Nasazená trojka Rob Cross po roce opět končí v Dublinu na šipkách Steva Beatona. Mezi hráči, pomýšlejících na titul, už v Citywest hotelu neuvidíme ani Simona Whitlocka ani Michaela Smitha.

V pondělí večer se dohrávalo osm zbylých zápasů prvního kola. První zápas proti sobě postavil Jermaine Wattimenu a Mervyna Kinga. Více štěstí v tomto zápase měl Wattimena, když předvedl skvělé šipky především při otevírání legů, v tom dosáhl až na 77.78%. Dokonce 5 ze svých 7 vyhraných legů otevřel první šipkou. „The Machine Gun“ vyhrál 2:0 na sety a rozšířil tak čtveřici holandských hráčů postupujících do druhého kola.

Následoval zápas Iana Whitea a dalšího hráče, startujícího na turnaji poprvé – Joshe Payna. Svoje vyšší žebříčkové postavení a také zkušenosti White dokonale využil a vyhrál zápas 2:0 (1:3 a 2:3). „Diamond“ ve druhém setu za stavu 2:1 na legy nevyužil sedm match darts a o podání přišel. Ihned však zareagoval a v následujícím legu si ztracené podání vzal zpět a zaslouženě postoupil.

Zápas mezi Noppertem a Pricem přinesl i menší rozepři, když Holanďan protestoval, že si Price během jeho hodů povídal. „Icemana“ tak musel během zápasu upozorňovat i rozhodčí George Noble. Účastník Premier League Darts Price si nakonec, i díky svým hlasitým projevům radosti, kterými přehlušil i publikum v Citywest hotelu, se svým soupeřem poradil a zvítězil 2:0. Se svým zápasovým průměrem 79,15 však už tolik radosti mít nemohl.

Nasazená dvojka Peter Wright se u terče potkal se Stevem Westem. Hned v prvním legu Wright soupeře brejknul díky zavření 124 a první set vyhrál v poměru 3:0 s průměrem 104.86 a 75% úspěšností na otvírání i zavírání. I když Steve West dělal co mohl, ani jednou si na doubla nehodil a druhý set opět vyhrál “Snakebite” stejným poměrem 3:0. Se 60% úspěšností na zavíraní a průměrem 98.02 s přehledem postoupil výhrou 2:0 do dalšího kola.

Úřadující mistr světa a nasazená trojka Rob Cross si to rozdal se šipkovým matadorem Stevem Beatonem. Oba si tak zopakovali loňské první kolo. Žádná kanonáda se ovšem nekonala a první set získal Beaton v poměru 3:1. Oba se prvním setem spíše protrápili, když měli lepší čísla při otevírání legu než při jeho zavírání. Ve druhém setu opět Cross nezářil a měl problémy se zavíráním a s Beatonem prohrál hladce 0:3. “The Bronzed Adonis” tak postoupil do druhého kola, se stejným výsledkem jako vloni – výhrou 2:0 na sety nad stejným soupeřem.

Dvojnásobný vítěz turnaje James Wade a Mensur Suljović utvořili šestou večerní dvojici. Šestý nasazený hráč Suljović vlétl do utkání skvěle a díky brejku vyhrál první set 3:0. Ve třetím legu předvedl zavření 112. Do druhého setu vstoupil lépe Wade a ujal se vedení 2:0. Jeho cestu za třetím možným titulem ale třemi legy v řadě ukončil Suljović. Druhý set vyhrál 3:2 a s průměrem 84.27 a 46.86% na zavírání postoupil do druhého kola.

Simona Whitlocka čekal nevyzpytatelný James Wilson. Do zápasu vstoupil lépe „Wizzard“, který ovládl první set a vyhrál ho 3:1. Ve druhém setu si role oba hráči přesně obrátili a celý set vyhrál zase 3:1 Wilson. V rozhodujícím setu vedl Wilson již 2:0,vedení udržel a vyhrál 3:0. Postup do dalších bojů korunoval 58.33%zavíráním a průměrem 86.46.

Říká se to nejlepší nakonec. Jako poslední hráči z prvního kola k terči nastoupili finalista z roku 2010 Adrian Lewis proti Michaelovi Smithovi. První set vyhrál Lewis po dvou brejcích 3:1. Ve druhém setu Michael Smith předvedl sedm perfektních šipek (D20,T20,T20,T20,T20,T17 a T20). Osmou trefil jen singl 20. Diváky tímto pokusem o devítišipkové zavření pěkně zvedl ze sedadel.

Nakonec druhý set Smith vyhrál 3:2 a rozhodovalo se o posledním postupujícím ve třetím setu. Tam za stavu 1:2 nepodrželo Smitha zavírání a využil toho Lewis, který celý set vyhrál 3:1 a postoupil do druhého kola. Oba hráči dohromady naházeli 13x 180tek a o tři tím překonali rekord prvního kola, který byl do té doby jen 10x 180tek.