Darts Regulations Authority (DRA), ktorá dohliada na dodržiavanie pravidiel v šípkarskom športe aj vzhľadom k nedávnym udalostiam spojeným s nešportovým správaním hráčov, upravila svoje pravidlá. Po novom bude môcť rozhodca hráčovi vziať leg a dokonca ho aj diskvalifikovať.

Je tomu len niekoľko dní, čo DRA, udelila Gerwynovi Pricovi najvyššiu pokutu vo svojej histórií. “Iceman” za svoje nešportové správanie v zápasoch so Simonom Whitlockom a Garym Anderson na Grand Slam of Darts vyfasoval pokutu 21 500 libier a najbližšieho polroka musí “sekať dobrotu”.

DRA tým vyslala všetkým hráčom jasný signál, že podobné správanie nebude tolerovať. Rozhodla sa preto upraviť svoje pravidlá. Tie po novom obsahujú kapitolu nazvanú “sankcie v hre” a nachádzajú sa v nej viaceré zaujímavé ustanovenia.

Podľa nových pravidiel budú mať rozhodcovia a riaditelia turnajov právomoc potrestať hráča za opakujúce sa nešportové správanie, agresívne správanie, fyzický kontakt, obscénne a verbálne gestá, či upozorňovanie rozhodcu na potrestanie súpera.

V prípade, že hráč poruší pravidlá, bude mu v prvom kroku udelené formálne varovanie. Pokiaľ bude naďalej pokračovať v nerešpektovaní pravidiel, obdrží od rozhodcu upozornenie, že mu môže byť odobraný leg. Ak ani upozornenie hráča nepresvedčí, aby prestal s nešportovými prejavmi, rozhodca mu odoberie získaný leg.

Pravidlá myslia aj na situáciu, kedy by ani po takomto treste nedostal hráč rozum a pokračoval by vo svojom chovaní. V tomto prípade môže rozhodca dokonca ukončiť zápas.

Nové pravidlá navyše oprávňujú rozhodcov a riaditeľov turnajov hráča z podujatia diskvalifikovať a vykázať ho aj z priestorov turnaja. Tento prípad môže nastať vtedy, ak sa hráč dopustí vážneho fyzického kontaktu so svojim súperom alebo inou osobou zapojenou do zápasu.

Takýto incident sa napr. odohral v minulej sezóne počas jedného z kvalifikačných turnajov na UK Open. Adrian Lewis vtedy chytil pod krk španielskeho hráča Joseho Antonia Peralesa.

Novú verziu pravidiel nájdete tu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.