáre o možných postupujúcich a vypadávajúcich by boli zrazu minulosťou a štvoricu, ktorá by sa predstavila v londýnskej O2 Aréne by sme spoznali už dva týždne pred koncom základnej časti.

Ako však poznáme van Gerwena, ten bude chcieť vyhrať oba svoje dnešné zápasy. Určite si nebude chcieť narušiť oslavy, ktoré započali včera jeho 29. narodeninami a pokračovali dnes, keď sa mu dostalo obrovskej pocty a bol mu udelený od holandského kráľa Willema-Alexandra rytiersky titul “Ridder in de Orde van Oranje-Nassau”, ktorý môžeme prirovnať k britskému ekvivalentu MBE (Rad britského impéria). Zároveň by sa po dnešku mohol radovať aj zo svojho 6 víťazstva v základnej časti Premier League.

 

Tipy osobností v našej tipovačke

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.