Pri aktuálnej kríze organizácie BDO vzniká otázka, čo bude ďalej s amatérskymi šípkami. Odpoveď na túto otázku chce dať Svetová šípkarská federácia WDF, ktorá zdá sa konečne začína zastávať pozíciu, ktorá jej z názvu vyplýva.

Aj keď majstrovstvá sveta organizácie BDO nesú vo svojom názve prívlastok “Professional”, ktoré je viac menej prežitkom z veľmi úspešnej histórie, tento turnaj bol prevažne určený pre amatérskych šípkarov.

Tí mali počas celého roka príležitosť získavať body na veľký regionálnych turnajoch ako Czech Open, Darts Slovak Open a pod.. Tí najlepší následne získali príležitosť predstaviť sa v ikonickom Lakeside a naposledy aj v Indigo hale v londýnskej O2 aréne.

Keďže BDO sa aktuálne zmieta v existenčných problémoch a jej ďalšie fungovanie je nateraz veľmi otázne (aj keď Des Jacklin tvrdí, že BDO je momentálne v skvelej kondícií a čaká ju žiarivá budúcnosť pozn.) je potrebné riešiť otázku amatérskych šípok.

Hodenú rukavicu zdvihla Svetová šípkarská organizácia WDF, ktorá najskôr prišla začiatkom decembra s rozhodnutím, že s okamžitou platnosťou prestáva uznávať turnaje organizované BDO. A teraz publikovala informácie týkajúce sa reorganizácie svojho rankingového systému a do kalendára pribudnú nové turnaje, ktoré môžu byť atraktívne pre všetkých amatérskych šípkarov.

Už počas PDC World Darts Championship 2020 sa šírili informácie, že v Londýne prišlo ku stretnutiu zástupcov PDC a WDF. Šéf PDC Barry Hearn zrejme cíti príležitosť, o ktorú prišiel pred niekoľkými rokmi, keď špičky BDO odmietli ponuku PDC na kúpu ich organizácie.

Podľa kuloárnych informácií by v najbližších rokoch malo prísť ku bližšej spolupráci oboch federácií. Dokonca sa spomína, že aj niektoré z turnajov PDC mimo hlavnú tour by mohli byť započítavané do rebríčka WDF.

Podľa informácií, ktoré WDF uverejnila na svojom webe vznikne v roku 2020 niekoľko nových major turnajov a kompletne sa aj zmení štruktúra svetových rebríčkov a kategorizácia turnajov.

Prvým z nových turnajov v kalendári by mal byť turnaj typu World Masters. Tento turnaj bude určený pre mužov, ženy a juniorov. Príležitosť zúčastniť sa na tomto turnaji získajú hráči zo všetkých členských krajín WDF vrátane víťazov všetkých kategorizovaných turnajov WDF.

Druhým a zrejme omnoho sledovanejším turnajom, ktorým vyvrcholí celá sezóna budú vlastné majstrovstvá sveta WDF, na ktoré sa kvalifikujú najlepší hráči v mužskej, ženskej a juniorskej kategórií.

Ďalšou z dôležitých zmien je kategorizácia turnajov. Tie budú po novom rozdelené do 4 kategórií: Platinum, Gold, Silver a Bronze. Najvyššiu kategóriu Platinum má aktuálne v kalendári WDF holandský Dutch Open.

Z nášho pohľadu bude zaujímavá kategória Gold. V nej sa nachádza aj nám všetkým dobre známy Czech Open. Český turnaj si tak naďalej drží pozíciu jedného z najvýznamnejších svetových amatérskych turnajov.

Slovenský Darts Slovak Open figuruje v kategórii Silver, avšak rokovania medzi WDF a Slovenskou šípkarskou federáciou stále prebiehajú a nie je ani vylúčený jeho postup do Gold kategórie.

Turnaje kategórie Gold budú mať veľký význam vzhľadom ku kvalifikácií sa na vyššie spomenuté turnaje. Ich víťazi by mali totiž priamo postúpiť na nové major podujatia WDF.

Zmení sa aj fungovanie svetového rebríčka. Za turnaje kategórie Gold získajú hráči dvojnásobok bodov, ako za kategóriu Silver. Rovnako za víťazstvo a umiestnenie v turnaji z kategórie Silver si pripíšu do rebríčka dvojnásobok bodov než za turnaje v kategórii Bronze.

Hráčom sa bude do rebríčka započítavať 10 najlepších výsledkov (podľa počtu bodov) z celého kalendárneho roka. Okrem hlavného rebríčka sa budú viesť aj regionálne rebríčky. Česká a Slovenská republika je zaradená do východoeurópskeho regiónu a hráčom sa do tohto rebríčka bude započítavať najlepších 8 výsledkov z kalendárneho roka.

Bližšie informácie o dátumoch, miestach konania nových major turnajov, dotáciách zatiaľ nie sú známe, ale WDF sľubuje, že ich uverejní v blízkej dobe.

WDF si za jednu z priorít dáva aj juniorské šípky. Aj ich systém by mal prejsť kompletnou reorganizáciou. Všetky podrobnosti by mali byť oznámené rovnako v najbližších týždňoch.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.